Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_8d8f6950833aa97380c390c691657aab, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Advarer mot skjult ledighetsbombe blant unge - NorwayToday

Advarer mot skjult ledighetsbombe blant unge

2 hours ago 2


LO oppfordrer bedrifter til å inkludere flere unge i arbeidsmarkedet for å unngå varig ekskludering.

 Henriette Jevnaker er bekymret for arbeidsledigheten blant unge. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: Publisert:

For mindre enn 50 minutter siden

Kortversjonen

– Jeg er bekymret for at arbeidsledigheten biter seg fast og øker, sier LO nestleder Henriette Jevnaker.

Ifølge SSBs arbeidskraftundersøkelse var 66.000 unge mellom 15 og 24 år arbeidsledige i tredje kvartal. Men SSB klarer ikke å fange opp alle, noe byrået også selv påpeker.

LO anslår at det reelle tallet er langt høyere enn 66.000.

LO mener det er en betydelig «skjult ledighet» med 50.000 som var tilgjengelige i arbeidsmarkedet uten å ha søkt jobb og 35.000 som arbeidet deltid, men ønsker å jobbe mer.

Altså mener LO at det «urealiserte arbeidstilbudet» blant 15-24-åringer er rundt 150.000 personer.

Les på E24+

Frykter dårlig referanse fra sjefen

– Det er flere unge som søker jobb enn noen gang, men det er veldig mange som ikke får jobb eller som ikke får nok jobb, og det er et sprik som skyldes at det ikke er tilstrekkelig etterspørsel og jobbskaping i norsk økonomi, forklarer hun.

Jevnaker viser til at det er høy etterspørsel etter arbeidskraft og høy ledighet samtidig, noe som tydelig illustrerer en mismatch mellom kompetanse og arbeidsmarked.

Drømmekandidater

LO mener næringslivet i større grad må ta ansvar for å få de unge i arbeid.

– Det utdannes mange flinke, kompetente unge voksne, men de har ikke en jobb å gå til. Virksomhetene må ta et samfunnsansvar for inkludering, sier Jevnaker.

Hun utfordrer arbeidsgivere til å ikke bare lyse ut stillinger med høye krav til «drømmekandidaten».

– Kanskje må de tenke litt nytt og se på arbeidsstyrken de allerede har, eller på folk som har vært innom i andre typer stillinger. Er det et potensial her? Kan de utvikle disse videre til å få akkurat den kompetansen som trengs?

Les på E24+

634 tannleger tjente mer enn to millioner kroner i 2024

Risiko for varig ekskludering

LO er opptatt av at unge skal få komme seg inn i jobb og få en god start.

– Bekymringen vår er at dette kan føre til varig ekskludering – at man blir stående utenfor arbeidslivet. Da kommer man heller ikke i gang med livet sitt, og det kan igjen medføre andre sosiale utfordringer som ikke gagner samfunnet.

Jevnaker understreker at hovedproblemet ikke er mangel på tiltak, men at for få benytter seg av dem.

– Det er mye bra tiltak nå og mange forpliktende avtaler i arbeidslivet. Vi har nylig signert en intensjonsavtale om flere ansatte i helsevesenet, også unge.

– Avslutningsvis vil jeg gjerne utfordre arbeidsgiverne til å gjøre mer av de tiltakene vi vet virker, sier nestlederen.

«Alle» sier det er aktuelt å gjøre noe

– Det er klart at dette er noe vi har et felles ansvar for å gjøre noe med. Som LO peker på, spiller næringslivet en viktig rolle, sier Nina Melsom, direktør for arbeidsliv og tariff i NHO.

NHO har nylig gjennomført en medlemsundersøkelse som viser at 74 prosent av bedriftene allerede gjennomfører tiltak som praksisplasser, arbeidsuker og sommerjobber.

 Nina Melsom deler LOs bekymringer. Foto: Fredrik Varfjell / NTB

94 prosent av bedriftene sier de kunne tenke seg å gjøre tiltak for å gi unge jobberfaring.

– Dette er altså en tematikk våre medlemsbedrifter er svært opptatt av, sier Melsom.

Samtidig trekker hun frem at det er viktig at Nav hjelper bedriftene og at de har en god «verktøykasse», og peker på at blant annet opplæring i bedrift er viktig for mange som står utenfor arbeid.

– Man sier ofte at privat sektor er en inkluderingsmotor, fordi man vet at private bedrifter er gjennomgående er veldig flinke til det, så da har offentlig sektor kanskje noe å lære.

Seks av ti mangler kompetent arbeidskraft

NHOs kompetansebarometer for 2024 viser at seks av ti bedrifter oppgir at de mangler kompetanse.

– Det synliggjør behovet for å ha riktig dimensjonering og for å hjelpe ungdom til å ta valg som er riktige både for dem selv og for samfunnet, sier Melsom.

Direktøren mener det er viktig at ungdommene får kjenne på hva som gir dem motivasjon og arbeidsglede.

NHO foreslår at 10. trinn og alle skoleår i videregående skal avsluttes med en arbeidsuke som skal bygge en bro mellom utdanning og jobb.

– Forskning viser at tidlig jobberfaring gir sterkere tilknytning til arbeidslivet mange år senere, sier Melsom.

Les på E24+

Er AI begynnelsen på slutten for konsulentkjempene?

Read Entire Article