Stortingspolitikere får hemmeligholde inntekt fra bøker og TV

3 weeks ago 28



Stortinget bekrefter at politikere ikke trenger å oppgi hvor mye de tjener på å utgi bøker og musikk eller å delta i underholdningsprogrammer.

Abid Raja vant Bokhandlerprisen i 2021 for boka «Min skyld», som ble den mest solgte det året. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: 30.05.2025 15:05

Kortversjonen

Det skriver TV 2.

Stortingsrepresentanter må registrere inntekt fra selvstendig næringsvirksomhet dersom beløpet er på over 50.000 kroner for et enkeltoppdrag eller flere oppdrag fra samme oppdragsgiver innen samme kalenderår.

Nå kommer Stortingets presidentskap med en presisering: Dette gjelder kun oppdrag som kan gi eller fremstå som potensielle bindinger mot en oppdragsgiver, og hvor det typisk er et kunde- eller klientforhold.

Bok- og musikkutgivelser og deltakelse i underholdningsprogrammer omfattes ikke av dette, mens for eksempel foredrag og artikler normalt vil være omfattet.

Venstres Abid Raja er blant dem med store inntekter fra boksalg. Hans bok «Min skyld» ble Norges mest solgte bok i 2021. Han holder også foredrag gjennom Cappelen Damm og byråene Athenas og Plan-B, og har oppgitt inntekt på mer enn 50.000 kroner fra hvert selskap.

Rødts Mímir Kristjánsson har også hatt store biinntekter gjennom bøker og foredrag.

Fra 2022 til 2024 tjente han 1,2 millioner kroner gjennom enkeltpersonforetaket sitt. Av dette har han betalt rundt 660.000 kroner i partiskatt til Rødt.

Han har også oppgitt honorarer på 64.000 kroner for deltakelse i «24 stjerners julekalender» i desember 2024 og 100.000 kroner for deltakelse i realityprogrammet «Alle mot alle» våren 2025, men dette hadde han altså trolig ikke trengt å oppgi.

Er det greit at politikere kan hemmeligholde disse inntektene?

Ja, det er ingen grunn til at velgerne skal ha rett på denne informasjonen.

Nei, dette burde være offentlig.

Jeg er usikker.

Read Entire Article