Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_fbb2b2469c310a62b057d34cbda50e50, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Barn tar selfie i jernbanesporet – Bane Nor skriver til 1600 skoler for å forebygge hendelser - NorwayToday

Barn tar selfie i jernbanesporet – Bane Nor skriver til 1600 skoler for å forebygge hendelser

4 months ago 44


Barn og unge tar selfies i jernbanespor og råkjører med elsparkesykler på perronger. Bane Nor har nå sendt ut brev til 1600 skoler for å forebygge hendelser.

 Lise Åserud / NTBTog har lang bremselengde og kan ikke svinge unna. Det forsøker Bane Nor nå å lære skoleelever etter en økning i hendelser med barn ved jernbanen. Arkivfoto av VY-tog mellom Skøyen og Lysaker. Foto: Lise Åserud / NTB
Oppdatert søndag 30. november kl. 08:11

Hittil i år er det rapportert om 78 uønskede hendelser som involverer barn ved jernbanen, skriver NRK.

Nylig sendte Bane Nor ut brev til rundt 1600 skoler som ligger i nærheten av jernbanespor, og de kommer på skolebesøk.

Seniorrådgiver Camilla Halvorsen forteller til NRK at de gjør dette fordi de ser en bekymringsfull økning i antall barn og unge i eller tett på jernbanesporene.

En ting som gjentar seg, er Tiktok-trender, for eksempel barn og ungdom som tar selfier på togsporet.

– De skal tøffe seg i sporet og vet ikke hvor farlig det er. Et tog kan ikke bråbremse, selv ikke i lav fart, sier Halvorsen i Bane Nor.

Publisert: 30.11.25 kl. 08:11Oppdatert: 30.11.25 kl. 08:11
Read Entire Article