-
Værøy-ulykka blir TV-episode på National Geographic
36 år etter at et Twin Otter-fly fra Widerøe styrtet i haved etter avgang fra Værøy lufthavn, tar National Geographic for seg ulykken i TV-programmet «Flyhavarikommisjonen».
Det skriver Avisa Nordland.
12. april i 1990 mistet fem mennesker livet da flyet krasjet i havet.
Tidligere Widerøe-pilot Harald Olsen medvirker i programmet og forteller at flyselskapet hadde advart om de ekstreme forholdene ved Værøy i lang tid før styrten.
Værøy lufthavn var nemlig beryktet blant pilotene da allvinden fra fjellene skapte en svært vanskelig tubulens.
Episoden har fått navnet «Norwegian Nightmare» eller norsk mareritt og sendes mandag 2. februar.
Foto: Widerøes Flyveselskap / Widerøe -
Nå kan du søke om høyere utdanning
I dag åpnet søkeportalen til Samordna opptak. Her kan man søke på over 80.000 studieplasser fordelt på 1882 studier ved fagskoler, høyskoler og universiteter.
I år er det 1070 flere studieplasser ved universiteter og høyskoler enn i fjor, og 74 av utdanningene som tilbys er nye.
Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) oppfordrer søkere til å velge utdanning ut fra behovene i arbeidslivet. Hun trekker spesielt fram behovet for kompetanse innenfor helse, teknologi og ingeniørfag i fremtiden, og for lærere og barnehagelærere.
– Vi blir stadig færre folk til å løse stadig flere oppgaver, og da må vi sikre at vi utdanner den riktige kompetansen, sier hun.
Gjennom Samordna opptak kan man søke opptak til flere læresteder og studier med bare én søknad. Unntaket er de som ønsker å søke opptak til både fagskole og universitet/høyskole, de må sende inn to søknader.
Søknadsfristen er 15. april.
(NTB)
Foto: Lars-Bjørn Martinsen/NRK -
Slik blir dagens strømpriser i nord
I Nord-Norge blir snittprisen på strøm 49,9 øre per kilowattime (kWh) i dag, viser tall fra hvakosterstrommen.no.
Ifølge NTB vil maksprisen nå 61,8 øre mellom klokken 22 og 23. Til sammenligning var maksprisen på samme tid for tre år siden 50,4 øre, mens snittprisen lå på 47,9 øre.
I resten av landet er prisene betydelig høyere, med en snittpris på godt over én krone.
Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK -
Mistenkt for ruspåvirket kjøring i Rana
Natt til søndag stanset politiet en bil i Rana da de mistenkte sjåføren for å kjøre i ruspåvirket tilstand.
Politiet sikret bevis og opprettet sak på hendelsen.
-
Mann reddet opp fra vannet i Bodø
En mann falt i vannet ved Stormen bibliotek i Bodø sentrum natt til søndag. Da han falt uti, ble han raskt så nedkjølt at han ikke klarte å klatre opp redningsstigen selv.
– Hurtig varsling av nødetatene medførte at flere politipatruljer kom raskt til stedet og fikk klatret ned til han, sikret han opp på land og fikk pakket han godt inn, opplyser Kai Even Sundes i Nordland politidistrikt.
Mannen var svært kald og ble tatt hånd om av ambulansepersonell på stedet.
-
Narvik vant ellevilt målshow: Linus Pettersson ble den store helten
Det ble en nervepirrende thriller i Narvik da hjemmelaget til slutt trakk det lengste strået mot Nidaros.
Etter en kamp som svingte frem og tilbake, avgjorde Linus Pettersson i spilleforlengelsen.
Narvik-publikummet fikk valuta for pengene i det som utviklet seg til å bli en skikkelig rysare. Etter en målfattig åpning der gjestene fra Trondheim ledet 1–0 til første pause, eksploderte kampen i de to siste periodene.
Johan Ceder tente håpet for vertene tidlig i andre periode, men Nidaros svarte raskt. Lagene fulgte hverandre som skygger, og det sto 2–2 før den siste perioden blåste i gang.
Da tok Narvik ledelsen for første gang etter en scoring av Rasmus Koskinen, men dramatikken var langt fra over.
Da Zebastian Bodini utlignet til 4–4 for Nidaros med drøye seks minutter igjen av ordinær tid, var det klart for «sudden death». I overtidsperioden steg Linus Pettersson frem for andre gang i kampen.
Etter 63 minutter og 47 sekunder satte han pucken i nettet og sikret 5–4-seieren til ellevill jubel fra hjemmefansen. Dette var Petterssons andre mål for kvelden, etter at han også ga Narvik ledelsen 4–3 tidligere i tredje periode.
