35 kilo er årsbeste ved Sandland Brygge i Loppa.
– Vi fikk giganttorsken ganske nært brygga, tidlig på dagen på fredag. Det var en fantastisk opplevelse. Vi prøvde å sette den ut igjen, men den klarte seg ikke – så da tok vi den opp.
Det sier fisketurist Thomas Borland på Sandland i Loppa kommune. 69-åringen fra Ardrossan sørvest i Skottland har vært på fiskeferie ved Sandland Brygge flere ganger, sammen med sine tre kompiser.
– Vi elsker plassen. Det er utrolig vakkert her ute, og fisket er godt, sier skotten til Altaposten på engelsk med herlig skotsk dialekt.
Ifølge daglig leder ved Sandland Brygge, Steinar Halvorsen, veide giganttorsken litt over 35 kilogram.
– Vi kaller det sommertorsken. Torsk på denne størrelsen hører jo egentlig til skreisesongen, fortsetter han.
– Og da har de ti til tolv kilo med rogn. Men denne giganten her var helt tom for rogn. Den hadde definitivt potensial til 15 kilo med rogn på vinteren, sier Steinar.
Bærekraftig
– Vi har en fin dialog med våre gjester og oppfordrer dem til å sette ut igjen så stor torsk. Og det er de helt enige i. Vi alle vil at så stor fisk fortsetter å produsere avkom. Torsk mellom fem og åtte kilogram derimot er ettertraktet av turistene, forklarer Steinar.
– Men giganttorsken på fredag ble tatt opp, likevel?
– Ja. Den ville ikke svømme videre. Jeg tipper at den ble tatt opp litt for raskt. Også her lærer vi våre gjester å trekke opp fisken sakte, for å dekomprimere trykket. Det går som regel greit, men ikke alltid. Ikke engang jeg får det til hver gang.
Saltfisk og fiskegrateng
Å drive bærekraftig betyr for Steinar Halvorsen og hans kone Stina at når det mislykkes å sette en stor torsk tilbake, så skal den i hvert fall brukes til å lage god mat av.
– Den vil bli saltet. Kanskje vi røyker noen deler av den og bruker det til å lage fiskegrateng.
– Hvordan er kvaliteten på fiskekjøttet hos en så stor torsk?
– Det kommer an på øynene som ser, eller kokken som skal tilberede den. Det er helt klart at man kan lage kjempegod mat også av giganttorsk, svarer Steinar.
Ikke all time high
Fredagens sommertorsk er årsbeste på Sandland.
– Men i fjor fikk én av våre turistfiskere en massiv sommertorsk på 46,6 kilogram. Det er rekorden hos oss, mener jeg, avslutter Steinar.