Advarer mot desinformasjon

7 hours ago 5


 Gisle Oddstad / VGFORNØYD: Helseminister Jan Christian Vestre er glad for at norske foreldre har tillit til helsemyndighetene. Foto: Gisle Oddstad / VG

Flere enn 95 prosent av norske barn har tatt MMR-vaksinen mot meslinger, kusma og røde hunder. Helseminister Jan Christian Vestre (Ap) jubler, men advarer mot desinformasjon og vaksineskepsis.

Torsdag 1. mai kl. 05:17

Kortversjonen

  • Over 95 % av norske barn har tatt MMR-vaksinen mot meslinger, kusma og røde hunder.
  • Helseminister Jan Christian Vestre jubler over tallene og advarer mot vaksineskepsis og desinformasjon.
  • Folkehelseinstituttet (FHI) rapporterer få tilfeller av meslinger i Norge takket være høy vaksinasjonsdekning.

Ferske tall fra Folkehelseinstituttet (FHI) viser høy vaksinasjonsdekning for norske barn.

– Norge fortsetter å være et annerledesland, med sterk tillit til vitenskap og helsemyndigheter, mener Vestre.

– Oppslutningen om barnevaksinasjonsprogrammet fortsetter å være skyhøy. Det er jeg veldig glad for, særlig i en tid hvor vaksinasjonsgraden er fallende globalt.

 Sebastian Rocandio / Reuters / NTBUTBRUDD: Delstaten Texas er hardest rammet av meslingutbruddet i USA. Foto: Sebastian Rocandio / Reuters / NTB

Helse- og omsorgsministeren har notert seg at vaksineskepsis sprer seg i USA, midt i et omfattende meslingutbrudd. Også i Europa øker antallet meslingtilfeller.

– Kampanje mot vitenskap

– I USA og deler av Europa ser vi nå hvilke alvorlige konsekvenser vaksineskepsis har. Det er ikke mulig å si det klarere: Vaksiner redder liv, og beskytter de mest sårbare blant oss. Det er galimatias å så tvil om vitenskap og forskning når vi vet at denne vitenskapen redder liv, mener Vestre.

 Espen Sjølingstad Hoen / VGNORGE GÅR FORAN: Helseminister Jan Christian Vestre mener Norge sender et signal til resten av verden om at det er mulig å kjempe mot desinformasjon Foto: Espen Sjølingstad Hoen / VG

Statsråden advarer mot desinformasjon og uriktige påstander om vaksiner.

– Vi må ikke bli naive. Det foregår en koordinert og aktiv kampanje mot vitenskap og vaksiner, og vi er ikke immune mot det i Norge heller. Derfor må vi være på vakt, gi god og riktig kunnskap til foreldre og bevare den høye tilliten til helsepersonell og helsemyndigheter. Det er en oppgave som jeg som helseminister tar på høyeste alvor, skriver Vestre i en e-post til VG.

God beskyttelse

Årstallene fra Folkehelseinstituttet (FHI) viser at norske barn er svært godt beskyttet mot alvorlige sykdommer. Den høye vaksinasjonsdekningen gir flokkbeskyttelse, som hindrer smittespredning og utbrudd i befolkningen.

– Flokkbeskyttelse betyr at det er så mange i en befolkning som har beskyttelse mot sykdommen, at det blir vanskelig for viruset å finne noen å smitte, sier Margrethe Greve-Isdahl, leder av barnevaksinasjonsprogrammet ved FHI.

Bilde av Margrethe Greve-IsdahlMargrethe Greve-Isdahl

Leder av barnevaksinasjonsprogrammet

For meslinger inntreffer det når vaksinasjonsgraden er 95 prosent eller høyere.

– Fordi beskyttelsen er så høy, så verner det også de som av ulike årsaker ikke kan ta vaksinen, sier Greve-Isdahl.

Lite smitte i Norge

I 2024 ble det meldt 10 tilfeller av meslinger i Norge. Hittil i 2025 er det meldt to tilfeller.

– Det er stort sett enkelttilfeller. De gangene det eventuelt smitter videre, så er det kanskje en eller to som kan bli smittet, forteller Greve-Isdahl.

 Annie Rice / Reuters / NTBFÅR VAKSINE: Mange av de meslingrammede i USA er uvaksinerte. Her får et 13 måneder gammelt barn sin første MMR-vaksine. Foto: Annie Rice / Reuters / NTB

Meslinger er en svært smittsom sykdom som kan føre til alvorlige komplikasjoner som lungebetennelse, hjerneskade og i verste fall død. Verdens helseorganisasjon (WHO) har advart mot økende meslingsmitte i flere land på grunn av synkende vaksinasjonsdekning.

– Det er en veldig høy tillit til helsestasjonene og skolehelsetjenesten, det er de som møter den enkelte. Det er også generelt en høy tillit til helsemyndighetene i Norge. Det gjør oss bedre rustet til å håndtere utfordringer, men det er en tillit vi stadig må jobbe for å opprettholde, sier Greve-Isdahl.

Høye tall for mange vaksiner

I år feirer det nasjonale vaksinasjonsregisteret SYSVAK 30 år. Registeret ble etablert i 1995 og inneholder i dag rundt 70 millioner vaksinasjonsregistreringer.

FHI mener den høye oppslutningen i Norge et resultat av god organisering, stabil vaksineforsyning, gratis vaksiner til alle barn og høy tillit til helsepersonell.

Stoler du på vaksineinformasjon fra helsemyndighetene?aJabNesten alltidcNei

– Norges høye vaksinasjonsdekning er ingen selvfølge. Det er resultatet av årtier med målrettet arbeid, kunnskapsformidling og god kvalitet i helsestasjonstjenesten, skriver Hilde Bakke, fagleder for SYSVAK ved FHI i en pressemelding.

Tallene for 2024 viser at 97 prosent av toåringene er vaksinert mot difteri, stivkrampe og kikhoste, mens 96 prosent har fått vaksine mot Hib-infeksjon, som kan gi hjernehinnebetennelse, lungebetennelse eller leddbetennelse hos barn.

Blant 16-åringene har 93 prosent av jentene og 90 prosent av guttene fått HPV-vaksine.

Read Entire Article