Akkurat nå
Den EU-kritiske milliardæren Andrej Babis har vunnet valget og blir trolig ny statsminister, ifølge valgdagsprognoser i Tsjekkia.
Det populistiske partiet ANO, ledet av den tsjekkiske milliardæren og tidligere statsministeren Andrej Babis, forventes å vinne parlamentsvalget på lørdag.
Partiet får derimot ikke nok stemmer til å oppnå flertall, ifølge en prognose fra byråene Stem og Stem/Mark for TV-kanalen CNN Prima News.
Det skriver nyhetsbryåret Reuters.
Babis var statsminister også fra 2017–2021. Formuen hans kommer fra jordbruks- og kjemikonsernet Agrofert, som han eier. Han har kalt seg selv en «trumpist» og har noen av de samme meningene som USAs president Donald Trump.
Han er sterkt EU-kritisk og har flere ganger fremstilt seg selv som en forretningsmann som skal «rydde opp» i politikken. Dette minner sterkt om Trumps retorikk. Babis angriper ofte tradisjonelle medier og «byråkrater i Praha», og han beskriver seg som en outsider som taler folkets sak.
Babis er derimot ikke en uttalt EU-motstander, selv om han har kritisert Brussel for byråkrati og «dobbeltmoral». Han har særlig pekt på utfordringer knyttet til migrasjon og landbrukssubsidier.
ANO å vinne 35,5 prosent av stemmene, ifølge prognosen. Nåværende statsminister Petr Fiala og hans Spolu-allianse ser ut til å få 22,4 prosent, skriver Reuters.
Prognosene viste at seks partier kan få en plass i parlamentet. Den nåværende regjeringskoalisjonen med støttepartier vil falle under flertallet i underhuset, som har 200 seter.
Les nyhetsanalysen til Ingrid Brekke:

2 weeks ago
17
















English (US) ·