Domkirkene ringer kirkeklokkene for sivile i Gaza

17 hours ago 4


Klokken 15 skal kirkeklokker landet over kime i solidaritet med befolkningen i Gaza. Det vekker reaksjoner.

 Fredrik Hagen / NTBDomkirken i Oslo er blant Norges elleve domkirker som torsdag klokka 15 ringer med klokkene i solidaritet med sivilbefolkningen på Gaza.  Foto: Fredrik Hagen / NTB
Oppdatert torsdag 7. august kl. 14:58
  • Den norske kirke oppfordrer til å ringe kirkeklokkene 7. august i solidaritet med Gaza.
  • Jødiske trossamfunn er skuffet over at markeringen ikke inkluderer israelske sivile.
  • Kirkerådets leder støtter lystenning og forbønn som symbol på lys i mørke.

Biskopene i Den norske kirke har fredag oppfordret kirker over hele landet til å ta i bruk kirkeklokkene sammen med landets domkirker.

Torsdag 7. august blir en solidaritetsmarkering for sivilbefolkningen som lider i Gaza.

– Dag for dag hører vi nyhetsmeldinger om en situasjon som forverres, i det som allerede har blitt en humanitær katastrofe. Med over 60.000 døde i Gaza, kjenner vi alle på et kall og et behov for å gjøre noe, uttaler preses i Den norske kirke, Olav Fykse Tveit, i en pressemelding.

Bilde av Olav Fykse TveitOlav Fykse Tveit

Preses i Den norske kirke

Ber for israelske sivile og gisler

De jødiske trossamfunnene i Oslo og Trondheim er skuffet over initiativet.

– Når kirkeklokkene ringer, håpet vi at de skulle ringe for alle – både for de sivile palestinerne som lider i Gaza, sivile israelere som skades av rakettene fra Hamas, og for gislene som fortsatt ikke har kommet hjem.

Det uttaler Det Mosaiske Trossamfund i Oslo (DMT) og Det Jødiske Samfunnet i Trondheim (DJST) i en e-post til NTB.

Behov for å bryte stillheten

Bispemøtet markerte sin støtte i mai da det krevde at «alle legitime politiske og økonomiske virkemidler» må vurderes for å presse Israel til å stanse «det som framstår som etnisk rensing i Gaza».

– Siden da har situasjonen forverret seg, og vi ser behov for nok en gang å bryte stillheten, sier Fykse Tveit.

Han omtaler markeringen torsdag som et rop om oppmerksomhet for dem som lider, men også et kall til bønn og handling fra så mange som mulig.

– Det at Den Norske kirken ved denne markeringen, unnlater å nevne de sivile jødene som også er ofre, maner ikke til økt dialog her hjemme mellom trossamfunnene. Det er vi skuffet over, uttaler DMT og DJST.

 Gorm Kallestad / NTBOgså Nidaros domkirke er med på markeringen. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Lys i mørke

Kirkerådets leder Harald Hegstad støtter markeringen og oppfordrer alle kirker som har mulighet, til å invitere til lystenning og forbønn, en konkret og symboltung handling, der man kan tenne lys i en mørk situasjon.

Kirkerådslederen presiserer at oppfordringen ikke er bindende. Deltakelse kan variere fra sted til sted ut fra lokale situasjoner og bemanningssituasjon i ferien.

Se video: Tabbetyv vekket Porsgrunn med kirkeklokkene

Read Entire Article