Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_14a2cdade8dd92bb8d5b69dfe3a39c63, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Dømt til fengsel etter trusler mot familien til drepte Jonas - NorwayToday

Dømt til fengsel etter trusler mot familien til drepte Jonas

6 hours ago 1


En mann i 30-åra sendte flere meldinger til familien til Jonas Aarseth Henriksen, som ble drept i august 2023. De oppfattet dem som truende, og anmeldte saken til politiet.

Tiltalte erkjente ikke straffskyld, og sa i politiavhør at det bare var snakk om meldinger sendt i fylla.

Tingretten har nå dømt mannen til 75 dagers ubetinget fengsel.

Ifølge tingretten var innholdet tydelig sjikanerende og var egnet til å fremkalle alvorlig frykt.

«Retten viser til at det trues med fysisk vold og forfølgelse av de fornærmede.»

Delvis fornøyd

Trond Henriksen, faren til Jonas, er glad retten trodde på frykten de hadde etter å ha mottatt meldingene.

– Vi syns det er bra at retten har sett alvoret i tiltalepunktene, og spesielt de tiltalepunktene som gikk på trusler under særdeles skjerpende omstendigheter, sier Henriksen.

Meldingene ble sendt to uker etter at familien hadde vært gjennom en seks uker lang drapsrettssak.

– Det er bra det blir sett i en helhet og hvilken kontekst disse truslene kom under, etter en krevende rettssak, og at det blir forstått at det er under skjerpende omstendigheter.

To personer som hilser på hverandre i retten.

Aktor Sandra Korgerud Frogh og forsvarer Ole Magnus Strømmen hilste på hverandre i retten.

Foto: Stian Haraldsen / NRK

Ble livredd

Meldingene ble sendt til Mats Arne Pedersen og Trond Henriksen, Jonas' svoger og far.

Under rettssaken fortalte søsteren til Jonas at hun levde i frykt etter å ha lest meldingene.

– Jeg var livredd for at han skulle gjøre noe med oss. Jeg turte ikke være alene hjemme eller gå i byen alene. Hvis Mats skulle noe, var det alltid noen andre som kom for å være sammen med meg, sa Ida Aarseth Pedersen.

«Jeg kommer etter dere,» sto det i en av meldingene.

– Jeg var ikke redd for eget liv, men Ida, Mats og ungene. For jeg har ingen flere å miste, sa Trond Henriksen i retten.

En kvinne i retten

Politiadvokat Sandra Korgerud Frogh mener det var skjerpende omstendigheter i saken.

Foto: Stian Haraldsen / NRK

Var kamerater

Tiltalte er en barndomskompis av Mats Arne Pedersen. Mannen ble pågrepet og var siktet for medvirkning til drapet på Jonas i nesten 15 måneder. Siktelsen mot ham ble henlagt på bevisets stilling.

Da han møtte i tingretten i Hønefoss forrige uke erkjente han oppbevaring av 156 gram hasj, samt å ha vært i besittelse av en avsagt hagle.

Han ville ikke svare på spørsmål om meldingene, og henviste bare til politiavhørene.

I politiavhøret står det at tiltalte sa han var «drita full» og ikke husket å ha sendt meldingene, og at han ikke hadde noen planer om å gjøre noe mot familien.

Ikke konkrete nok

I sin prosedyre sa aktor Sandra Korgerud Frogh at meldingene snudde opp ned på livene til familiene.

– Utgangspunktet for en trussel, er en kort, ubetinget straff. Men i denne saken er det mange skjerpende omstendigheter, siden dette var familiemedlemmer som har stått i en krevende prosess i lang tid.

I prosedyren la hun ned påstand om fem måneders fengsel.

Forsvarer Ole Magnus Strømmen mener meldingene som ble sendt til Trond Henriksen ikke var konkrete nok.

– Det må være en straffbar handling det trues med, ifølge loven. Jeg mener det ikke er det, sa Strømmen

Han mente derimot at meldingene som ble sendt til Mats Arne Pedersen var av straffbar art, og sa at 75–90 dagers fengsel vil være en riktig straff.

Fire personer er dømt for drap eller medvirkning til grov kroppsskade på Jonas Aarseth Henriksen. Ankesaken går i Borgarting lagmannsrett i mars og april.

Publisert 05.02.2026, kl. 13.19 Oppdatert 05.02.2026, kl. 13.48

Read Entire Article