Nattens Super Bowl overskygges av en krangel mellom Donald Trump og pauseshow-artist Bad Bunny.
Sportslig var det likevel ingen tvil: Seattle Seahawks dominerte finalen og slo New England Patriots 29–13 i det som aldri ble en skikkelig thriller av en kamp.
Noe som var fargespakende og solid var pauseshowet. Det mener hvertfall anmelder Asbjørn Slettemark.
– Visuelt sett en hyllest av puertoricansk kultur. Om det skal tolkes på noe vis, må det være som et høylytt budskap om hva latinokultur betyr for både musikk og gatebilde i USA.
Bad Bunny under årets pauseshow.
Foto: Mike Blake / Reuters / NTBBad Bunny leverte et pauseshow preget av latinamerikanske rytmer og tydelige politiske markeringer.
Artisten, kledd i hvit dress, fremførte hits som «Safaera» og «Gasolina» i en scenografi som hyllet puertoricansk hverdagsliv.
Showet inneholdt gjesteopptredener fra Lady Gaga og Ricky Martin, og ble avsluttet med at Bad Bunny heiste det puertoricanske flagget til låten «El Apagón».
På skjermene bak sto det også «det eneste sterkere enn hat er kjærlighet».
Han tok seg også tid til å feire sin ferske Grammy-seier med en sekvens der en familie sitter foran TV-en og ser hans «ICE out»-tale, før han overlater prisen til en ung gutt.
Asbjørn Slettemark
- Anmelder og journalist i Aftenposten
– Det opplevdes på førsteinntrykket mer lystig enn kontroversielt, men det kommer nok til å bli diskutert at Bad Bunny nevnte Cuba på listen over land Gud velsigner, sier Slettemark til NRK.
Bad Bunny leverer en hyllest av puertoricansk kultur.
Foto: Santiago Mejia / AP / NTBTrump hater showet
Donald Trump er ikke fornøyd med valget av Bad Bunny.
Grunnen er at Bad Bunny er sterkt kritisk til Trump og ICE.
Han likte heller ikke dagens show, skal man tro innlegget hans på Truth Social.
«Ingen forstår et ord av det denne fyren sier, og dansingen er motbydelig – spesielt for unge barn som ser på over hele USA og resten av verden. Dette «showet» er bare et slag i ansiktet på landet vårt ...» skriver Donald Trump på Truth Social etter dagens show.
Maga-bevegelsens motsvar
Som et motsvar har Turning Point USA lansert «The All-American Halftime Show» som et motstykke til NFLs offisielle pauseshow med Bad Bunny.
Showet, som ble strømmet på YouTube, var allerede i gang i det Bad Bunny gikk på scenen.
Den åpnet med USAs nasjonalsang på gitar, og hedring av den avdøde Charlie Kirk, som er grunnleggeren av organisasjonen.
Nå ledes den av hans kone, Erika Kirk.
Turning Point USA mener NFLs valg av en spansktalende artist som har vært kritisk til amerikanske immigrasjonsmyndigheter er et uttrykk for «woke»-politikk som fremmedgjør tradisjonelle amerikanere.
Artisten Kid Rock sammen med Trump og Elon Musk på et tidligere arrangement.
Foto: AFPDerfor er det kun artister som er uttalt positive til presidenten som ble booket til «The All-American Halftime Show», for eksempel artisten Kid Rock.
Revansje-kamp
For andre gang i historien kan Seattle Seahawks kalle seg NFL-mestere.
Med knallhardt forsvarsspill gjorde Seattle Seahawks det svært vanskelig for New England patriots og quarterback Drake Maye.
En fornøyd Seattle Seahawks quarterback Sam Darnold. En mindre fornøyd quarterbacken av New England Patriots, Drake Maye.
Foto: AP/NTBDe holdt Patriots poengløse gjennom de tre første kvarterene. Seahawks-quarterback Sam Darnold kastet en touchdown, i tillegg til at forsvaret fikset sju ekstra poeng.
Jason Myers ble en av kveldens største helter for Seahawks. Han satte hele fem field goals, noe som er ny rekord for antall scoringer av en kicker i én Super Bowl-kamp.
Med det tok Seahawks revansje for det bitre tapet mot New England Patriots i 2015. Den gangen glapp seieren i sluttsekundene.
Publisert 09.02.2026, kl. 02.53 Oppdatert 09.02.2026, kl. 06.56










English (US)