Sportsdirektøren til det brasilianske fotballandslaget avslører at Brasil forhandler om en treningskamp mot Norge som generalprøve til VM neste sommer.
Norges kan møte Brasil i en oppkjøringskamp til sommerens VM. Her fra da Kjetil Rekdal senket Brasil i VM i 1998. Foto: Erik Johansen / NTB
Brasil ønsker å måle krefter mot Erling Braut Haaland og co. like før VM.
I et videointervju med ESPN Brasil forteller sportsdirektør Rodrigo Caetano at det pågår forhandlinger om å få på plass en treningskamp mot Norge, som en siste test før mesterskapet i USA, Canada og Mexico settes i gang.
– Vi forhandler fortsatt om den siste oppkjøringskampen. Vi har selvfølgelig en preferanse. Det krever fortsatt forhandlinger, men vårt førstevalg er Norges landslag, som er et sterkt lag akkurat nå, sier Caetano.
Sportsdirektøren tar seg også tid til å rose det norske laget.
– Jeg tror også at de kommer til å gjøre et veldig godt VM, så denne siste treningskampen ville vært en god og krevende test for oss.
Ubeseiret
Norge er den eneste nasjonen Brasil har møtt, som de ikke har slått.
Totalt har Norge spilt mot Brasil fire ganger. Det første oppgjøret mellom landslagene kom i en treningskamp i 1988 som endte 1-1. I 1997 vant Norge 4-2 på Ullevaal stadion, ett år før lagene møttes igjen i VM i 1998.
Da vant som kjent Norge 2-1 og tok seg videre til utslagsrundene i sluttspillet, der Norges hittil siste VM-kamp endte med 0-1-tap for Italia i åttedelsfinalen.
I 2006 spilte Norge mot Brasil i nok en treningskamp. Det endte som det første oppgjøret mellom nasjonene, med 1-1.
Tøff gruppe
Inntil nylig hadde også Senegal æren av å aldri ha blitt slått av Brasil, men i november vant brasilianerne 2-0 i en treningskamp i England.
Senegal er ett av tre lag Norge skal møte i gruppespillet i VM. Stormakten Frankrike venter i siste gruppespillskamp for Norge, mens motstanderen i åpningskampen blir enten Bolivia, Surinam eller Irak.
Hvem det blir avgjøres i omspillet i VM-kvalifiseringen i mars.
Brasil har havnet i gruppe med Marokko, Skottland og Haiti. Erstatter man Haiti med Norge får man eksakt samme gruppe som sist Norge var i VM i 1998.

1 hour ago
2







English (US)