Foto: Frida Elise Brembo / NRK -
Kjørte i 100 kilometer ri timen i 80-sonen
Politiet i Nordland melder at utrykningspolitiet har gjennomført laserkontroll i Røvikatunnelen på Fauske.
Resultat var 8 forenklede forelegg, og den høyeste målingen var 100 kilometer i timen i 80-sonen.
-
Akvafuture har fått påvist lakselus etter menneskelig svikt
Daglig leder i Akvafuture Thomas Myrholt bekrefter til Brønnøysunds Avis selskapet har hatt lakselus.
Selskapet har over tid vært opptatt av at de har vært lusefrie hele veien, og har mottatt mye anerkjennelse for teknologien sin.
– Det er svært beklagelig, men vi har dessverre brutt vår nå ti års historikk med lusefri drift. Dette skyldes menneskelig svikt, og ikke noe feil med teknologien, forteller Myrholt.
Han sier at lusen har kommet inn via brønnbåten når vi flyttet fisken fra Andalsvågen til Hamnsundet i november. Transporten har ikke foregått lukket og fisken har under flyttingen kommet i kontakt med overflatevann med lus.
– Vi er på saken og prøver å få bort lusen uten at vi trenger å avluse. Vi kjører ulike tiltak med hydrodynamikk, filterduker i merd og ferskvann. Og mere kommer, vi skal ha bort disse jævla parasittene helt! skriver han
Foto: Emilie Sætre Bonesmo / NRK -
17 førere tatt i kontroll
Politiet melder at utrykningspolitiet har gjennomført en laserkontroll i Leirfallet i Rana.
Resultat ble 17 førere som fikk forenklede forelegg.
Den høyeste målingen var 73 kilometer i timen i 50-sonen.
-
Slurvet en del, men vant kampen og klatrer på tabellen
Lørdag ettermiddag møtte ØKSILs damelag Oslo Volley på hjemmebane.
Til Vesterålen Online forteller trener Hanne Steen at laget hennes gjorde mye feil under kampen. Men kampen endte likevel i seier til de rødkledde.
– Det første settet vant vi 25–14, så det var egentlig utklassing. Det andre settet ble 25–22. Vi slurvet på en del ting, småting som man ikke bør gjøre i det hele tatt, sier hun, og fortsetter:
– Tredjesettet synes jeg vi rotet en del, vi hadde mottaksfeil og det setter oss litt ut.
Fjerde sett ender 25–16 til ØKSIL.
Med seier fikk laget fra Vesterålen med seg tre poeng, og dermed klatrer de opp til fjerdeplass på tabellen.
Foto: Privat / Øksil -
Rana leder komplekst helseprosjekt: – Alle skal ha én riktig legemiddelliste
Rana kommune har tatt på seg rollen som vertskommune for innføringen av «Pasientens legemiddelliste» (PLL) på Helgeland.
Prosjektet, som nylig har søkt om nye midler fra den statlige Helseteknologiordningen, beskrives som et nybrottsarbeid for å sikre at pasienter får riktig medisin uavhengig av om de er hos fastlegen, på sykehuset eller mottar kommunal pleie.
Ranano omtalte saken først.
– Dette er det mest komplekse enkeltstående prosjektet vi har hatt i Helse-Norge til nå, opplyser Monica Westvik Musum, avdelingsleder for fagutvikling og innovasjon i Rana kommune.
Bakgrunnen for satsingen er utfordringen med at informasjon om medisinbruk i dag varierer mellom de ulike tjenestenivåene. Musum forklarer at målet med prosjektet er at alle pasienter skal ha én riktig liste, noe som skal «redusere mengden feil i legemiddelbehandlingen, redusere tidsbruk for helsepersonell og gjøre samhandlingen mer effektiv.»
Rana er i dag den eneste kommunen i regionen med det tekniske utstyret som kreves for å teste løsningen, mens resten av Helgeland etter planen skal koble seg på innen sommeren 2026. Prosjektet er en del av en større nasjonal satsing som prioriteres høyt fra Helse- og omsorgsdepartementet.
Selv om det tekniske arbeidet pågår for fullt, oppfordrer Musum nå innbyggerne til å være aktive medspillere i egen behandling.
– Jeg oppfordrer alle til å etterspørre PLL hos fastlegen sin, og hvis ikke pasienten har det, at de ytrer et ønske om å få det, sier Musum, som legger til at oversikten da skal bli tilgjengelig for den enkelte inne på Helsenorge.
Foto: NRK -
Kvandal utklasset verdens beste: – Blir redusert til lekebiler og legoklosser
Eirin Maria Kvandal (24) gjorde som i fjor og hoppet til klar seier i lørdagens verdenscuprenn i Willingen.
Det var hennes første triumf på dette nivået siden hun vant i den samme storbakken for nesten nøyaktig ett år siden. Kvandal gjorde svev på 138,5 og 143,5 meter.
Hun ledet med 6,4 poeng på Slovenias vinnermaskin Nika Prevc etter første omgang. Til slutt endte seiersmarginen på hele 11,3.
– Nika Prevc har holdt lekestue i renn etter renn, men her blir verdenscuplederen redusert til lekebiler og legoklosser av Kvandal, utbrøt Viaplay-kommentator Petter Tenstad.
Seieren var Kvandals sjuende i karrieren som verdenscuphopper.
– Dette er sinnssykt deilig etter en middels-minus sesong. Å slå tilbake her i denne fantastiske bakken er helt utrolig, sa hun i sitt seiersintervju med Viaplay.
– Det er godt å vise at jeg kan henge med i toppen, for det har jeg vært usikker på. Jeg går inn i OL med alt å vinne, la Kvandal til.
Hittil i vinter har norsk hoppsport tatt to førsteplasser på kvinnesiden. Anna Odine Strøm tok den første i Wisla i starten av desember.
Siden den gang er det blitt mange pallplasser, men lørdag hadde Norge endelig en utøver helt øverst igjen.
Strøm greide bare 117 meter i tunge forhold. Hun var på 14.-plass halvveis, men kunne glede seg over et utmerket finalehopp (137,5 m). Det sendte henne opp hele ni hakk på resultatlista.
Før finaleomgangen lå Silje Opseth på 4.-plass etter et svev på 131 meter. Det ble fulgt opp med 118,5 i andrehoppet, som gjorde at hun ble nummer sju i verdens største storbakke.
Ingvild Midtskogen og Gyda Westvold Hansen ble henholdsvis nummer 14 og 20.
Søndag er det et nytt storbakkerenn i Willingen før verdenscupen tar OL-pause. Norge sender Kvandal, Opseth. Strøm og Heidi Dyhre Traaserud til lekene i Nord-Italia.
(©NTB)
Foto: AFP -
193 kunder rammet av strømbrudd
På strømkartet til Linea viser det seg at 193 kunder i området i Brønnøy er rammet av et strømbrudd.
– Strømtilførselen til området er berørt etter feil i strømnettet, skriver Linea.
Strømmen skal ifølge kartet ha gått litt over klokken fire lørdag ettermiddag.
Linea skriver at en montører er på vei for å lete etter feilen i strømnettet og retter opp så snart den er lokalisert.
Ifølge kartet er strømbruddet beregnet slutt klokken 22.00 i kveld.
Foto: Linea -
4000 soldater på plass i Nord: Oppkjøring til Cold Response 2026 er i gang
De første amerikanske styrkene har nå ankommet Bodø i forbindelse med storøvelsen Cold Response 2026.
Forsvarets operative hovedkvarter (FOH) bekrefter at logistikken er i full sving, og et sivilt fly fra Atlas Air fraktet nylig personell direkte fra USA til Nordland, det skriver Avisa Nordland.
Øvelsen har totalt 25 000 soldater fra 14 land som deltar.
Allerede er 4000 allierte soldater på plass for å gjennomføre vintertrening før selve øvelsen starter.
Øvelsen ledes fra FOH på Reitan, som forsterkes med opp mot 200 allierte offiserer.
Selve øvelsen finner sted mellom 9. og 19. mars og dekker land-, luft- og sjøområder i Norge og Nord-Finland.
Målet med øvelsen er å trene samhandling mellom Nato-landene og integrere Sverige og Finland ytterligere i alliansen. I Bodø vil lokalbefolkningen merke økt aktivitet både på hoteller og ved midlertidige teltleirer på Forsvarets base.
Foto: Alexander Undrum Fathi / Forsvaret -
Glimt-fans klare for Milano – stor pågang hos reisebyråene
Etter at det ble klart at Bodø/Glimt skal møte Inter i neste runde av Mesterligaen, begynte det å koke hos reisebyråene. Det melder Bodø Nu.
Reisebyråer som TravelMore, Koment og Berg-Hansen er allerede i gang med å arrangere charterflyvninger slik at Glimt-fansen får med seg fortsettelsen på Mesterliga-eventyret.
