1 Hva har skjedd?
USAs president Donald Trump og Israels statsminister Benjamin Netanyahu møttes i Det hvite hus og ble enige om en fredsplan for Gaza, uten å ha blitt enige med den andre parten, Hamas, på forhånd. Planen består av 20 punkter og har som mål å få slutt på krigen i Gaza.
Trump sier at planen er støttet av flere arabiske og muslimske land, men at Hamas må godta den for at den skal tre i kraft.
2 Hva inneholder fredsplanen?
Planen inneholder ifølge Det hvite hus 20 punkter. Den innebærer blant annet, med forbehold om at begge parter godtar den:
- At alle levende og døde gisler skal returneres til Israel innen 72 timer.
- At Israel skal frigi hundrevis av palestinske fanger.
- At krigen stanses umiddelbart ved akspet fra begge parter. Israelske styrker vil trekke seg tilbake til det som er avtalt, og forberede en frigivelse av gisler.
Dette er planen:
Ifølge Det hvite hus, er dette Trumps 20-punktsplan:
- Gaza blir en avradikalisert, terrorfri sone uten trussel mot naboer.
- Gaza gjenoppbygges til fordel for egen befolkning, som har lidd mer en nok.
- Ved aksept fra begge parter, stanser krigen umiddelbart, IDF trekker seg ut til det som er avtalt, avbryter militær aktivitet, fryser frontlinjer og forbereder gisselutveksling.
- Alle gisler (levende og døde) returneres innen 72 timer.
- Israel løslater 250 livstidsfanger + 1700 arrestert etter 7. oktober.
- Hamas-medlemmer som avvæpner seg får amnesti eller trygg passasje.
- Ved godkjennelse av avtalen, starter full nødhjelp til Gazastripen straks, inkludert gjenoppbygging av infrastruktur og sykehus.
- Hjelpen skal distribueres gjennom FN, Røde Halvmåne mfl.; Rafah-grensen åpnes etter 19. jan-avtalen.
- Gaza vil styres midlertidig av en teknokratisk, upolitisk, komité med internasjonalt tilsyn – «Board of Peace» ledet av Donald Trump og tidligere britisk statsminister Tony Blair. Komiteen vil bestå av «kvalifiserte palestinere» og internasjonal eksperter.
- En Trump-ledet utviklingsplan lanseres for investeringer og arbeidsplasser.
- Det vil bli opprettet en egen, økonomisk sone.
- Ingen tvinges til å forlate Gaza; folk kan bli, reise og returnere fritt. Vi oppfordrer folk til å bli og vil gi dem muligheten til å bygge et bedre Gaza.
- Hamas og andre fraksjoner får ingen styringsrolle, hverken direkte eller indirekte. Militær infrastruktur og våpenproduksjon skal ødelegges og ikke gjenoppbygges.
- Regionale partnere garanterer at Hamas og andre fraksjoner holder seg til avtalen og at nye Gaza ikke utgjør en trussel for sine naboer eller egen befolkning.
- USA vil jobbe med arabiske og internasjonale partnere for å etablere en midlertidig, internasjonal stabiliseringsstyrke (ISF). Stabiliseringsstyrken vil trene og støtte palestinske politistyrker i Gaza. Stabiliseringsstyrken vil fungere som en langsiktig, intern sikkerhetsløsning, og den vil jobbe med Israel og Egypt for å sikre grenseområder. Det blir kritisk å hindre at ammunisjon entrer Gaza, og sikre trygg flyt av varer for å bygge opp Gaza.
- Israel skal ikke okkupere eller annektere Gaza. Idet ISF oppnår kontroll og stabilitet, vil IDF trekke seg gradvis ut etter målbare milepæler bestemt i enighet mellom IDF, ISF, garantister og USA. Samtidig vil midlertidige sikkerhetsperimeter beholdes.
- Dersom Hamas utsetter eller avviser avtalen, iverksettes punktene over, samt nødhjelpen, i «terror-frie områder» overlevert fra IDF til ISF (den midlertidige stabiliseringsstyrken).
- En interreligiøs dialogprosess vil fremme toleranse og sameksistens, og vil søke å endre holdninger blant palestinere og israelere ved å vektlegge fordelene som kan komme fra fred.
- Når reformer er gjennomført og gjenoppbygging pågår, åpnes vei mot palestinsk selvstyre og statsdannelse, som anerkjennes som et legitimt ønske for det palestinske folket.
- USA vil etablere politisk dialog mellom Israel og palestinerne for fredelig og velfungerende sameksistens.
3 Hva sier Hamas?
Det er det store spørsmålet. Hamas har foreløpig ikke uttalt seg om planen. Ifølge en talsperson for Hamas virker vilkårene å være veldig tett på Israels allerede kjente syn.
Ifølge Reuters sier kilder som er kjent med saken at Hamas har fått planen fra Qatar og Egypt ,og skal gå gjennom den før de gir et svar.
4 Hva sier eksperter om planen?
Noen eksperter er skeptiske til planen. Midtøsten-ekspert Dag Henrik Tuastad mener at planen fremstår som et diktat, både for Hamas og Israel, og at det er lite realistisk at Hamas vil legge ned våpnene.
Han påpeker også at planen mangler detaljer om en våpenhvile
, som vanligvis er et viktig punkt i slike avtaler.En annen ekspert, Hilde Henriksen Waage, sammenligner planen med gamle kolonitidsavtaler, der de som blir berørt ikke blir spurt om sin mening.
5 Hva sier Norge om planen?
Norges utenriksminister Espen Barth Eide sier at planen er et viktig første skritt, men at mye gjenstår.
Han understreker at en løsning som ikke inkluderer palestinernes deltagelse og rettigheter, ikke vil gi legitimitet eller stabilitet.
Eide mener at en tostatsløsning
er nødvendig for å sikre fred og sikkerhet for både israelere og palestinere.Også flere andre europeiske ledere, som blant andre Storbritannias statminister Keir Starmer og Frankrikes president Emmanuel Macron, har uttrykket støtte til planen.
VGs lokale reporter ble tvunget på flukt fra Gaza – se video: