– Det er ingen Judas i Høyre

5 hours ago 4


  • Høyre-ledelsen parodierte bildet av «Nattverden» over pizza hos Unge Høyre-leder Ola Svenneby.
  • Erna Solberg sier hun er «mer motivert» for statsministerjobben enn da hun ble det i 2013 og at seks mandat kan vippe flertallet.

I en liten to-roms 45,5 kvadratmeters leilighet viste toppledelsen i Høyre tirsdag kveld sider av seg selv vi ikke trodde fantes i det tradisjonelt litt stive og konservative partiet:

De tok utfordringen på strak arm da vi viste dem Leonardo da Vincis «Nattverden», da Jesus samlet sine 12 disipler til det siste måltidet, hvor han sa at en av dem ville forråde ham.

– Det er ingen Judas i Høyres ledelse, fastslår Høyre-nestleder Henrik Asheim leende.

Han stiller seg opp sammen med Ine Eriksen Søreide og de andre, bak Erna Solberg som troner i midten, der Jesus dominerte maleriet til da Vinci.

Jesus serverte brød og vin.

I leiligheten til Unge Høyre-leder Ola Svenneby er det også vin – og ølbokser på bordet.

Og brødet til Jesus er byttet ut med pizza hentet fra en lokal restaurant på Løkka.

– Vi tar oss ikke så høytidelig at vi ikke kan stille opp på litt gøy, sier Erna Solberg:

– Vi har hatt det siste møtet i sentralstyret i kveld, digitalt, og dette er nok det siste måltidet hvor vi er samlet på denne måten før valget, sier hun.

– Den siste pizza, sier Høyre-veteranen Trond Helleland.

– Hadde det vært så vel, humrer Solberg med et pizzastykke i hånden.

– Tror du på Jesus og Gud?

– Jeg tror på at det finnes noe som er større enn oss selv, og i vår kultur er det Gud og Jesus som er uttrykket for det.

 Helge Mikalsen / VGDe lo godt da det hele var over. Foto: Helge Mikalsen / VG

De støyer, ler og skravler i munnen på hverandre under måltidet – tilsynelatende uanfektet av krisen partiet står midt oppi:

Solbergs parti har hatt målingskrise i sommer, med målinger på 14-tallet.

Men så kom det en måling i VG tirsdag, som snudde oppgitthet til håp:

Målingen viste at Høyre nærmer seg Frp, som faller kraftig.

– Er det mulig å bli så rusa av en målingsfremgang?

– Vi opplever en hyggelig utvikling når vi er ute og treffer velgere. Mange sier de har vært i tvil, men at de nå har bestemt seg, sier Høyre-sjefen.

De var tirsdag kveld informert om supermålingen NRK kom med onsdag morgen, som ga Høyre 14,5 prosent.

– Så lenge varte den optimismen?

– Nei da, den er tatt opp for lenge siden, fra 7. til 19. august. VGs måling er tatt opp i helgen og denne uken og tar opp i seg den siste utviklingen. Vi tenker at noe er på vei og at vi, gjennom fantastisk innsats i hele partiapparatet de to siste ukene, skal løfte oss på målingene, sier hun.

– Rart

– Det er veldig enkelt og vi skal klare det: Skal det bli en borgerlig regjering, så må Høyre løfte seg, sier Tina Bru.

– Det er nesten rart å ligge så lavt som vi gjør nå, og fortsatt har vi alle muligheter til å vinne dette valget, sier en oppriktig Unge Høyre-leder Ola Svenneby.

Til middagen har han invitert de sentrale skikkelsene i partiet: Solberg og hennes aller nærmeste og mest betrodde – inkludert Høyre-dronningens mulige arvtagere.

