Politiet har siktet kapteinen på konteinerskipet NCL Salten som grunnstøtte i Trondheimsfjorden 22. mai.
Kapteinen ble avhørt mandag kveld og har fått status som siktet etter det. Mannen i 60-årene har statsborgerskap fra et europeisk land, skriver Adresseavisen.
– Basert på forklaringene til de avhørte og bevisene i saken for øvrig så mener politiet at en kan slå fast at fartøyets brovaktsalarm ikke var aktivert, opplyser politiadvokat Kjetil Bruland Sørensen til Adresseavisen.
Politiet mener kapteinen har misligholdt sitt ansvar for å sørge for sikker navigering da alarmen ikke var aktivert, og at det er et brudd på skipssikkerhetsloven.
Forsvarer Torbjørn Kolås Sognefest sier at kapteinen samarbeider med politiet for å opplyse saken så godt som mulig.
– Saken er under etterforskning. Politiet må få fred og ro til å finne ut hva som har skjedd. Det har kapteinen medvirket til så godt han kan, sier han.
Andrestyrmannen om bord er også siktet etter grunnstøtingen. Han var på vakt alene og har forklart at han sovnet før skipet gikk på grunn. Han har forklart til politiet at han våknet av at skipet gikk på land, og at det aldri lød noen alarm.
Publisert: 03.06.25 kl. 13:03Oppdatert: 03.06.25 kl. 13:06