Hjelpeorganisasjonen Palestina Røde Halvmåne (PRCS) beskriver angrepet natt til søndag på organisasjonens hovedkontor i den sørlige byen Khan Younis som bevisst.
I tillegg mener de at hovedkvarterets beliggenhet var velkjent for det israelske militæret.
Nye bilder av bygningen og satellittbilder fra 2023 viser også at bygget var tydelig merket med logoen til Røde Halvmåne, sett både fra bakkenivå og luften.
– Dette emblemet er beskyttet av internasjonal folkerett. Det bør respekteres, sier Håkon Jakob Røthing, utenlandssjef i Røde Kors.
Truffet flere ganger
En video delt av Røde Halvmåne på sosiale medier viste deler av bygningen i brann og fylt med røykskyer, mens bilder etterpå viste store skader på bygningen og flere store blodflekker.
Røthing bekrefter at Røde Halvmåne ble truffet flere ganger.

– Det brøt også ut en brann og de som ble såret, ble såret i forbindelse med slukking av brannen, sier Røthing.
I en uttalelse har Røde Halvmåne sagt at «israelsk artilleri først traff de øverste etasjene i bygningen.
Mens ansatte ble evakuert og inspisert for skader, ble andre etasje truffet igjen, etterfulgt av direkte beskytning av første etasje».
Israel har foreløpig ikke kommentert opplysningene.
Røthing legger til at israelske myndigheter har uttalt til pressen at de ikke er kjent med luftangrep på denne bygningen eller i dette området.
– Det som er viktig for oss, er at det er en uavhengig gransking av det som har skjedd, sier han.
Sjubarnsfar drept
Den 51 år gamle sikkerhetsvakten Omar Mansour Islim ble drept i angrepet.
– Vi er selvfølgelig i dyp sorg på grunn av dette. En av våre kollegaer, Omar, er død. Og to andre palestinske halvmånemedarbeidere er såret, sier Røthing.
Mansour Islim døde umiddelbart i et av de første treffene på bygningen, ifølge utenlandssjefen. Han etterlater seg sju barn.

Hovedkvarteret i Khan Younis har også blitt angrepet tidligere, og ligger like ved Amal-sykehuset, som også har vært under angrep.
I mars ble åtte ambulansearbeidere drept av IDF da de forsøkte å nå ofre for et israelsk angrep i Rafah. Helsearbeiderne kjørte i tydelig merkede ambulanser med blålys.
IDF har omtalt hendelsen som en operasjonell feil.
På grunn av de høye dødstallene over kort tid de siste 22 månedene, har FN omtalt Gaza som verdens farligste sted for hjelpearbeidere.
Kritisk situasjon
– Nok et brutalt angrep på et hovedkvarter. På en organisasjon som aldri skal bli angrepet i krig. Nok et åpenbart brudd på Genèvekonvensjonene og folkeretten, sier Lindis Hurum, generalsekretær i Leger Uten Grenser.
– Det er sjokkerende. Og jeg føler dyp sorg sammen med mine kollegaer i Røde Kors, legger hun til.
Hun mener situasjon på Gaza nå er kritisk.

Ifølge helsedepartementet på Gaza er over 1300 mennesker blitt drept i forsøk på å skaffe seg nødhjelp siden slutten av mai, og enda flere er såret.
– Situasjonen for hele sivilbefolkningen på Gazastripen fortsetter å være ekstremt brutal. Det er fortsatt ikke nok tilgang på mat, vann og helsehjelp.
– Dette er en befolkning som blir bevisst sultet. Det er et krigsvåpen blitt. Og det er et helt klart brudd på folkeretten igjen fra den israelske regjeringen, sier Hurum.
Også Røthing er bekymret for situasjonen.
– Folk på Gaza dør flere enn før. Både fordi de blir skutt og fordi de sulter i hjel. Situasjonen er desperat.
Flyslipp av humanitærhjelp på Gazastripen er også nylig gjenopptatt. Men ifølge hjelpeorganisasjonene er denne hjelpen både symbolsk og begrenset.
– I løpet av én dag tilsvarer den totale mengden luftslipp et sted mellom én og to lastebillass. Og vi trenger flere hundre lastebillass dersom vi vil brødfø befolkningen hver eneste dag. Så det er ikke en god løsning, sier Røthing.

– Dersom mange flere lastebiler kommer inn, og flere veier åpnes. Slik at vi kan drifte en humanitær operasjon på en forutsigbar måte, så vil situasjonen forbedre seg, mener han.
Nesten én av tre har ikke spist på flere dager. Underernæringen øker kraftig, og 90.000 kvinner og barn trenger akutt behandling, skrev WFP i en uttalelse i juli.