Det var tunge forhold for de norske herrene i storslalåmrennet i Østerrike, men så glimret McGrath til.
Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
– Det krevde mye mentalt fra meg å snu om etter en passiv førsteomgang. Det er digg å være på pallen, en sinnssyk stor lettelse, sier McGrath til TV 2.
Herrenes storslalåm-åpning i Sölden søndag var preget av mye snø, vind og tunge forhold.
Allerede før start tok arrangørene valget om å flytte ned starten grunnet mye vind på toppen av Rettenbachbreen i Østerrike.
Deretter måtte Kristoffersen og resten av startfeltet vente på at finaleomgangen skulle gjennomføres. Den ble utsatt én time grunnet heftige snøbyger.
Der Kristoffersen hadde best utgangspunkt etter første omgang med en femteplass, så var det Atle Lie McGrath som sikret sesongens første pallplass i Sölden, etter en vill annenomgang.
Han klatret fra syvendeplass til tredjeplass.
– Jeg fikk en «psyko»-bra løyperapport fra trenerne, om at jeg skulle skøyte inn på flaten. Kanskje jeg har litt langrenn i meg, sier McGrath.
– Det gir en bekreftelse på at formen er god. Jeg er veldig stolt av egen innsats, fortsetter han.
Kristoffersen endte på syvendeplass og Timon Haugan på 12. plass.
– I dag er det bingo. Det er utendørsidrett, sånn er det, sier Kristoffersen.
Marco Odermatt vant rennet oppskriftsmessig og Marco Schwarz endte på annenplass.
– Det var en perfekt start, sier Odermatt til arrangørene.
Timon Haugan leverte et kjempeløp, men ble truffet av sterk motvind i det flate partiet, som nærmest ødela løpet.
– Han får en skikkelig vindkule mot seg. Hadde maks uflaks med været i dag, sier TV 2s ekspert Kjetil Jansrud.
– Jeg følte jeg stoppet opp på slutten. Men i alt, er jeg fornøyd med andre omgang. Jeg fikk bort nerver. Det var ikke helt dagen jeg håpet på, men sånn er det, sier Haugan.
Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Fire av syv nordmenn kvalfiserte seg til finaleomgangen. Det var Henrik Kristoffersen, Atle Lie McGrath, Timon Haugan og Erik Hystad Solberg.
Norsk-brasilianske Lucas Pinheiro Braathen var særdeles skuffet etter sin sesongåpning. Han havnet på klassisk «innerski» i første omgang og kjørte ut i det avgjørende partiet i løypen.
– Det er tungt når man hadde et løypesett som passet meg, og at jeg har jobbet så hardt for å komme inn topp syv, for å få den fordelen det gir. Så kaster jeg det vekk på en bommert, sa Braathen til TV 2.
Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

3 hours ago
2




English (US) ·