Skistjernen: – Hæ? Det visste jeg ikke

7 hours ago 1



Svenskene reagerer sterkt. Mens en fransk stjerne hevder million-skandalen etter VM knapt knapt har blitt registrert i hjemlandet.

Lucas Chanavat er av mellom-Europas største langrennsprofiler. Foto: Håvard Haugseth Jensen
  • Ole K. Sagbakken

    Ole K. Sagbakken

Publisert: 24.08.2025 16:43 | Oppdatert: 24.08.2025 16:54

KRISTIANSTEN: - Hæ? Det visste jeg ikke noe om, sier nemlig Lucas Chanavat til Adresseavisen søndag ettermiddag.

30-åringen fortsetter:

– Det er ganske dårlig at det har endt slik, sett opp mot publikumssuksessen. Men jeg følger ikke mediene så tett, heller ikke sosiale medier. Så det kjente jeg faktisk ikke til.

 Søndag ble det gått fire kilometer fellesstart, puljer, i Toppidrettsveka. Her gikk Chanavat og co i puljer på 25 løpere, og i herreklassen var det fem slike puljer. Den beste løperen totalt sett vant rennet. Foto: Håvard Haugseth Jensen

37 mill i minus

Seks måneder etter uhellet i sprintfinalen i VM, som fort kostet ham en medalje, er Chanavat tilbake i Trondheim.

Der gikk han nyvinningen «fellesstart i pulje».

Etter fire kilometer i fristil møtte den franske sprint-spesialisten Adresseavisen i målområdet ved Kristiansten festning.

Der snakket han om sin ene VM-dag, som altså endte i uhell i finalen.

– Jeg dro hjem med en dårlig følelse, sier han, før han blir spurt om sommerens store VM-sak.

Og et fokus som ble vridd fra Johannes Høsflot Klæbos seks gull, via hoppskandalen - til at hele VM viste seg å gå 37 millioner kroner i underskudd.

Chanavat bor i Frankrike, og sier saken ikke har nådd hans ører i mellom-Europa:

– Nei, det har jeg ikke noe kunnskap om. Jeg må sette meg mer inn i det nå.

Maja Dahlqvist  opp siste bakken mot Kristiansten festning. Foto: Håvard Haugseth Jensen

Svenskene reagerer

Om blodrøde VM-tall har fått lite oppmerksomhet i Frankrike, forteller de svenske stjernene at overskriftene nådde nabolandet.

Både Maja Dahlqvist, som tok gull på lagsprinten, og mangeårig profil Calle Halvfarsson, har fulgt med på at VM endte i nær 40 mill. i minus.

– Veldig merkelig, sier Dahlqvist om VM-sprekken. Foto: Håvard Haugseth Jensen

– Ubegripelig

– Ja. Vi vet at det har vært slitsomt i etterkant av VM. Og vi synes det er veldig merkelig, sier Dahlquist.

– Jeg klarer ikke å forstår hvordan man klarer å få et så stort underskudd, sier Halfvarsson.

Han fortsetter:

– Det var flere hundre tusen tilskuere i Granåsen. Et eller annet sted har det gått helt feil, og for meg er det ubegripelig.

Calle Halfvarsson er tydelig etter målgang. Foto: Håvard Haugseth Jensen

– Hvordan har mediene dekket saken i Sverige?

– Det har vært mye snakk om det, og vi håper at Falun (VM i 2027) klarer å unngå den samme smellen. Noen bør ringe Norge og spørre om hva som gikk så galt, så det ikke skjer igjen.

– Hva har slikt å si for omdømmet til sporten?

– Jeg tror dette handler mest om arrangøren selv. At det har gått masse unødvendige penger ut, svarer Halvfarsson.

 Johannes Høsflot Klæbo var like populær på Kristiansten søndag, som i Granåsen for seks måneder siden. Foto: Håvard Haugseth Jensen

– Likt vær

Selv ble det bare middels for veteran Halfvarsson i VM. Mens Dahlqvist fikk oppleve å stå øverst på pallen i folkehavet i sentrum.

Og etter å ha slitt seg opp siste bakken mot Kristiansten søndag ettermiddag, i lett regn, beskriver hun VM-minnene slik:

– De svenske resultatene i VM bar jo preg av solskinn. Men været i VM var litt til å kjenne igjen i dag, smiler hun.

NB! Helene Marie Fossesholm vant kvinneklassen, mens Karsten André Vestad tok herre-seieren i «fire kilometer heat»

Read Entire Article