Slår alarm om Ulstein-garanti til Listhaug

3 hours ago 2



– Det er arrogant, og på grensen til frekt å kalle seg et sentrumsparti om KrF ender med å støtte den mørkeste mørkeblå regjeringen landet har sett i moderne historie, raser Søyland.

Han er kommunepolitiker i Gjesdal og sentral valgkampmedarbeider i KrFs fylkeslag i Rogaland. Nå langer han kraftig ut mot partilederen.

Ulstein klargjorde i TV 2 søndag at KrF er garantist for en borgerlig regjering etter valget, også om Sylvi Listhaug skulle bli statsminister. 

Dagen før slo Vårt Land fast at Ulstein avviste Listhaug som statsministerkandidat, og Ulsteins uttalelser til TV 2 kom derfor svært overraskende for mange internt i partiet, forteller Søyland. 

– Jeg ser på det som en «U-sving», og mener jo at KrF skal være et rakrygget parti som legger prinsipper i bunnen.

Ulsteins høyredreining fører til at KrF taper velgere, advarer han.

– Jeg tror dette resulterer i at man mister mange av de sentrumsorienterte velgerne, og at de tar det som et signal på at KrF nå snur ryggen til dem.

Spretter ikke champagnen 

I forrige uke ble det kjent at milliardæren Christen Sveaas støtter KrFs valgkamp med to millioner kroner. Sveaas håper ifølge Aftenposten at det vil bidra til å sikre en borgerlig regjering etter stortingsvalget. En rekke andre næringslivsledere har gitt til sammen to millioner til KrF den siste måneden, meldte Aftenposten.

KrFs valgkampedarbeider i Rogaland mener støtten fra de rike er symptomatisk. 

– Jeg tror ikke jeg skal spekulere i om det har påvirket den «U-svingen» Ulstein gjorde nå, men jeg tror jo det er et symptom på den retningen KrF ganske raskt nå har gått de siste månedene og det siste året, sier Søyland og fortsetter:

– At man kan tenke at det er kjekt å få ekstra penger til valgkamp er greit, men å fri til Frp og motta pengestøtte fra finanstopper gir feil signaler om hvem KrF er til for.

 Privat
OPPRØRT: KrFs valgkampmedarbeider i Rogaland, Lars Ramsli Søyland, mener KrF ikke kan støtte en Listhaug-regjering. Foto: Privat

At finanstopper flokker seg om KrF er talende, mener han.

– Det viser jo òg på en måte hvem politikken vår i størst grad hjelper nå. Om det er barnefamiliene med dårlig råd, eller om det er finansgjengen på Barcode. Så jeg synes ikke man bare skal sprette champagneflasker for gavene fra milliardærene, men at man òg må gå en runde med seg selv om hvem politikken vår nå er til for. 

– Vinglete

Oppslaget i Vårt Land om der Ulstein avviste Listhaug som statsminister ble delt av blant andre KrFs generalsekretær Ingunn F. Ulfstein. Søyland tok det som en støtte fra en samlet partiledelse for sitt syn fra en kronikk i Vårt Land nylig om at KrF ikke kan støtte Listhaug som statsminister. 

– Jeg mottok mange meldinger fra andre KrF-ere som også var opprørte i går, som så på dette som veldig vinglete, sier Søyland,

Han har skrevet en ny kronikk, der han oppfordrer sentrumsvelgerne til å sette foten ned for Listhaug som statsminister.

Den profilerte ungdomspolitikeren i Rogaland mener det har vært en høyredreining i KrF over flere år.

– Den har akselerert veldig det siste året, så flere sentrumsorienterte velgere begynner å ikke kjenne seg så veldig igjen i det partiet de er glad i. 

– Men hva er det du syns er problematisk med Ulsteins uttalelser? 

– Jeg reagerer spesielt på det Dag Inge sier om at det er flere saker der KrF og Frp står tettere sammen enn det folk skulle tro, for det er jo saksområder der det er enorm politisk avstand mellom KrF og Frp. 

Det mest åpenbare som skiller er innvandring og bistand, men også skattepolitikken, påpeker han. 

 Eira Kråbøl / TV 2
GODT SAMARBEID: KrFs partileder Dag Inge Ulstein sier han samarbeider godt med Frp-leder Sylvi Listhaug. Foto: Eira Kråbøl / TV 2

– Det aller viktigste er synet på velferdsstaten. Frp vil jo kutte det meste av skatter. En konsekvens av det blir å bygge ned mye velferdstjenester. 

– KrF har tradisjonelt sett hatt en sterk sosial profil, og det påstår jo ledelse at vi fortsatt skal ha, men hvis man skal gå i kompromiss med det sterkeste Frp vi har sett på mange år, så må man fort ta en del skattekutt, og dermed òg velferdskutt, og øke forskjellene. 

Krever en tydelig avklaring

Søyland understreker at han mener det er riktig av KrF å gå inn for å skifte ut Støre-regjeringen.

– Det mener jeg er åpenbart. Men da syns jeg det skal være et tydelig krav at den ikke skal være ledet av ytre høyre.

Frps landsstyre har uttalt at det er naturlig at det største partiet har statsministeren i en borgerlig regjering.

Men Søyland mener KrF ikke kan støtte Listhaug som statsminister selv med et valgresultat der Frp har større oppslutning enn de tre partiene til sammen.

 – Ja, det er en annen situasjon, men det burde fortsatt ligge som et krav at KrF ikke skal støtte en statsminister fra Frp. For selv om de skulle komme i den situasjonen, vil KrF-ere gjerne ha Erna Solberg, men absolutt ikke Sylvi Listhaug. 

– Nok en splittelse

Striden som kommer opp til overflaten rett før valget minner om dramaet og krisen i KrF under det såkalte retningsvalget i 2018, der partiet med knapt flertall valgte å fortsette samarbeidet på borgerlig side, og ikke skifte ut Erna Solberg med Jonas Gahr Støre.

– Dag Inge var jo på såkalt rød side under retningsvalget, men nå står han i spissen for det nye prosjektet, så det er ikke helt de samme skillelinjene. Men det er nok en splittelse som oppstår når et sentrumsparti plutselig skal fri til ytre høyre, sier fylkeslederen i KrFU i Rogaland.

– Mitt ønske er at man skal samle seg om et tydelig KrF, men òg et raust KrF, som ikke glemmer røttene sine i det politiske sentrum. Det tror jeg er avgjørende for partiets sjel.

Nå er den her:

Prøv TV 2s valgomat

Read Entire Article