Blant over 1500 innsendte nominasjoner er fylkesvei 33 mellom Minnesund og Bjørgo i Nord-Aurdal, kåret til «Norges dårligste fylkesvei».
Kåringen er gjort av Opplysningsrådet for Veitrafikken, og nesten 9000 har avgitt stemme i kåringen.
– Folk forteller om hull, steinras og partier der det knapt er plass til å møtes, sier Torill Eidsheim, leder for samfunnskontakt og mobilitet i Opplysningsrådet for Veitrafikken.
Krever tiltak
Fylkesvei 33 strekker seg fra Minnesund i Akershus og til Bjørgo i Innlandet. Veien brukes som skole- og pendlervei for mange som bor i området og som ferdes langs Mjøsa.
Veien går gjennom to fylker og fungerer som transportåre for mange i området.
Illustrasjon: NRKEidsheim mener strekningen har særlige utfordringer fordi utbedring av veien vil koste mer enn stipulert. Hun mener det må gjøres tiltak for å bedre situasjonen.
– Vi må se på en ny inntektsmodell, styrke rentekompensasjonsordningen. Og vi må også være villige til å få større og målretta øremerka midler til både ras – og skredsikring.
Slik så det ut tidligere i høst da fylkesveien måtte vedlikeholdes på grunn av bevegelser i fjellsiden langs veien.
Foto: Akershus fylkeskommuneUlykkes- og rasutsatt
Fylkesveien er både ulykkes- og rasutsatt. I månedsskiftet august/september var fylkesveien stengt i flere dager på grunn av bevegelser i fjellryggen langs veien ved Feiring. Lokalbefolkningen satt opp båt over Mjøsa for at barn og unge i området skulle komme seg på skole.
Det er fylkeskommunene som har ansvar for fylkesveiene. NRK har spurt både Akershus og Innlandet fylkeskommune om hva de tenker om kåringen. Fylkeskommunene har foreløpig ikke svart.
Ordføreren i Eidsvoll kritiserte tidligere i høst regjeringen for å ikke ta ansvar for veien, som tidligere har vært statlig. Statssekretær samferdselsdepartementet Tom Kalsås svarte da at veien er fylkeskommunens ansvar.
NRK har spurt samferdselsdepartementet om en kommentar til denne saken, foreløpig uten å få svar.
Publisert 08.10.2025, kl. 10.30 Oppdatert 08.10.2025, kl. 10.56