Kraftige regnskyll har ført til oversvømmelser og kaos i flere spanske regioner.
- Kraftige regnskyll har ført til oversvømmelser, kaos og savnede personer i flere spanske regioner.
- Militæret er satt inn for å hjelpe med flomkontroll og opprydding, særlig i Zaragoza-provinsen.
- Spanias arbeidsminister minner om rett til «klimapermisjoner» for arbeidstagere i berørte områder.
Bomberos, den katalanske brannvesenet, leter nå etter to personer som er savnet i Cubelles i Barcelona-regionen.
De kan ha blitt tatt av vannmassene da elven Foix gikk over sine bredder lørdag.
Bomberos har satt inn 18 bakkestyrker og én luftstyrke i søket, melder El Mundo.
Militæret satt inn
Spanske myndigheter har satt inn militærets nødhjelpsenhet (UME) i flere kommuner i Zaragoza-provinsen. Soldatene jobber med å pumpe vann, rydde veier og demme opp for flom i områdene som er hardest rammet.
– Takk for deres velkomst og støtte, skriver UME i en melding på sosiale medier til innbyggerne i de berørte områdene, ifølge El Mundo.
Militæret er utplassert i byene Pedrola, Figueruelas, Grisén, Bárboles og Pleitas, der de samarbeider med lokale innbyggere som er rammet av uværet.
I Tarazona, en by 80 kilometer fra Zaragoza, ble hovedgaten oversvømt fredag, og flere butikker ble satt under vann. Lørdag morgen jobbet brannvesenet fortsatt med å pumpe vann fra en garasje med ti biler og åtte motorsykler, skriver El País.
Foto: JAVIER BELVER / EPA / NTB
Klimapermisjon
Spanias arbeids- og økonomiminister Yolanda Díaz minnet lørdag om at arbeidstagere har rett til såkalte «klimapermisjoner» og ba folk i de berørte områdene om å ikke utsette seg for risiko ved å dra på jobb.
– Man trenger ikke dra på jobb hvis sikkerheten er i fare, skrev Díaz i en melding på Instagram.
Arbeidsdepartementet har bestemmelser om inntil fire dagers betalt permisjon hvis det er umulig å komme seg til arbeidsplassen, og disse kan forlenges til omstendighetene endrer seg.
Foto: JAVIER BELVER / EPA / NTB
Sykehus måtte stenge
Nødetatene ved sykehuset Hospital Comarcal del Alt Penedès i Vilafranca del Penedès (Barcelona) er stengt "inntil videre" etter at en mur ga etter på grunn av regnet, noe som påvirket strømforsyningen.
Helsedepartementet i Catalonia har bedt befolkningen som trenger akutt hjelp om å dra til Hospital Residència Sant Camil i Sant Pere de Ribes i stedet, melder El Mundo.
Catalonia og Aragón har vært i høy beredskap på grunn av en såkalt DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos) – et isolert lavtrykk i høyden – som har krysset den iberiske halvøy i løpet av dagen.
Togtrafikken i Catalonia har vært innstilt store deler av dagen, men vil gradvis gjenopptas fra klokken 19 lørdag kveld, melder det spanske jernbaneselskapet Adif.
26.613 lynnedslag
- I Valencia-regionen har uværet ført til haglbyger i flere byer, inkludert Betxí, Nules, Vilavella og Burriana.
- I Torás har vindkastene nådd 114 kilometer i timen, mens i Vinaròs hadde det falt mer enn 100 liter regn per kvadratmeter innen klokken 14:30, ifølge den valencianske meteorologiske foreningen (Avamet).
- Temperaturen har stupt i hele innlandet av Castellón-provinsen, med målinger ned til 5,9 grader i El Toro lørdag ettermiddag.
- Ifølge det spanske meteorologiske instituttet (Aemet) har stormene i Catalonia generert 26.613 lynnedslag fra sky til bakke innen klokken 18:15 lørdag.
– Stormene som har rammet regionene Alto Palancia og Plana Baixa i Castellón og den nordlige delen av Camp de Morvedre i Valencia har vært ledsaget av kraftige vindkast på mellom 70 og 100 kilometer i timen, melder Avamet.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video