 Helge Mikalsen / VGGLEDE: Det var stor glede rundt bordet. Foto: Helge Mikalsen / VG

Her er aktørene rundt bordet:

  • Erna Solberg (64), Høyre-leder siden 2004, statsminister fra 2013 til 2021. En Høyre-dronning i 20 år.
  • 1. nestleder Henrik Asheim (42), en av flere mulige arvtagere som partileder etter Solberg.
  • 2. nestleder Tina Bru (39), tar ikke gjenvalg til Stortinget, men kan være aktuell som statsråd hvis det blir borgerlig regjering.
  • Også innvalgt i ledelsen, Ine Eriksen Søreide (49), den flest Høyre-folkevalgte peker på som favoritten av dem alle til å overta når Solberg gir seg.
  • Også innvalgt i ledelsen, Peter Frølich, en profilert Høyre-politiker, særlig for sitt Ukraina-engasjement, men som kan ryke ut av Stortinget.
  • Høyre-kvinneforum-leder, Sandra Bruflot (33). Hun kan også ryke ut av Stortinget.
  • Parlamentarisk nestleder Trond Helleland (63), den erfarne Buskerud-politikeren. Den eneste rundt bordet som ikke anses som aktuell som ny Høyre-leder.
  • Og selvfølgelig verten: Ola Svenneby (28), lederen i Unge Høyre som spås en lang karriere i Høyre-toppen. Men kan ryke ut av Stortinget.

– Selv om dere nærmer dere Frp, er det et stort rødgrønt flertall på VGs måling, 90–79, selv med KrF og Venstre over sperregrensen. Det ser ut som om det må skje noe uforutsett for å vippe det flertallet på 13 dager?

– Borgerlig side må bare ha seks mandat opp. Da har vi 85–84-flertall. Det er fullt mulig. Mange av mandatene står og vipper mellom borgerlig og rødgrønn side. Det kan Høyre klare alene hvis vi klarer å få usikre velgere ned fra gjerdet og mobilisere velgerne, sier Solberg.

Rundt bordet sitter tre unge topper i Høyre, som risikerer å ikke komme inn på Stortinget:

  • Svenneby, som er på femte plass på Oslo Høyres liste, hvor de faktisk for tiden bare er inne med tre mandat.
  • Frølich, som står på 3. plass til Vestland Høyres liste, hvor partiet foreløpig bare kan få to mandat.
  • Bruflot, som står på 2. plass på Buskerud Høyres liste, bak veteranen Trond Helleland.

– Sett i etterkant; burde deres fylkeslag i nominasjonsprosessen ha sterkere prioritert de som er på vei opp og frem i partiet?

– Da de gjorde sine vurderinger, trodde man nok at vi ville få flere mandater enn vi ligger an til akkurat nå, sier sjefen.

Bruflot og Helleland sitter ved siden av hverandre rundt bordet.

Hun er den unge på vei opp, som står på 2. plass på listen i Buskerud, mens Helleland er ringreven på 63 som står på 1. plass.

Ut ifra dagens målinger kommer 63-åringen inn på Stortinget, mens Bruflot (33) ikke får fire år på Stortinget.

 Helge Mikalsen / VGIkke akkurat hvit duk-middag. Hvitvinen var en fransk Saint-Bris fra 2023 – rødvinen El Coto, Rioja fra 2021. Foto: Helge Mikalsen / VG
 Helge Mikalsen / VGHun er ute og på vei opp, han er erfaren og inne. Bruflot og Helleland. Asheim i bakgrunnen. Foto: Helge Mikalsen / VG

– Hvis du hadde visst, Helleland, at Bruflot ikke ville komme inn på Stortinget fordi du er nominert på 1. plass, hadde du tenkt deg om og vurdert å gi plassen til henne?

– Det vet jeg ikke. Sandra og jeg jobber så godt sammen i team, og vi skal sammen sørge for at vi får inn to fra Buskerud.

– Jeg tror Høyres velgere har fått med seg at vi har mange unge, dyktige politikere. Generasjonspoenget er mobiliserende i seg selv, sier Frølich.

– Det er lett å si, men det blir brukt mot sjefen din at hun ikke er ung lenger?

– Hva er det du sier! sier Erna Solberg med høy røst og skaper stor latter rundt bordet.

– Jeg er et halvt år yngre enn Jonas og halvannet år yngre enn Jens. Jeg vil bare gjøre oppmerksom på det, legger hun til.

En partiledelse, i hvert fall i Høyre, er de siste som faller sin sjef i ryggen. Hos gjengen rundt dette bordet, er Erna fortsatt stjerna.

