Den siste tiden har det utspilt seg et branndrama på den travle turistøya Lofoten.
Det hele startet da flere titalls kar med tørkede fiskehoder stod i full fyr ved Saga Fisk i Laukvik lørdag 5. juli. Politiet mener skadene ga et tap på én million kroner.
Den påfølgende uken oppstod det tre nye branner på mistenkelig vis i det samme området.

Fengslet turister
Mandag besluttet tingretten i Lofoten og Salten å fengsle de politiet mener står bak: To mannlige turister i 20-årene fra Tyskland.
Det skjedde etter at lokalbefolkningen tok saken i egne hender, sporet opp turistene og omringet dem til politiet dukket opp.
De tyske turistene nekter straffskyld. De må likevel sitte i politiets varetekt de to neste ukene.
Men nå har saken tatt en ny vending.
Vi må spole tilbake til sommeren i fjor. Et godt stykke sør for Lofoten, nærmere bestemt på øya Frøya i Trøndelag, ble lokalbefolkningen vitne til tilsvarende dramatikk.
På 11 dager i juli ble det oppdaget syv ulike branner, blant annet i en hytte, et grendehus en redskapsbod og på to holmer.
– Hadde flaks
Den 16. juli 2024 fikk Sonje Irene Tverli (49) og familien sjokk da de så at garasjen deres plutselig stod i full fyr.
– Det kunne gått mye verre. Vi hadde jo flaks, for det var ingen vind. Egentlig er jeg bare takknemlig for at ikke det var huset de hadde tent på, sa Tverli til TV 2s Åsted Norge den gang.

Hun var overbevist om at brannstiftere stod bak. Og for det lille lokalsamfunnet på Frøya var frykten for en løs pyroman reell.
Vært i Norge før
Til tross for at det lokale politiet lovet å vie store ressurser, ble saken aldri oppklart.
Nå kan TV 2 fortelle at de to siktede turistene fra Tyskland som nå sitter i varetekt, befant seg på Frøya i Trøndelag i juli i fjor da brannene oppstod.

Det viser blant annet dokumentasjon fra sosiale medier som TV 2 har hentet inn.
Et bilde som en av de siktede har lagt ut på sin Instagram er lokalisert til Frøya og datert den 19. juli 2024.
Et annet bilde postet på Instagram den 13. juli 2024 er geotagget med «Frøya, Norddyrøy».
Som Åsted Norge tidligere har skrevet, brant det ulike steder på Norddyrøy den 14. juli, 16. juli og 18. juli.
Politiet samarbeider
Politiinspektøren i Nordland politidistrikt, Steffen Ravnåsen, beskriver sammenhengen som «veldig interessant å undersøke».

Han sier til TV 2 at de fikk opplysninger om sammentreffet i går, tirsdag.
– Det blir et tema for politiets videre undersøkelser nå, sier Ravnåsen.
Han opplyser at de to siktede foreløpig ikke har blitt konfrontert med informasjonen.
– De er avhørt for de fire brannene de er siktet for. Det er naturlig at vi forfølger denne nye informasjonen også.
– Det kan gi saken større dimensjon, sier Ravnåsen som også bekrefter at de har vært i kontakt med politiet i Trøndelag.
En av de siktedes forsvarer, advokat Svein Skipnes, opplyser at hans klient ikke erkjenner straffskyld for siktelsen. Om brannene i Trøndelag svarer han følgende:
– Det er ikke noe jeg er kjent med og jeg har ingen kommentar til det.
Den andre forsvareren, Knut-Inge Myklebust, sier til TV 2 at han heller ikke er kjent med opplysningene.
Åpne for å gjenåpne sak
Avsnittsleder Åge Andersen ved Hitra politistasjon i Trøndelag politidistrikt bekrefter at de ser på informasjonen fra Lofoten med interesse.
– Hvorfor det?
– Det er naturlig med tanke på at hvis de personene har oppholdt seg på Frøya i samme tidsrom, kan det være av interesse for sakene fra i fjor sommer.
Andersen sier at politiet er åpne for å kunne gjenåpne fjorårets brannsaker hvis det kommer mer informasjon av interesse.

– De sakene var lagt i bero. Vi kom ikke til noe konklusjon, så sakene er foreløpig uløst, sier Andersen.
Omringet turistene
Det var lørdag kveld rundt klokken 23 at beboerne i Laukvik på Lofoten bestemte seg for å ta grep etter de gjentatte brannene i nabolaget.
– Det var så unaturlig at det skulle begynne å brenne på de stedene. Da fattet vi mistanke. Vi har en Facebook-side som vi kommuniserer på her i Laukvik. Det var mange som ble engasjert, sier Emil Pettersen.
Da de to mistenkte ble observert på en vei, gikk alarmen blant Pettersen og vennene.

–De forsvant opp i en skog og kort tid etter begynte det å brenne i skogen, hevder han.
Pettersen anslår at det samlet seg rundt 30 innbyggere som omringet de to turistene frem til politiet kom.
Politiinspektør Ravnåsen berømmer lokalbefolkningens raske reaksjon og observasjon:
– Ja, de er viktige medspillere, så det er all grunn til å rose dem, sier Ravnåsen.