Veronica (18) frykter ikke alle MC-ulykkene

3 hours ago 1



Dyster statistikk:

ØRSKOGFJELLET (TV 2): Et høyt antall drepte i MC-ulykker skremmer ikke ungdommen fra å ta førerkort på motorsykkel.

 Arne Rovick / TV 2
KLAR FOR MC: Veronica Grebstad Varga (18) gjennomfører nå kjøreopplæring i mellomtung MC. Foto: Arne Rovick / TV 2

Publisert 10.09.2025 20:20

– Jeg er ikke bekymret for alle ulykkene, sier Veronica Grebstad Varga til TV 2.

18-åringen har lappen på lett motorsykkel, og tar nå nødvendig kjøreopplæring for oppgradering til mellomtung MC.

– Jeg tenker ikke så mye over at jeg kan havne i en ulykke. Jeg føler jeg har kontroll på meg selv og hva jeg styrer med. Det handler om å være obs på å lese trafikkbildet og være forberedt på bratte svinger, forteller 18-åringen fra Haram i Møre og Romsdal.

– Altfor høyt

Hun elsker å kjøre motorsykkel og drømmer om «lappen» på stor sykkel.

– Foreløpig handler det mest om å kjøre til og fra jobb og skole, forteller 18-åringen.

 Kristian Haug Hansen / TV 2
HÅNDTRYKK: Veronica Grebstad Varga møtte samferdselsminister Jon-Ivar Nygård på Ørskogfjellet i Møre og Romsdal. Foto: Kristian Haug Hansen / TV 2

Denne dagen er på hun på opplæring med trafikklærer fra Sikt trafikkskole i Ålesund på sin Honda 500-kubikker. På Statens vegvesens trafikkstasjon på Ørskogfjellet treffer Veronica samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap).

– 22 drepte på MC hittil i år er et altfor høyt tall. Dessverre ser vi over tid at vi ikke klarer å få ned antall MC-ulykker, så det må vi jobbe mer med, sier Nygård til TV 2.

– Hva vil dere gjøre?

– Vi må se på kjøreopplæringen, føre tilsyn og kontrollere at opplæringen ligger på rett nivå. Det handler om hva slags atferd som trafikanten får i ettertid. Så har vi satt i gang en prosjekt med oppmerking i veibanen. Det handler om hvordan man kan varsle motorsyklistene og lede motorsyklistene inn i en riktig kurve inn i sving, sier samferdselsministeren.

 Arne Rovick / TV 2
ANSVARLIG: Statsråd Jon-Ivar Nygård vil ha ned antall MC-ulykker. Foto: Arne Rovick / TV 2

– Gjør dere nok?

– Det er alltid rom for å gjøre mer. Derfor er det også et arbeid pågående for å se på dette med å påby sikkerhetsutstyr for MC. Det kan handle om at man i tillegg til hjelm også må ha kjøredresser, sier Jon Ivar Nygård.

– Kjør mye

UP-sjef Knut Smedsrud har foreslått å heve aldersgrensen for å kjøre lett MC fra 16 til 18 år. Dette forslaget vil statsråden ikke følge opp.

– Det er ikke noe vi har på blokken nå. Vi har konsentrert oss om de andre tiltakene, mener Nygård.

I fjor var det totalt 24.218 personer som tok førerkort for de ulike MC-gruppene. Flest - nesten 10.000 - skaffet seg førerrett til lett MC. Nesten 8000 på mellomtung sykkel mens vel 6300 kjørte opp på tung MC.

Jøran Edvardsen i Statens vegvesen fører tilsyn med trafikkskolene og mener kvaliteten på kjøreopplæringen er god.

– En viktig faktor for å få ned antall ulykker handler om mengdetrening. Mye kjøreerfaring er god trening før man begynner helt på egen hånd, sier Edvardsen til TV 2.

 Kristian Haug Hansen / TV 2
FØRER TILSYN: Jøran Edvardsen i Statens vegvesen fører tilsyn med kjøreskolene. Foto: Kristian Haug Hansen / TV 2

– Hva er ditt råd til Veronica og andre unge som skal ta førerkort på MC?

– Det er å fortsette å tenke på det du har med fra opplæringa og hvordan du skal gjøre tekniske ting. Spesielt det med teknisk kontroll før du kjører. Husk å ta deg noen sjekker av sykkelen. Og så er det å ha med seg hodet i trafikken.

Fornøyd

Veronica føler hun er klar for å ta steget opp til neste MC-nivå, og hun er veldig fornøyd med opplæringa.

– De gir meg veldig gode tilbakemeldinger på hva jeg må forberede meg på i forbindelse med kjøringen, sier hun til TV 2.

 Arne Rovick / TV 2
FORNØYD: Veronica Grebstad Varga er snart klar for å kjørere større motorsykkel og er fornøyd med opplæringen hun får. Foto: Arne Rovick / TV 2

Den unge motorsyklisten tror årsaken til de mange ulykkene er at farta er for høy i kombinasjon med feilplassering i svinger.

– Jeg er ikke redd for å bli en del av den statistikken. Det tenker jeg ikke mye på så lenge man er forsiktig, sier 18-åringen.

Read Entire Article