UD mener Israels angrep på Iran er folkerettsbrudd: – Vi kan ikke akseptere at stater tar seg til rette på denne måten

5 hours ago 2



– Vi kan ikke akseptere at stater tar seg til rette på denne måten, sier statssekretær Andreas Kravik (Ap) til NRK.

Statssekretær Andreas Motzfeldt Kravik. Foto: Annika Byrde, NTB

Publisert: 17.06.2025 08:04 | Oppdatert: 17.06.2025 08:28

Kravik er en del av en delegasjon fra det norske utenriksdepartementet som nå er i USA.

– Det angrepet som Israel har initiert mot Iran, er i strid med folkeretten. Det er farlig med tanke på regional stabilitet og også global sikkerhet, sier Kravik til NRK.

Kravik uttaler seg om Israels massive angrep på Iran, der en rekke av landets militære ledere er drept. I tillegg er atomanlegg, militære anlegg og sivile mål blitt angrepet.

Flere hundre mennesker skal så langt være drept i Israels angrep, som begynte natt til fredag i forrige uke. Ifølge iranske statlige medier er 90 prosent av de drepte sivile.

Ifølge Israel angrep landet Iran fordi de frykter at iranerne kan være nær å utvikle atomvåpen. Det antas at Israel selv har atomvåpen, men det er ikke kjent hvor mange.

Read Entire Article