- FO-leder Marianne Solberg er rystet over Sivilombudets funn ved Ungdomsenhet Vest.
- Mindreårige ble satt på sikkerhetscelle; én lå naken i 14 timer.
- Solberg kaller dette «torturlignende».
- Hun krever stans i bruk av sikkerhetsceller for mindreårige, og en redegjørelse fra KDI.
- Justisministeren sier beskrivelsene er uakseptable.
Hun er en av flere som reagerer.
– Det er nesten så jeg ikke vet hvilke ord man skal bruke. Dette er en forferdelig behandling av barn. Det tror jeg alle som ser saken forstår og reagerer på. Det er nedverdigende, og påfører enorme psykiske belastninger.
Det sier leder Marianne Solberg i Fellesorganisasjonen til VG.
VG skrev onsdag om skrekkrapporten fra Sivilombudet
.Ombudet slår alarm om bruken av sikkerhetscelleen rekke kritikkverdige forhold.
hos Ungdomsenhet Vest i Bergen – og har påpektBlant annet:
- En mindreårig ble fratatt pledd og madrass. Og lå naken på betonggulvet i sikkerhetscellen i 14 timer. Til sammen var personen 18,5 timer på cellen.
- Hos en annen innsatt som ble satt på sikkerhetscellen fant sivilombudet at det ikke var dokumentert at tenåringen ble tilbudt hverken mat eller vann.
Ungdomsenhet Vest er et av tre fengsler for mindreårige i Norge, og ligger på området til Bjørgvin fengsel på Breistein i Åsane.
FO organiserer blant annet ansatte innen kriminalomsorgen, barnevern og andre tjenester med ansvar for barn og unge.
– Dette er barn
– Uavhengig av hva de er fengslet for er dette fortsatt barn. Og vi vet at mange med god sannsynlighet er traumatiserte fra før på grunn av krevende opplevelser i livet sitt, sier Solberg.
Hun sier at FO er kritisk til at mindreårige fengsles i Norge.
– Når man ser det samlet er dette torturlignende tilstander. Man isolerer folk, nekter dem tilgang på mat og vann, begrenser tilgang på advokat. Det er et kjempeproblem for rettssikkerheten, sier hun.
– Tortur er bevisste handlinger som gir en person alvorlig fysisk eller psykisk smerte, påpeker hun, og viser særlig til den psykiske belastningen ungdommer blir påført.
Om tortur
Fellesorganisasjonen viser særlig til følgende dokumenter:
- Ifølge Barnekonvensjonens artikkel 37: «Partene skal sikre at intet barn utsettes for tortur eller annen grusom, umenneskelig eller nedverdigende behandling eller straff.»
- Sivilombudets rapport (s. 8): "FNs spesialrapportør om tortur har slått fast at barn som er frihetsberøvet, har en høyere risiko for å bli utsatt for tortur og umenneskelig eller nedverdigende behandling, og at selv korte perioder med frihetsberøvelse kan undergrave et barns psykiske og fysiske helse og påvirke den kognitive utviklingen negativt.»
Hun reagerer spesielt på at sikkerhetsceller ifølge rapporten har vært brukt på grunn av selvmordsfare og redusert bemanning.
– Vi vet at isolasjon i seg selv øker faren for selvmord, selvskading og psykiske lidelser. Nå må alarmklokkene virkelig gå på alle nivåer.
Krever grep
Nå krever hun umiddelbare grep.
- En redegjørelse fra KDI . Både om omfanget av bruk av sikkerhetsceller – men også en klar plan og forsikring om at det blir slutt på denne måten å bruke dem.
- Stopp i bruk av sikkerhetsceller for mindreårige til det er en klar plan for hvordan det rigges. Og at innholdet i soningen må sikres til det beste for barna.
- Sette inn bemanningen og kompetansen som trengs for å gi barna en god oppfølging.
– Å kalle det en «ungdomsenhet» er en kamuflering av hva dette egentlig er. Dette er høyrisikofengsler hvor vi plasserer barn. Nå må vi bruke de riktige ordene, sier Solberg.
Forsvarer bruk
Regiondirektør Ketil Schreiner Evjen i region vest forsvarer bruken av sikkerhetscelle i det ene konkrete eksempelet som er omtalt av VG.
– Alle rapporter fra Sivilombudet er viktige for oss, og tas svært alvorlig. Vi vil undersøke det som fremkommer nøye, sier han i en skriftlig uttalelse.
– Situasjonen som henvises til med den unge innsatte som ble satt på sikkerhetscelle, var svært krevende. Med bakgrunn i innsattes psykiske helse mente Ungdomsenhet Vest at fengselet ikke hadde nødvendig kompetanse til å ivareta vedkommende.
Han forteller at både politiet og fengselet anmodet om tvungen innleggelse i psykiatrien. Men at dette ble avslått av legevakten i Bergen.
– Sikkerhetscelle brukes for å beskytte den innsatte mot seg selv, medinnsatte og ansatte og kun når det er tvingende nødvendig for innsatte under 18 år. Vårt fremste mål er å beskytte liv og helse, sier han.
VG har også bedt Evjen kommentere Solbergs uttalelse om at det samlet sett er «torturlignende» tilstander.
Han sier de skal gå gjennom rapporten og svare sivilombudet – og at han ikke ønsker å gi ytterligere kommentarer på nåværende tidspunkt.
Sivilombudet avslørte også i rapporten at det ikke var vurdert som «tvingende nødvendig» da flere av de mindreårige ble plassert på sikkerhetscelle, men kun «strengt nødvendig».
Det er en lavere terskel enn loven krever for mindreårige.
De avslørte også at nesten alle ungdommene ble utsatt for kroppsvisitasjon da de ble plassert på sikkerhetscelle.
Flere av beslutningene var ikke journalført selv om fengselets egne rutiner krevde det.
– Ifølge ansatte ble tvangsvisitasjon
gjennomført ved at klærne ble klippet av mens den innsatte lå på magen på gulvet med hendene i håndjern på ryggen, beskriver Sivilombudet.Ifølge fengselets egne rutiner skal ungdommene kunne ha egne klær på sikkerhetscellen, med mindre det er en sikkerhetsrisiko.
Likevel beskriver Sivilombudet at ungdommene systematisk fratatt egne klær – og fikk kun beholde undertøy og en rivsikker kappe.
Justisminister (Ap)
Justisminister Astri Aas-Hansen sier til VG at hun ikke har hatt anledning til å lese rapporten ennå, men:
– Jeg vil likevel si at beskrivelsen som gjengis her er uakseptabel, og noe vi er nødt til å følge opp, skriver hun i en uttalelse til VG.
– Det er, og skal være, svært høy terskel for bruk av inngripende tvangsmidler overfor innsatte under 18 år. Sikkerhetscelle skal bare brukes som en siste utvei, og for et kortest mulig tidsrom, skriver Aas-Hansen.
Justispolitisk talsperson Mirell Høyer-Berntsen i SV reagerer også på rapporten.
Justispolitisk talsperson (SV)
– Jeg kan nesten ikke tro det jeg leser. Her har barn blitt etterlatt i sikkerhetsceller, utsatt for tvangsundersøkelser, og nektet å få snakke med advokat. Det kan ikke aksepteres at barn i norske fengsler risikerer å bli utsatt for menneskerettsbrudd, sier justispolitisk talsperson Mirell Høyer-Berntsen i SV til VG.