Påtalemyndigheten vil stoppe vitnemål om rapperens mentale tilstand.
Kortversjonen
- Påtalemyndigheten vil hindre vitnemål om Sean «Diddy» Combs' mentale tilstand før rettssaken.
- Forsvaret vil bruke psykiater for å påstå redusert mental kapasitet, påvirket av narkotika og alkohol.
- Rettssaken starter 5. mai, med Diddy tiltalt for menneskehandel og organisert kriminalitet.
- Diddy har nektet straffskyld og er nektet kausjon.
Bare dager før rettssaken mot Sean «Diddy» Combs (55) starter, har det oppstått en ny strid.
Sean «Diddy» Combs' forsvarere vil nemlig bruke psykiater Elie Aoun for å hevde at rapperen hadde «for redusert mental kapasitet» til å begå de forbrytelsene han er tiltalt for, melder medier som People og Fox News.
Det vises til det amerikanske uttrykket «mens rea», som handler om «tilstrekkelig skyld» og evne til å forstå hva man gjør og eventuell hensikt å gjøre noe ulovlig.
Les også: Tiltalen: Slik var Diddys «Freak Off»-fester
Vitnemålet skal angivelig handle om påvirkningen narkotika og alkohol har på hukommelsen eller kognitive funksjoner.
Diddy er tiltalt for menneskehandel og organisert kriminalitet, og strafferammen er på livsvarig fengsel dersom han blir dømt.
Protesterer
I et rettsdokument innlevert til retten søndag, argumenterer imidlertid påtalemyndigheten mot at psykiateren skal få vitne.
Det finnes en juridisk regel som sier at hvis en tiltalt skal bruke ekspertvitne, fra for eksempel en psykolog eller psykiater, om en psykisk lidelse eller annen mental tilstand som påvirker skyldspørsmålet, må forsvaret varsle påtalemyndigheten på forhånd.
Aktoratet hevder at Diddys advokater ikke ga beskjed om vitnemålet innen fristen 17. februar i år.
Rettssaken mot den 54 år gamle musikkmogulen starter 5. mai – da først med juryutvelgelse. Potensielle jurymedlemmer vil på forhånd måtte ta stilling til kidnapping, vold og eksplisitt materiale.
Det advares også om at grafiske videoer og bilder som viser fysisk vold og seksuelt eksplisitt innhold kan bli vist som bevis under rettssaken.
Blant annet skal den omtalte overvåkningsvideoen som viser Diddy mishandle eksen Cassie Ventura (38), vises under rettssaken.
Diddy har sittet fengslet siden han ble arrestert i september i fjor.
Han har fått avslag på gjentatte søknader om å slippe ut mot kausjon.
Rapperen har hele tiden nektet straffskyld.
Diddi søkte nylig om to måneder utsettelse av rettssaken, for å forberede seg, men fikk avslag.
Rettssaken er ventet å vare åtte til ti uker.
Kommer du til å følge med på rettssaken mot Diddy?aJa, selvsagtbJa, tror nok detcTil en viss graddTviler på deteNei, er uinteressert