– Erna har vist på en utrolig god måte at hun har de evnene som skal til for å få til de endringene jeg tror borgerlige velgere ønsker. For å få til de endringene, må folk stemme Høyre, sier Eriksen Søreide.

– Det høres ut som du ber folk stemme Høyre av taktiske årsaker?

– Det er i hvert fall veldig smart.

– Dere har bare støtte fra hver rundt 6. velger, hun har som partiets profilerte leder et stort ansvar for det?

– Det er typisk at når det går bra, så blir man genierklært, men når det går litt dårlig, så får man skylden. Hvis du har vært glad i Høyre i mange år, så skal du tenke på at det ikke er noen annen person i Høyres historie som har gitt mer makt og innflytelse over så lang tid, som Erna, sier Bru.

 Helge Mikalsen / VGIKKE BARE GLEDE: Det var også alvor og alvorlige miner. Foto: Helge Mikalsen / VG

– Aksjeshandelene som Solbergs mann gjorde bak hennes rygg over mange år, hefter fortsatt ved henne?

– Det er flere som har et ønske om at den saken skal være fremme og være viktigere enn den er. Unge velgere, som jeg i stor grad er kontakt med, er ikke opptatt av den saken. De spør om hva arbeidende kapital er, men ikke om aksjesaken, sier Unge Høyre-lederen.

– Og det er slik, sier Eriksen Søreide:

– At Erna på statsministermålingene scorer mye høyere enn oppslutningen om partiet hennes. Det forteller faktisk at appellen hos velgerne er veldig sterk.

Vi henleder oppmerksomheten på dem alle:

– Det er to sider ved de fleste rundt bordet: Dere er Solbergs nærmeste, men dere er også rivaler som skal overta etter henne.

Vi ser på Ine Eriksen Søreide.

 Helge Mikalsen / VGFoto: Helge Mikalsen / VG

– Du er på målinger den fremste favoritten til å overta etter Solberg som partileder. Hvordan oppleves det?

– Jeg opplever at alle som sitter her – og flere til – har muligheten til å ta på seg den jobben. Når hun sier at hun er yngre enn både Jens og Jonas, så kan det ta tid.

Hvem bør blir Høyres neste leder?aIne Eriksen SøreidebHenrik Asheim cTina BrudJan Tore SannereNoen andre

– Jeg er stolt av etterveksten i Høyre, og er klar for å gjøre flere av dem som sitter rundt bordet denne kvelden til statsråder i en ny regjering, hvis velgerne vil ha en ny regjering, sier sjefen.

Så legger hun overraskende, men veldig innspurt-offensivt til:

Jeg er mer motivert for å bli statsminister nå enn i 2013. For nå vet jeg hva jeg går til. Norge trenger en ny kurs, og vi vet hva som skal til for å sette politikken vår ut i livet raskt, sier Solberg.

 Helge Mikalsen / VGLeiligheten er så liten at vinduskarmen er bokhylle. Der fant vi både bibelen og koranen – og «Little book of hangovers», selvhjelpsbok for dagen derpå. Foto: Helge Mikalsen / VG
 Helge Mikalsen / VGKommunikasjonssjef Cato Husabø Fossen (t.v.) og kommunikasjonsrådgiver Mads Fremstad var pizzabud. Foto: Helge Mikalsen / VG

Noen kalde pizzastykker ligger igjen. Det er fortsatt vin igjen i glassene.

– Det har skjedd noe nesten uvirkelig her i dag, som knapt har skjedd i valgkampen hittil. Det er noe dere har glemt, sier VGs reporter.

Solberg og gjengen ser undrende ut.

– Dere har ikke hakket på Ap eller andre partier med ett ord.

De ler igjen høylytt.

– Det gir nok et bilde av at vi mener det er viktigere å vise frem vår politikk og hva vi står for. At vi tilbyr noe helt annet for å få fortgang i næringslivet, for å gi bedre helse- og omsorgstjenester ved blant annet å slippe til litt private aktører – og å gi folk trygghet der de bor, mot kriminalitet og vold, som dessverre tiltar for mange steder.

Sier hun som er stjerna her – i hvert fall i 12 dager til.

Read Entire Article