Bor idyllisk – får snart gigantsykehus som nabo

5 days ago 1


For over 20 år siden flyttet Are Koppang og Elin Evensen fra Oslo til lille Moelv i Innlandet.

Det var et livsstilsvalg med ønske om et roligere liv med nærhet til natur.

De kjøpte et arkitekttegnet trehus i Moskogen med utsikt til Mjøsa.

– Det er veldig idyllisk, sier Are Koppang.

– Du kommer hjem fra jobb, går gjennom huset og så er du på hytta på en måte. Det er en kjempeopplevelse å bo så nær naturen.

To personer sitter i en sofa med et vindu bak.

Foto: Frode Meskau / NRK

Men snart blir det forandringer.

Det nye Mjøssykehuset skal bygges i Moelv.

I august i fjor kom statsministeren Jonas Gahr Støre dit for å fortelle om at regjeringen hadde satt av 18 milliarder kroner til prosjektet.

Helse Sør-Øst har sendt forslag til Ringsaker kommune om reguleringsplanen til sykehuset. Nå blir naboene informert om planene.

135.000 kvadratmeter bygningsmasse skal komme bare et steinkast fra huset til Are og Elin. Arbeidene starter i 2028.

– Vi er kanskje mest spente på byggeperioden, som skal gå over mange år med både innfartsvei og gjennomfartsvei mellom oss og Mjøsa, sier Elin.

Og om noen år skal det daglig passere 6000 biler på en ny vei rett utenfor gjerdet.

Ekteparet lurer på om de får støyskjerming eller en kulvert mellom huset og trafikken. Og de lurer på hvordan det blir med utsikten til Mjøsa? I det hele tatt vil livet i Moskogen bli noe annen når sykehuset kommer.

– Det er sikkert bra for Moelv, og vi har ikke noe imot det. Men vi er spente på byggeperioden, sier Elin.

Illustrasjon av Mjøssykehuset.

Foto: Illustrasjon: Ratio/Arkitema. / Illustrasjon: Ratio/Arkitema.

– Vil prøve å ta hensyn

Denne uka var det informasjonsmøte for naboene som blir berørt av Mjøssykehuset.

Prosjektdirektør for sykehuset, Kjersti Lysne Sanden, sier hun forstår at mange har spørsmål og er bekymret.

– Vi har stor forståelse for at de som i dag ser ut på Mjøsa, og har skogen som nærmeste nabo, opplever dette som et stort anlegg. Det vil vi prøve å ta hensyn til så godt vi klarer.

Bilde av Kjersti Lysne Sanden

Kjersti Lysne Sanden er prosjektdirektør for Mjøssykehuset.

Foto: Vibecke Wold Haagensen / NRK

På møtet fikk hun blant annet spørsmål om hvorfor sykehuset må ligge så tett på husene at det vil kaste skygge?

– Det er en av de tingene vi vil jobbe med framover, å optimalisere på den tomten vi har tilgjengelig, og som vi har fått fra Ringsaker kommune, sier hun til NRK.

Sanden forklarer at det er mange hensyn å ta. De må finne den beste løsningen for driften av sykehuset, for trafikken inn og ut fra stedet og også tilpasse med tanke på naboene og byen.

– Vi vil ta så godt hensyn til det i den videre planleggingen, sier prosjektlederen.

  • Mjøssjukehuset - Are og Elin

    Her ligger huset til Are og Elin i forhold til planene for Mjøssjukehuset.

    Grafikk: Helse Sør-Øst RHF
  • Mjøssykehuset slike det kan bli liggende u terrenget.

    Illustrasjonen viser en maksimal bygningsstørrelse for reguleringsformål. Sykehusets størrelse og utforming videreutvikles nå i et forprosjekt før en planlagt byggestart i 2028.

    Grafikk: Asplan Viak / Helse Sør-Øst RHF

Dobler antall innbyggere

Ringsaker kommune jobber nå med reguleringsplanen. Den skal ut på høring til våren.

Ved Mjøssykehuset skal det jobbe rundt 4000 mennesker. I tillegg kommer pasienter og pårørende. Det er mye for en by som i dag har ca. 4500 innbyggere,

Samfunnsplanlegger Ole Roger Strandbakke i kommunen sier at prosjektet vil endre hele Moelv. Innbyggertallet forventes å øke til det dobbelte om noen år, ifølge Strandbakke.

Samfunnsplanlegger Ole Roger Strandbakke i Ringskaer kommune.

Ole Roger Strandbakke er samfunnsplanlegger i Ringsaker kommune.

Foto: Vibecke Wold Haagensen / NRK

– Når det gjelder plasseringa av sykehuset, så er det masse hensyn som må tas.

Han opplyser at sykehusets «bygningskropp» kanskje bli 8,5 ganger så stort som Slottet i Oslo. Det vil de nærmeste naboene nødvendigvis få merke.

– Ja, dessverre. De som er nabo og som har hatt et fantastisk friluftsområde helt inntil seg, de vil garantert føle det mest på kroppen. De får ikke et ynda friluftsområde, men et stort sykehusbygg og mer trafikk forbi seg. Det er en av ulempene for at hele Innlandet skal få bedre helsetilbud, sier han.

Naboer møtte opp for å høre om Mjøssykehuset.

Flere titalls naboer til det nye Mjøssykehuset deltok på informasjonsmøtet.

Foto: Vibecke Wold Haagensen / NRK

Fortsatt mange spørsmål

Etter informasjonsmøtet har Are Koppang og Elin Evensen fortsatt flere spørsmål. Men de forstår at de ikke kan får svar på alt de lurer på ennå.

Elin sier at det var voldsomt å se tegningene og modellene som ble vist fram.

– Det var litt overveldende å se det så tydelig. Jeg har visst det lenge, men å se det i perspektivtegninger, det er noe annet enn å se det på et flatt ark, sier Elin.

Foreløpig har ekteparet ikke fått svar på hvordan det blir med skjerming mot veien som er planlagt foran huset deres.

– Vi får jo ingen kulvert, har det blitt sagt. Men da må det vel komme en annen måte å skjerme oss fra støy på? Kanskje vegetasjon. Nei jeg vet ikke. Vi får se, sier Elin.

Ringsaker kommune og Mjøssykehuset opplyser at det skal bli flere informasjonsmøter fremover i prosessen.

Are Koppang og Elin Evensen står i Moskogen på stedet der Mjøssykehuset skal bygget.

En skikkelig gråværsdag. Are Koppang og Elin Evensen viser fram området i Moskogen i Moelv der det nye sykehuset vil komme.

Foto: Frode Meskau / NRK

Publisert 21.03.2026, kl. 17.02 Oppdatert 22.03.2026, kl. 07.28

Read Entire Article