Bortekampen skal spilles på San Siro 24. februar, men reisebyråene erkjenner at det er utfordrende å få logistikken til å gå opp.
– For vår del er det så kort tid til, så vi tror det blir ett fly, noe som hovedsakelig har med kapasitet å gjøre, og fokus på kvalitet framfor kvantitet, sier Linn Magnussen som er eier og daglig leder i TravelMore til avisa.
Også Komet og Berg-Hansen bekrefter den store pågagnen og setter opp et fly hver.
Foto: Thomas Andersen / NTB -
Millionstøtte til Røst og Værøy – skal skape 50 nye jobber
Det treårige omstillingsprogrammet «Vekst i havet» har båret frukter for Røst. Lofotposten skriver at satsingen har resultert i 50 nye arbeidsplasser på øya i løpet av de siste tre årene.
Hovedårsaken til den enorme veksten på Røst er etableringen av fileteringsfabrikken Glea Salmon. Fabrikken alene står for over 40 av de nye stillingene.
De gode resultatene har ført til at Nordland fylkeskommune blar opp for en ny periode. Røst og Værøy får dermed tildelt 8 millioner kroner årlig de neste tre årene.
Nå tar øykommunene sikte på å opprette ytterligere 50 arbeidsplasser innen 2029. Lokale bedrifter, gründere og prosjekter kan dermed søke på ordningen for å skape nye arbeidsplasser og utvikling.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Tiltalt for vold i nære relasjoner
En mann i 30-årene er i Salten og Lofoten tingrett tiltalt for mishandling i nære relasjoner.
Over en periode på flere måneder i 2025 skal han ha utsatt sin ektefelle for alvorlig vold, trusler og krenkelser.
Mishandlingen skal ha resultert i omfattende fysiske skader, deriblant brudd i ryggen og ribbein, samt flere blåmerker i aniktet og på kroppen.
Rettssaken starter 16. februar. Det er satt av fem dager til saken.
Foto: Marius Guttormsen -
Nå kan du sjekke føret på interaktivt kart
Statskog Fjelltjenesten har publisert årets første is- og snømelding for Troms, Nordland og Meråker.
Nå kan turgåere gå inn på det interaktive kartet for å sjekke og vurdere tykkelsen på isen og skredfaren i området de skal ferdes i.
– Etter en kald og tørr januar er det gjennomgående lite snø i høyfjellet. I vindutsatte områder er føret preget av hardpakket og ujevn snø, mens det i skogen ligger mer snø med god bæring som gir fine skiforhold, skriver fjelltjenesten.
Foto: Statskog Fjelltjenesten -
Varsler kraftig snøfokk
Lørdag ventes lokal snøfokk utsatte steder for deler av Lofoten, Vesterålen, og Troms. Åpne områder i lavlandet kan også være utsatt. Det melder Yr.
Fra natt til søndag vil det komme påfyll av snø. Snøfokk gir stedvis redusert sikt og snø som pakker seg i veibanen. Veier kan bli stengt og kolonnekjøring kan bli innført på kort varsel.
Faren avtar søndag ettermiddag.
Foto: Meteorologisk institutt -
Bodø med vikargrep – sparer 30 millioner
De siste to årene har Bodø kommune redusert vikarutgiftene med 30 millioner kroner. I 2023 brukte kommunen 90 millioner kroner på vikarbyrå i helse- og omsorgssektoren. Nå er summen redusert til 60 millioner kroner.
– Bodø kommune har gjennom de to siste årene jobbet systematisk med å rekruttere og beholde helsepersonell. Dette arbeidet har gitt resultat gjennom de tiltakene vi har iverksatt, sier Kirsten Willumsen, leder for institusjoner i helse- og omsorgsavdelingen i Bodø.
I løpet av de siste to årene har antall vakante sykepleierstillinger gått fra 50 til 25. Bodø ansetter nå flere sykepleiere direkte fra byråene, og tilbakemeldingene fra disse er at de ønsker å være en del av et fast fagmiljø, ifølge Willumsen.
– Dette er gledelige tall, som både gir utslag i en betydelig nedgang i utgifter til vikarbyrå og gir grunn til en forsiktig optimisme.
Selv om utviklingen er positiv, understreker hun at arbeidet med å sikre personell med riktig kompetanse fortsatt er krevende, og at kommunen ennå ikke er i mål med å redusere utgiftene.
Foto: Håkon Jacobsen / NRK
Spilles av
Hvordan velge hva du skal bli?
Neste




























English (US)