– Vondt å smile i kamera når du egentlig ikke er glad

1 month ago 30



Faren valgte å være åpen om kreftsykdommen. Nå forklarer Johann André Forfang hvorfor han er det samme.

Johann André Forfang er et følelsesmenneske. Nå forklarer han hvorfor farens åpenhet om kreftsykdommen har vært bra for ham. Foto: Håvard Haugseth Jensen

Publisert: 05.03.2025 20:16

GRANÅSEN: Denne vinteren har Johann André Forfang hatt mye å tenke på. Midt i VM-forberedelsene har han holdt på med husoppussing og fått vite at han skal bli far til sommeren.

Les også

Sikret VM-gullet foran sin kreftsyke far: - Sterkt

Men like før jul fikk far Hugo beskjeden om at han er blitt kreftsyk, og fortalte om det til Nordlys i januar.

– Faderen hadde veldig lyst til å åpne seg, fordi han ville løfte frem helsevesenet og han var veldig glad for den jobben de hadde gjort. Så han følte det var helt på sin plass, forteller Forfang til Adresseavisen.

Farens åpenhet har hjulpet

Selv har den nybakte verdensmesteren svart en rekke medier om farens sykdom, blant annet i Adresseavisens podkast Afterski.

– Alle rundt meg har vært sånn: «Ja, ting er så fantastisk om dagen. Du hopper bra, KristinKristinsamboeren Kristin Solberg er gravid, og...». Folk har bare sett alt som er bra, og så går jeg og egentlig er veldig lei meg. Så det at folk fikk litt innsikt i hva jeg står i om dagen, det var litt godt for min egen del også, sier Forfang.

Mor Annfrid og far Hugo rakk akkurat å komme seg til Granåsen for å se sønnen hoppe til gull. Foto: Håvard Haugseth Jensen

Og er klar på at det har hjulpet ham at «faderen», som han kaller ham, har åpnet seg om det han står i.

– Selv om ting har sett helt fantastisk ut, og jeg selvfølgelig har mye bra i livet om dagen, klarte jeg ikke være helt glad, sier Forfang.

Les også

Ett år etter får hun fortsatt tårer i øynene

Les også

Dro hjem til samboeren: – To voksne som satt og gråt

Klarer ikke skjule følelsene

Likevel er det ikke gitt at også han selv skulle snakke så åpent om situasjonen som preger livet så til de grader.

Han kunne sagt at det er en privatsak for ham.

Forfang og kjæresten Kristin Solberg traff Adresseavisen i oppussingsprosjektet sitt like i forkant av VM. Foto: Richard Sagen

– Men så er det den posisjonen jeg er i, der jeg skal stå med et tv-kamera i ansiktet flere ganger om dagen. Jeg er ofte ganske lett å lese. Følelsene mine er veldig utenpå, og da er det veldig greit at folk vet litt hva som ligger bak. Det er veldig vondt å skulle stå og smile i kamera når du egentlig ikke er så glad, beskriver han.

Berg- og dalbane

Bare i VM har omgivelsene vært vitne til svært dype daler og ditto høye topper.

For etter normalbakkerennet søndag var Forfang bunnløst skuffet, og måtte dra hjem til samboeren for å få snudd humøret.

Onsdag kveld var det med motsatt fortegn. Som ankermann - med mor Annfrid og far Hugo på tribunen - sikret Forfang et suverent norsk gull i den blandede lagkonkurransen i storbakken.

Fryktelig glad for at foreldrene var der for å dele opplevelsen med ham.

– Jeg har lettere klart å vise mine positive følelser når folk vet hva som foregår, sier Forfang.

Read Entire Article