Viking-juvel kåret til årets unge spiller i Eliteserien

1 hour ago 1



  • 29. januar 2026 kl. 10:44

    Kinesisk fotballskandale: 73 personer utestengt på livstid for kampfiksing og korrupsjon

    Kinas fotballforbund har utestengt 73 personer på livstid i en skandale som omhandler kampfiksing og korrupsjon. Blant dem er tidligere landslagssjef Li Tie.

    Flere toppledere i Kinas fotballforbund (CFA) er stilt for retten, mens mange titalls spillere er utestengt for kampfiksing og gambling.

    Tidligere landslagssjef Li, som spilte for Premier League-klubben Everton som aktiv, soner allerede en fengselsstraff på 20 år for bestikkelser.

    Li er nå i tillegg utestengt fra all fotballaktivitet på livstid, sammen med 72 andre, ifølge uttalelsen fra det kinesiske forbundet.

    Av de 16 klubbene som var del av den kinesiske toppdivisjonen i 2025-sesongen, vil 11 få poengtrekk og bli bøtelagt.

    Klubbene Tianjin Jinmen Tiger og Shanghai Shenhua møter de strengeste sanksjonene, med minus ti poeng og bøter på rundt halvannen million kroner når 2026-sesongen starter i mars.

    Et formelt møte finner sted, med en voksen mann i dress og slips som sitter. Han har kort, mørkt hår og er vendt mot en uklar bakgrunn. Omgivelsene har en nøytral, varm farge som gir en seremoniel atmosfære. Det er ingen grafiske elementer i bildet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Vincent Thian / AP / NTB
  • 29. januar 2026 kl. 10:30

    Viking-juvel kåret til årets unge spiller i Eliteserien

    Edvin Austbø vant «Årets unge spiller» i Eliteserien under NISO Awards.

    – Målet var å vinne Eliteserien og bli «Årets unge spiller». Vi hadde en veldig god sesong som lag og jeg synes jeg presterte bra også, så jeg er veldig fornøyd, forteller 20-åringen.

    Med 11 målpoeng bidro angriperen til at Viking løftet klubbens første seriemesterskap på 34 år.

    Nå ser Austbø frem til Champions League-playoff med Viking.

    Slik var stemmene fra eliteseriespillerne under NISO Awards – Årets unge spiller:

    1. Edvin Austbø, Viking (27,6 prosent)

    2. Alwande Roaldsøy, Molde (25,5 prosent)

    3. Jens Hjertø-Dahl, Tromsø (22,4 prosent)

    Edvin Austbø Viking

    Foto: Carina Johansen / NTB
  • 29. januar 2026 kl. 09:40

    Mourinho roser Schjelderup: – Gjør ting han ikke gjorde før

    Andreas Schjelderup ble tomålshelt i Benficas 4-2-seier over Real Madrid. Etterpå fikk han klar beskjed fra José Mourinho.

    Spekulasjonene rundt Schjeldrups framtid går for fullt i Portugal. Han ryktes bort etter mange kamper på benken og lite spilletid.

    Onsdag fikk han tillit av Mourinho og svarte med å gjøre 1-1 og 3-1 mot Real Madrid.

    – Schjelderup? Det snakkes og snakkes, men i de fire siste kampene har han spilt alle. Jeg mener denne Schjelderup er bedre enn den jeg møtte. Han gjør ting han ikke gjorde før, sa Mourinho på pressekonferansen etter kampen, ifølge avisen Record.

    – Alle kan ikke spille. Det finnes spillere som har et tak, men dette er en gutt som har en vei å gå. Én ting er å være til salgs, noe annet er å ha konkrete tilbud, la trenerprofilen til.

    Schjelderup var i fjor med i troppen til alle Norges kamper i VM-kvalifiseringen, men var for det meste ubenyttet reserve.

    – Hvis målet hans er å komme til VM, er det gjennom disse kampene han kommer til dit. Ikke ved å dra til en svakere liga, var Mourinhos klare beskjed etter onsdagens oppvisning.

    Benfica tok seg med et nødskrik videre til første utslagsrunde i Champions League takket være en keeperscoring åtte minutter på overtid.

    (NTB)

    En fotballspiller i rød drakt står på banen med hendene over ansiktet. Det regner, og spilleforholdene er utfordrende. Bakgrunnen viser en stadion med uskarpe lys og tilskuere. Spilleren ser ut til å uttrykke frustrasjon eller skuffelse over situasjonen. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

    Foto: Armando Franca / AP / NTB
  • Read Entire Article