Stjernekeeperen ut i tårer - så forærte reserven seier til Spania

14 hours ago 3



Ett minutt og 55 sekunder var alt Mikel Merino trengte for sende Spania videre til semifinale.

Samme mann kom fra benken og sendte Portugal ut av VM tidligere i uken.

Samtidig er det én belgisk mann som sitter igjen med helt andre følelser.

I andreomgang måtte Thibaut Courtois av med skade. Keeperen forlot banen i tårer like etter drikkepausen.

Thibaut Courtois måtte kaste inn håndkleet og ble byttet ut midt i den andre omgangen av VM-kvartfinalen mot Spania.

Inn kom Manchester United-keeper Senne Lammens.

Kort tid før slutt ga keeperen en farlig retur på et langt skudd fra Pau Cubarsi. Det var nettopp den returen Merino satte i mål.

– Lammens ser ganske bleik ut, oppsummerte NRK-ekspert Bengt Eriksen.

Første Spania-baklengs

Spania kom til kvartfinalen med plettfri defensiv vandel.

Det skulle imidlertid endre seg med Belgia på andre banehalvdel.

Spania hadde på det tidspunktet spilt 490 minutter, altså åtte timer og ti minutter, i VM uten å slippe inn, da da Charles De Ketelaere til slutt endte drømmerekken.

Thibaut Courtois måtte kaste inn håndkleet og ble byttet ut midt i den andre omgangen av VM-kvartfinalen mot Spania.

Spansk åpning

Det var likevel Spania som kom best i gang.

Like før halvtimen var spilt skulle Spania få nettsus. Fabián Ruiz – som ikke hadde startet siden landets åpningskamp – var på alerten på en retur fra Courtois, og satte 1–0 i mål.

– Vi hadde jo ikke før nevnt ordet uforløst før Fabián Ruiz setter inn 1–0. Det går så fort, kommenterte NRK-ekspert Bengt Eriksen.

Det feiret Lamine Yamals lillebror på denne måten:

Spanjolene sto med 35 kamper på rad uten tap. Det forrige tapet kom tilbake i mars 2024, i en treningskamp mot Colombia.

Ropte på straffe

Da litt over en time var spilt ropte det belgiske laget på straffe. Aymeric Laporte headet ballen bort fra mål, men i armen på Rodi, og dommeren lot spillet gå.

– Det er vanskelig å gjøre noe med ballen i den posisjonen. Ingen intensjoner der, sier TV 2s ekspert Joanna Bækkelund om handsen.

Belgia ropte på straffespark etter denne situasjonen, men spillet ble raskt vinket videre fra dommer Michael Oliver.

IFAB har på sine sider et svar på hav en dommer skal gjøre om en slik situasjon oppstår. De skriver:

«Dommeren lar spillet fortsette. Det er ikke en handsforseelse – forsvareren anses ikke for å ha gjort kroppen sin unaturlig større (uavhengig av om armen var inntil kroppen eller allerede utstrakt)».

Vinneren møter Frankrike i semifinalen tirsdag kveld.

Hvem kan Norge møte i finalen?

Akkurat nå er det 20 prosent sjanse for at Norge tar seg hit.
Da møter vi sannsynligvis Frankrike.

Frankrike

Frankrike • 53 % sjanse

Spania • 30 % sjanse

Belgia • 17 % sjanse

Publisert 10.07.2026, kl. 22.59

Read Entire Article