Støre vil ikke beklage Kampen-kommentar

2 days ago 10



Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har blitt beskyldt for å slå politisk mynt på Kampen-drapet. Selv sier han at han ikke mente å kommentere etterforskningen.

Jonas Gahr Støre var på Universitetet i Oslo mandag formiddag. Foto: Helge Mikalsen / VG
Oppdatert mandag 1. september kl. 11:38
  • Jonas Gahr Støre avviser at han kommenterte etterforskningen rundt Kampen-drapet, og mener fokuset var på bemanningsutfordringer.
  • Unge Høyre, Høyre og Venstre har anklaget ham for å kommentere etterforskningen, og å bruke saken politisk.
  • Støre står fast ved sine uttalelser og beklager ikke.

– Det jeg satt søkelys på var bemanningsutfordringene som er der. Jeg tar selvfølgelig ikke stilling til den politietterforskningen som pågår, sier Støre til VG.

Det var under partilederdebatten på TV 2 søndag kveld at Ap-lederen snakket om drapet på Tamima Nibras Juhar. Hun ble drept mens hun var på jobb ved et barnevernstiltak på Kampen i Oslo, drevet av Gemt AS.

 PrivatDREPT PÅ JOBB: Tamima Nibras Juhar (34). Foto: Privat

Atten år gamle Djordje Wilms ble siktet for drapet og terrorhandling. Han erkjenner ikke straffskyld.

Under partilederdebatten ble Støre utfordret om statlig underfinansiering av barnevernet:

– Nå er det akkurat en dramatisk drapssak i forhold til et botilbud for unge i Oslo, og spørsmålet er hva for slags tilfelle det var. Det var et privatisert opplegg med veldig dårlig bemanning, veldig dårlig sikkerhet, sa han.

Kraftige reaksjoner

Det fikk Unge Høyre-leder Ola Svenneby til å anklage Støre for å spekulere i en etterforskning.

– Det er komplett absurd at statsministeren bruker drapet på Tamima som en avledningsmanøver for det han blir utfordret på, og spekulerer i en pågående etterforskning, sa han.

Høyre-leder Erna Solberg reagerte også, og sa at han indirekte legger skylden på en privat institusjon for det som skjedde.

Venstres Grunde Almeland sier til NTB at Støre la skylden på Oslo kommune og private aktører for drapet.

– Det at statsministeren velger å antyde at grunnen til drapet er at arbeidsgiveren var en privat virksomhet, er et lavpunkt så langt i valgkampen. En statsminister må holde seg for gode til å slå politisk mynt i så alvorlige saker.

 Helge Mikalsen / VGProfessor emeritus Bernt Hagtvedt tok imot Jonas Gahr Støre i et fullsatt auditorium på Universitetet i Oslo mandag formiddag. Foto: Helge Mikalsen / VG

Sier han ikke kommenterte på forholdene

VG møtte statsministeren på Universitetet i Oslo mandag formiddag, der han diskuterte internasjonal politikk og akademisk frihet med professor emeritus Bernt Hagtvedt.

Støre sier til VG at bevilgninger til barnevernet er en stor og krevende oppgave, og at bemanning er en stor utfordring.

Han viser til at han i sin tale under markeringen på Youngstorget sa klart at bare gjerningsmannen er ansvarlig for denne uhyrlige handlingen.

Se video fra markeringen her:

Men i debatten på TV 2 sa altså Støre at «det var et privatisert opplegg med veldig dårlig bemanning».

– Tar ikke stilling

– Hva slags informasjon har du om arbeidsforholdene og hvordan dette foretaket driver, Støre?

– Jeg har ikke noen informasjon utover det mediene har delt og som også fagforeningene til de som jobber med barnevern påpeker: At bemanning i vanskelige situasjoner er en stor utfordring.

– Lå de under en norm? Var det sånn at de brøt noen regler? Det kunne jo høres ut som du mente det?

– Det har ikke jeg noen kommentar til. Jeg tar ikke stilling til det. Dette er i en debatt hvor vi har noen korte innlegg. Jeg forsto det slik at temaet med å være ganske alene på vakt, som ble fremstilt i forhold til en ganske vanskelig situasjon, illustrerte det med bemanning. Det var mitt poeng, sier han.

 Helge Mikalsen / VGJonas Gahr Støre sier at det «var ikke min mening» å kommentere etterforskningen etter barnevern-drapet i Oslo, da han sa at den privatiserte institusjonen hadde «veldig dårlig bemanning, veldig dårlig sikkerhet». Foto: Helge Mikalsen / VG

Vil ikke beklage

Han sier at mange som jobber med utsatte barn, rapporterer om at det er utrygghet, og at å sikre nok bemanning og sikkerhet går hånd i hånd med ønsket om å være godt til stede for ungdommene.

– Dine politiske motstandere mener at du gikk inn og kommenterte en pågående etterforskning. Er det noe du vil beklage her? Gikk du for langt i å karakterisere det?

– Da må jeg bare understreke at jeg gjorde ikke det, jeg har ikke til hensyn å gjøre det, og det var ikke min mening.

Men han vil altså ikke beklage:

– Nei, dette er en debatt hvor replikkene går frem og tilbake. Jeg var opptatt av å kommentere dette med bemanning som jeg jobber mye med, og vet er en utfordring. Så ligger alt som handler om politiet og etterforskning et annet sted.

– Det var et privatisert foretak. Tror du det kan være grunnen til at de hadde for dårlig bemanning og sikkerhet?

– Det har jeg ingen forutsetning for å konkludere. Politiet skal se på selve gjerningen, og så forstår jeg at byrådet i Oslo gjør sine gjennomganger, og det får vi da lytte til når de er ferdige med det, sier Støre.

Read Entire Article