– Putin vil vise at han klarer seg uten Vesten

10 hours ago 4



 Ilya Pitalev / AP / NTBKinesiske soldater paraderer på Den røde plass fredag. Foto: Ilya Pitalev / AP / NTB

Kinesiske soldater var med i den store militærparaden i Moskva på Seiersdagen. Ekspert mener at Vladimir Putin er opptatt av å vise at han klarer seg uten Vesten.

Fredag 9. mai kl. 14:23

Kortversjonen

  • Kinesiske soldater deltar i Moskvas store militærparade på Seiersdagen.
  • Ekspert mener Putin vil vise at han klarer seg uten Vesten.
  • Flere «vennligsinnede» land sender også soldater og ledere.
  • Strenge sikkerhetstiltak er satt i verk for å hindre ukrainske angrep.

Også flere andre «vennligsinnede» land deltok med soldater på president Putins prestisjedag der et sted mellom 25 og 30 utenlandske ledere hadde tatt turen til Moskva.

Russerne hadde satt i verk omfattende sikkerhetstiltak for å stoppe mulige ukrainske angrep mot Den røde plass.

80-årsdagen for seieren over nazi-Tyskland ble markert med en stor militær oppvisning på Den røde plass, der Putin satt sammen med Kinas president Xi Jinping.

Her er et bildegalleri fra Moskva

 Sergei Bobylyov / Reuters / NTBXi og Putin satt side om side på tribunen på Den røde plass i Moskva. Foto: Sergei Bobylyov / Reuters / NTB

Brasils Lula da Silva, Venezuelas Nicolás Maduro, Serbias Aleksandar Vučić og Slovakias Robert Fico var blant de andre lederne som er på plass.

– Det er viktig for Putin å presentere et bilde at han representerer en majoritet av verden - det som ikke er Vesten, sier Joakim Paasikivi, geopolitisk rådgiver i advokatfirmaet Mannheimer Swartling, til VG.

– Hvorfor deltar Kina med president og soldater?

– Fordi Kina vet at det er et svakt Russland nå - og et Russland som er et bra marked for Kina. Og landene har samme syn på demokratiet som styreform.

 Vladimir Astapkovich / AP / NTBFoto: Vladimir Astapkovich / AP / NTB

– Så lenge Russland fører sin krig og utfordrer Europa, så gavner det Kina, slik at de ikke selv trenger å være noe problem for Vesten. De kan utnytte at USA skyter seg selv i foten med toll. Og at Vesten splittes.

– Å delta med soldater i seiersparaden er et enkelt tiltak for Kina.

– Hvem deltar med ledere og soldater på Den røde plass?

– Det er motkreftene til det liberale demokratiet. Dette er en kamp mellom demokratiet og autoritære regimer, mener Paasikivi.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sa på forhånd at han ikke kunne garantere sikkerheten til de internasjonale lederne som tok turen til Moskva. Men det er ikke meldt om ukrainske droneangrep rettet mot 80-årsmarkeringen på Den røde plass.

– Det ville ha vært et stort prestisjenederlag for Putin om Ukraina hadde klart å ødelegge hans store dag. Men det er interessant at Ukraina lar være å gjøre dette. Donald Trump ville ha sett på det som sabotasje, og ut fra et ukrainsk perspektiv er det bedre å holde seg på god fot med Trump enn å ødelegge for Putin, sier Peter Viggo Jakobsen ved det danske Forsvarsakademiet til VG.

Russerne viste på paraden fram droner de bruker i krigen:

 VLADIMIR ASTAPKOVICH / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT / EPA / NTBFoto: VLADIMIR ASTAPKOVICH / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT / EPA / NTB

– Det viktige for Putin er å signalisere at Russland ikke er internasjonalt isolert. Han ville ha så mange utenlandske ledere som mulig. Jo flere fra ikke-vestlige land, jo bedre. Det er en strategisk kommunikasjon fra Putin både til sitt eget folk og til andre. Putin vil vise at han klarer seg uten Vesten.

 Shamil Zhumatov / Reuters / NTBRussiske jagerfly av typen Su-25 lager det russiske flagget av røyk på himmelen over Den røde plass fredag. Foto: Shamil Zhumatov / Reuters / NTB

Russlands forsvarsminister Andrej Belousov brøt med sin forgjengers tradisjon ved at han hilste soldatene i mørk dress og slips - ikke uniform.

Ifølge russiske medier deltok over 11 000 soldater fra det russiske forsvarsdepartementet og andre sikkerhetstjenester, inkludert FSB og Nasjonalgarden - og altså soldater fra «vennligsinnede» land som Kina, Myanmar og Turkmenistan.

1.500 av disse skal være tropper som har deltatt i Ukraina-krigen.

Putin hilste også på en gruppe nordkoreanske soldater på Den røde plass.Nordkoreanere har kjempet sammen med russiske styrker.

 Tatiana Meel / Reuters / NTBMarsjen «Udødelig regiment» fra Vladivostok helt øst i Russland tidligere fredag. Foto: Tatiana Meel / Reuters / NTB

I år er det såkalt «Udødelige regimentet» tilbake i markeringen. Dette er en marsj på Seiersdagen der privatpersoner bærer fotografier av slektninger som falt i den andre verdenskrig eller i senere kriger.

På bildene fra Moskva gikk en livvakt ved siden av ham med en koffert i hånden. Det var trolig atomkofferten.

Sammen med de utenlandske lederne la han ned blomster ved den ukjente soldats grav ved Kreml-muren.

– Russland har vært og vil forbli en barriere mot nazisme, russofobi og antisemittisme, sa Putin i sin tale.

– Sannheten og rettferdigheten er på vår side, hevdet presidenten.

Read Entire Article