Donald Trump øker ståltollen – og det er ordkrig med Kina.
Publisert:
Oppdatert nå nettopp
Slik ser det ut på de viktigste børsene i Asia og Stillehavsområdet mandag morgen, rundt kl. 7.15 norsk tid.
- Nikkei 225 i Tokyo faller 1,4 prosent
- Hang Seng i Hongkong faller 1,9 prosent
- Kospi i Seoul faller 0,3 prosent
- FTSE Straits Times i Singapore faller 0,5 prosent
- S & P/ASX 200 i Sydney faller 0,2 prosent
- Nifty 50 i Mumbai faller 0,5 prosent
Børsene i Fastlands-Kina holder stengt mandag.
Les på E24+
Shipping-comeback: Dette gjør forvalter nå
Utviklingen kommer etter at det har vært mer uro rundt toll og handelskrigen til Donald Trump gjennom helgen.
Ordkrig i handelskrigen
USAs president varslet sent fredag at tollen på stål og aluminium som importeres til USA skal dobles, fra 25 til 50 prosent. De nye satsene skal tre i kraft onsdag 4. juni.
I tillegg langet Trump ut mot Kina tidligere på fredag, og anklaget Kina for brudd på avtalen om tollsatser. USAs toll mot Kina ble skrudd ned fra skyhøye nivåer til 30 prosent tidligere i mai, etter samtaler mellom de to stormaktene. Kina skrudde samtidig ned sin høye toll mot USA.
Kina har svart på anklagene fra Trump med anklager om at det er USA som har brutt avtalen, ikke dem.
Kinesiske myndigheter peker på nye restriksjoner fra USA på databrikker, samt at visum for kinesiske studenter har blitt trukket tilbake, ifølge en uttalelse mandag.
– Hvis USA insisterer på sin egen måte og fortsetter å skade Kinas interesser, vil Kina ta resolutte og kraftfulle grep for å sikre sine legitime rettigheter og interesser, heter det i uttalelsen som blant andre Bloomberg har omtalt.
– Risikoaversjon
– Handelsforhandlinger mellom USA og Kina ble sett på med noe optimisme. Men nå er det en følelse av at det kanskje ikke burde bli sett på med optimisme likevel. Som et resultat av det er et skifte mot risikoaversjon, sier porteføljeforvalter Tetsuo Seshimo hos Saison Asset Management til Bloomberg.
Samtidig påpeker analytikere overfor nyhetsbyrået at markedet nå begynner å bli vant til tolltruslene, og at markedsreaksjonene ikke nødvendigvis blir varige.
I USA peker førhandelen i øyeblikket mot at det blir nedgang på Wall Street når børsene åpner i ettermiddag.
Før helgen var det blandet og ganske forsiktige utslag for de viktige indeksene på Wall Street fredag kveld.