Akkurat nå
Boligblokken i Sukkertoppen 1–5 skal nå være trygg å returnere til. Men studentene må vente. I verste fall kan det ta flere uker.
Se direkte fra pressebrief nå:
Beboere får nå returnere til boligblokken i Sukkertoppen 1–5 etter raset på Carl Berner i Oslo. Det opplyser kilder som er til stede på et informasjonsmøte til Aftenposten.
Men: Beboere ved studentboligene i Hasleveien 9–11 kan ikke flytte hjem med det første.
Studentene får imidlertid dra og hente ting i en begrenset periode fra klokken 16.00 tirsdag.
– Det er vurdert som trygt å hente ut nødvendige eiendeler for studentene som har behov for det, sier Andreas Eskelund, administrerende direktør i SiO, i en presseseanse.
Han opplyser at SiO planlegger å få bygget en mur av sandfylte containere som skal beskytte mot nedfall fra rasområdet.
Saken fortsetter under kartet
– Da vil man kunne flytte tilbake
– Studentene har fått beskjed om at det tar dager og uker før de kan flytte inn igjen. Hvorfor så lang tid?, spør NRK.
– Vi jobber med å redusere hvor lang tid man ikke kan bo der. Vi vil jobbe så fort som mulig med å fjerne nødvendige masser. Da vil man kunne flytte tilbake. Vi har gitt beskjed om at de vil bli boende på hotellet inntil videre. Da snakker vi mer om dager enn uker og måneder, svarer Eskelund.
I verste fall kan det ta flere uker før de sover hjemme. Men slik Aftenposten forstår det, skal de fortsette å bo på Radisson Blu Alna de neste dagene.
Informasjonsmøtet for berørte foregår på evakueringssenteret på Alna tirsdag ettermiddag. Møtet kommer etter at geologer har undersøkt rasområdet.
Kritiseres for kommunikasjonen
Aftenposten har snakket med flere studenter etter evakueringen. Én av dem sier det tok opptil tre timer fra evakuering til de fikk melding om hva som skjer videre.
– Hva har du å si det til det?
– Akkurat hvor lang tid det tok vet jeg ikke, sier Eskelund til Aftenposten.
– Opptil tre timer.
– Vi var raske på dette og kom ut med informasjon. Delvis gjennom politiet og oss for å sikre at de hadde nødvendig informasjon.
– Så du tar ikke noe selvkritikk på det?
– Jeg kjenner ikke nøyaktig tidspunkt om hvor lang tid det gikk.
300–400 evakuert
Mellom 300 og 400 mennesker er evakuert etter at det søndag ettermiddag gikk det et stort steinras bak en blokk med studentboliger i Oslo. To store steinblokker stoppet før de traff bygningen.
I etterkant ble beboere evakuert på grunn av sikkerhetssituasjonen. Rundt 220 av de evakuerte er studenter.
«Det viktigste for SiO nå er å prioritere å bedre situasjonen for de berørte studentene i samarbeid med kommunen. Vi forstår at den uforutsigbare situasjonen rundt når man kan flytte hjem eller få tilgang til eiendelene sine er krevende. Derfor samarbeider vi tett med nødetatene og kommunen for å finne løsninger som gjør det mulig for studenter å få hentet ut nødvendige eiendeler fra boligene», heter det i en pressemelding fra SiO.

10 hours ago
1

















English (US) ·