Undersøkelse: Økende krigsfrykt blant nordmenn

10 hours ago 1



59 prosent av de spurte i en ny undersøkelse mener en ny, væpnet konflikt i Europa er sannsynlig i løpet av det neste tiåret – opp fra 55 prosent i fjor.

En bygning truffet av en russisk rakett i Kyiv i forrige uke. Et flertall av de spurte i en undersøkelse mener en ny, væpnet konflikt i Europa er sannsynlig i løpet av det neste tiåret. Foto: Jefrem Lukatskyj / AP / NTB

Publisert: 05.08.2025 07:12

Undersøkelsen er gjennomført av YouGov for Institutt for fredsforskning (Prio).

45 prosent vurderer det som sannsynlig at en ny verdenskrig innen ti år, opp fra 41 prosent i 2024.

Nesten 40 prosent tror at et kjernefysisk angrep et eller annet sted i verden er sannsynlig i løpet av de neste fem årene.

– En voksende uro for framtiden gjør seg gjeldende blant nordmenn. Disse funnene viser en befolkning som i økende grad merker seg en ustabil verden og er skeptiske til institusjonenes evne til å håndtere dette, sier Prio-direktør Nina Græger.

Samtidig blir bekymringen for svekkelsen av demokratiske verdier og nedgangen i internasjonale institusjoners innflytelse stadig tydeligere, ifølge Prio.

Undersøkelsen viser at 62 prosent av de spurte mener at demokratiet er i tilbakegang på verdensbasis. Tilsvarende er 64 prosent er enige i at institusjoner som FN er mindre mektige enn før.

Undersøkelsen ble gjennomført i perioden 28. mai til 2. juni med et utvalg på 1004 voksne nordmenn. Den gjennomføres årlig.

Er du bekymret for krig?

Ja, litt.

Nei. Ikke i det hele tatt.

Ja, jeg er faktisk veldig bekymret.

Jeg er ikke bekymret. Men jeg er forberedt.

Dette har jeg ikke tenkt så mye over.

Read Entire Article