Svensk dominans - norske debutanter gråt og kastet opp

7 hours ago 1



Det sto tre norske debutanter på startstreken under damenes sprintprolog i OL. Selv om både Julie Bjervig Drivenes, Ingrid Bergene Aabrekk og Milla Grosberghaugen Andreassen tok seg kontrollert videre, ble OL-debuten alt annet enn behagelig.

Hun innrømmer at nervene tok fullstendig overhånd før start.

– Jeg tror jeg gråt ett minutt før start. Nei, uff, det var grusomt, sier Andreassen til NRK.

Milla Grosberghaugen Andreassen

BESTE NORSKE: Milla Grosberghaugen Andreassen var beste norske i prologen.

Foto: Matthias Trinkl / Bildbyrån

– Når jeg er nervøs, begynner jeg å gråte og får alt ut. Det hjelper. Jeg blir litt aggressiv, så det var deilig å gå det ut.

Det var også godt å ta en telefon til trener Marthe Kristoffersen, som heier fra sidelinjen.

– Hun sa at "nå har jeg grått to ganger allerede". Dette er nytt og dette er stort, og jeg tror bare hun trenger at noen ser henne, sier Kristoffersen til NRK.

 Birkebeinerstadion på Lillehammer.

STOLT: Marthe Kristoffersen trener Milla Grosberghaugen, og sier at hun synes debutanten gikk en "kjempeprolog".

Foto: Terje Haugnes / NRK

En annen debutant fikk et minst like brutalt møte med OL-alvoret. Ingrid Bergene Aabrekk la ikke skjul på at nervene også slo hardt inn for hennes del.

– Det var brutalt, men godt å komme i gang. Jeg spydde opp hele frokosten, så det er nok en del nerver på meg også, sa Aabrekk til NRK etter prologen.

Kristine Stavås Skistad og Johannes Høsflot Klæbo jakter hvert sitt gull. Først må de gjennom kvalifiseringen.

Svenskene satte standarden

Mens de norske debutantene kjempet med nervene, var det svensk dominans i toppen av resultatlisten. Linn Svahn var klart raskest i kvalifiseringen.

Kristine Stavås Skistad imponerte ikke i prologen, men ser likevel ut til å ha full kontroll på avansementet. Hun var 9,27 sekunder bak Svahn i mål.

En kvinne ikledd en rød, hvit og blå skidrakt står klar med ski- og stavsett. Hun holder stavene med begge hender og ser fokusert ut. Bildet er tatt i en snødekt utendørs setting, typisk for skirenn. Det er vinterforhold med uskarpe bakgrunner, som indikerer en sportslig konkurranse. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

MÅLGANG: Kristine Stavås Skistad i mål etter prologen tirsdag.

Foto: Lise Åserud / NTB

NRKs ekspert mener Skistad kan ha hatt en bevisst strategi.

– Hun har nok helt sikkert hatt i baktankene i dag at hun skal være utenfor topp elleve, slik at hun får velge etter de beste. Men det er et sjansespill, sier NRKs langrennsekspert Fredrik Aukland.

Svahns tid fikk eksperten til å sperre opp øynene.

– Oi, for en tid, sa Aukland da svensken krysset målstreken.

– Det er Linn Svahn sin tid altså, som slår knockout på samtlige foreløpig.

En kvinnelig langrennsløper i blått og hvitt utfører en teknisk bevegelse på snødekket terreng. Hun er iført racingklær med nummer 8 og drar to stavene med kraft. I bakgrunnen er det tilskuere som heier, og et banner med teksten "MILANO CORTINA 2026" kan ses. Bildet formidler en intens konkurransesituasjon under mesterskapet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

VANT PROLOGEN: Linn Svahn vant tirsdagens prolog.

Foto: JAVIER SORIANO / AFP / NTB

Alle norske videre

Andreassen ble best av de norske i prologen med 7,97 sekunder opp til Svahn. Julie Bjervig Drivenes var 9,04 sekunder bak den svenske lederen, mens Aabrekk var 10,73 sekunder bak.

Dermed har alle de norske kvinnene tatt seg videre fra sprintprologen. Kvartfinalene starter klokken 11.45.

Da damene skulle velge heat gikk to av damene for samme heat med at Andreassen og Aabrekk gikk for kvartfinale 5. Drivenes valgte kvartfinale 3, imens Skistad gikk for kvartfinale 1 hvor regjerende OL-mester Jonna Sundling befant seg. Valget til Skistad overrasket NRK-eksperten Pål Golberg

– Det er overraskende for meg. Det må jeg si. Men da har du selvtillit, sier Golberg om Skistads heatvalg.

Pål Golberg.

OVERRASKET: NRK-ekspert Pål Golberg ble overrasket over Skistads heat-valg.

Foto: Lise Åserud / NTB


– Jeg hadde trodd hun skulle velge et annet heat enn heat én og to, hvor det blir stor fart. Det betyr at hun går den vanlige modellen sin og at hun har tro på seg selv.

Stygt fall

Den norske sprintløperen gikk over ende sammen med flere andre løpere i en sving i løypa mandag. Uhellet oppsto da lagvenninne Ingrid Bergene Aabrekk falt, noe som førte til at flere løpere ble involvert i krasjen.

– Det var et stygt fall, sa NRKs langrennsekspert Fredrik Aukland mandag, som ble vitne til fallet.

Tirsdag morgen ankom hun langrennsarenaen i Val di Fiemme, uten synlige sår fra gårsdagen, og forsikrer at det går fint. Men:

– Jeg fikk meg en ordentlig krasj der. Jeg fikk en vekker, så det gjelder å løse svingene bra, sier hun til NRK, i det første intervjuet med media etter fallet.

Kristine Stavås Skistad gjør seg klar.

KLAR: Skistad sammen med landslagslege Ove Feragen før tirsdagens sprintkvalifisering.

Foto: Harald Thingnes / NRK

– Planen min i dag er å gå et bra skirenn, legger hun til.

– Vi fikk testet den svingen ordentlig og funnet ut av hvordan vi ikke skal gjøre det i dag, da, sier Aabrekk.

Kristine Stavås Skistad er klar for tirsdagens sprint.

Publisert 10.02.2026, kl. 07.40 Oppdatert 10.02.2026, kl. 10.57

Read Entire Article