Denne artikkelen er produsert og finansiert av Meteorologisk institutt - les mer.
Bangladesh er blant de mest sårbare landene i verden når det gjelder klimaendringer, viser ny rapport.
En vannkanon spurter kaldt vann over befolkningen. Hendelsen skjedde under en hetebølge i mai 2024. (Foto: StevenK / Shutterstock)
Landet består i hovedsak av deltaområder. Det er et av verdens tettest befolkede land, med over 175 millioner innbyggere.
Mer enn 90 prosent av landet ligger mindre enn 10 meter over havet, noe som gjør Bangladesh svært utsatt når havet stiger og ved stormflo.
– Klimaendringene skjer nå så raskt at det er alarmerende. Det vil få alvorlige konsekvenser for Bangladesh, sier Kajsa Parding.
Parding er klimaforsker ved Meteorologisk institutt og har bidratt i rapporten Fremtidens klima i Bangladesh.
Temperaturen kan stige med opptil fem grader
– Fordi store deler av Bangladesh er lavtliggende, vil havnivåstigning ha alvorlige konsekvenser for befolkningen og mange områder vil bli ubeboelige, sier forsker Kajsa Parding. (Foto: Anniken Sanna / MET)
Om utslippene forblir høye, vil temperaturen i Bangladesh øke i gjennomsnitt 1,5 til 4 grader fram mot 2100.
- De høyeste temperaturene på dagtid vil øke med i gjennomsnitt 1,5 til 4 grader.
- De laveste temperaturene på nattestid vil øke enda mer, mellom 3 og 4,5 grader i gjennomsnitt.
- I områder som Rangpur og Rajshahi kan laveste temperatur i gjennomsnitt øke med over 5 grader.
Tallene er basert på 23 klimamodeller basert på høye utslipp.
Det får store konsekvenser for helsen
Om utslippene forblir høye, kan vestlige deler av Bangladesh oppleve hetebølger gjennom hele året.
– Når mennesker og dyr blir eksponert for høye temperaturer, kan det få store konsekvenser for helsen, sier Parding.
Kombinasjonen av høye temperaturer og høy luftfuktighet kan belaste hjerte- og karsystemer og føre til luftveissykdommer.
Barn kan bli kortvokste på grunn av heten
Det er spesielt eldre og personer med kronisk sykdom som er utsatt, men også barn og mennesker som arbeider utendørs.
Stunting, som er et resultat av underernæring hos barn, er allerede et stort helseproblem i Bangladesh. Barn som lider av stunting blir kortvokste og deres kognitive evner påvirkes.
Studier viser at bare én prosent økning i dager med ekstrem varme de første 1000 dagene av barnets liv, øker sannsynligheten for stunting med 56 prosent.
Nær 1 million hjem kan bli stående permanent under vann
Havet stiger på grunn av klimaendringene. Det skyldes at varmere vann tar større plass og at isbreer smelter.
Om utslippene globalt forblir høye, er det forventet at havet stiger minst en halv meter innen 2100.
– Fordi store deler av Bangladesh er lavtliggende, vil det få alvorlige konsekvenser for befolkningen at havet stiger, og mange områder vil bli ubeboelige, forklarer Parding.
Stormfloene blir kraftigere
Store ødeleggelser på grunn av kraftigere stormflo og sykloner som drar med seg bølger lenger inn på land, er noen av utfordringene.
– At havet stiger vil også føre til utfordringer med kystflom. Det salte vannet fra havet vil blande seg med det ferske vannet og trenge inn i bakken. Det kan få konsekvenser for jordbruket, for de som lever av å fiske og det kan påvirke drikkevannet, sier Parding.
Det kan også føre til at hjemmene til 900.000 mennesker blir stående permanent under vann i Bangladesh innen 2050.
Ved stormflo vil i tillegg havnivået bli enda høyere og sannsynligvis drive mange millioner på flukt internt i landet.
Oversvømte hjem i Jatrapur Union, Kurigram, Bangladesh, etter en flom i juni 2022. (Foto: amadphoto / Shutterstock)
Internasjonale klimatiltak må til for å beskytte liv
Konsekvensene av global oppvarming i Bangladesh viser at det er behov for klimatilpasning i landet.
Rapporten understreker at internasjonale klimatiltak må til for å beskytte liv og økosystemer der.
– Global oppvarming er ikke noe som kan løses i et enkelt land. Det er en utfordring som krever internasjonalt samarbeid, sier Parding.
Alvoret kan øke dramatisk ved fortsatt høye utslipp
Selv i de beste scenarioene for framtiden, der fossil energi raskt fases ut, er en viss grad av klimaendringer uunngåelig. Alvoret øker dramatisk ved fortsatt høye utslipp.
Dette understreker viktigheten av en todelt klimastrategi, mener forskeren:
- Internasjonale tiltak for å redusere utslipp og unngå de verste konsekvensene.
- Lokal klimatilpasning for å minimere skadene fra uunngåelige klimaendringer.
Om rapporten
Den nye rapporten er et samarbeid mellom Bangladesh Meteorological Department (BMD) og Meteorologisk institutt (MET) i Norge. Den tar for seg hvordan klimaendringene vil påvirke landet fram mot 2100.
Resultatene fra rapporten er basert på bruk av klimamodeller (NASAs NEX-GDDP-CMIP6-datasett) og vitenskapelig litteratur.
NEX-GDDP-CMIP6 tilbyr data fra 35 globale klimamodeller nedskalert til høyere romslig oppløsning. Av de 35 modellene, valgte forskerne ut 23 til bruk, basert på sammenligning med lokale observasjoner og tilgjengelighet av data.
Forskerne så på endringer i temperatur og nedbør for fire utslippsscenarioer. Scenarioene, som kalles Shared Socioeconomic Pathways (SSPs), er utviklet for den seneste IPCC-rapporten.
De beskriver ulike måter verden kan utvikles, både geopolitisk, samfunnsmessig og teknologisk. Dette vil igjen lede til ulike mengder av drivhusgasser i atmosfæren og ulik nivå av global oppvarming.

19 hours ago
4












English (US)