En femtedel av børsverdien forduftet etter miljøseier

4 hours ago 1


Gruveselskapet Nordic Minings tillatelser til å dumpe gruveavfall i Førdefjorden er kjent ugyldige. Selskapet har fått lide på børs.

Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har demonstrert mot gruveprosjektet i Engebø i en årrekke. Forrige uke vant de frem i lagmannsretten. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Kortversjonen

Forrige tirsdag vant Naturvernforbundet og Natur og Ungdom frem mot staten i Borgarting lagmannsrett.

Nordic Minings tillatelse til å drive gruvevirksomhet med sjødeponi i Førdefjorden ble kjent ugyldig.

Samme dag forduftet over en femtedel av børsverdien til selskapet.

Administrerende direktør Finn Ivar Marum sier han ikke er bekymret.

– Jeg ser den brede støtten vi har fra lokale og regionale myndigheter, og hos regjeringen. De er opptatt av at vi produserer og leverer, sier han.

Fortsetter som normalt

Konklusjonen i lagmannsretten er at sjødeponi-tillatelsen er gitt i strid med vannforskriftenvannforskriftenvannforskriften/vanndirektivet skal sikre beskyttelse og bærekraftig bruk av vann. Naturforbundet kaller seieren historisk.

Sjødeponi er omstridt fordi gruveavfallet blir lagret i fjorder og kan føre til potensielle miljøskader. Avfallet kan påvirke økologien i fjordene.

Det er kun Norge, Papua Ny-Guinea og Tyrkia som tillater sjødeponi.

Selskapet er ikke part i søksmålet som har gått for retten, og Nordic Mining-sjefen forventer at staten tar grep.

– Vi tror det er sannsynlig at saken blir anket, men det er også sannsynlig at de tar tillatelsen til en fornyelse, sier Nordic Mining-sjefen.

Finn Ivar Marum

Administrerende direktør i Nordic Mining

Ettersom selskapet ikke er part i saken, er ikke dommen bindende for Nordic Mining med mindre staten trekker tillatelsene, mener Marum. Derfor fortsetter selskapet arbeidet med gruven som normalt.

– Når det gjelder protestene, så noterer vi oss det, men vi ser også veldig sterk støtte. Det tegnes ofte et bilde av at dette er mer kontroversielt enn det det er.

Stort underskudd

Tirsdag denne uken leverte gruveselskapet resultater for andre kvartal, og rapporten viser at Nordic Mining for første gang har inntekter:

Selskapet dro inn 2,7 millioner kroner fra salg av mineralet granat.

Samtidig er driftsunderskuddet på 103 millioner kroner.

Selskapet startet produksjonen for første gang i starten av året, men har støtt på problemer.

– Vi er definitivt i gang, men ikke i mål, sier Marum.

Utfordringer med oppstart

Første halvår har vært preget av uforutsette problemer, ifølge kvartalsrapporten.

Selskapet har opplevd feil på pumpekretsene i anlegget, noe som har ført til tre ukers vedlikeholdsstans i juli.

Marum sier det er mange utfordringer med å kjøre i gang, men at pumpene og anlegget nå er oppgradert.

Fremover er utfordringen å få opp kapasiteten og volumet på leveransene, sier Marum.

– Det neste for oss nå er å ha klar en last med rutil innen utgangen av tredje kvartal.

Rutil er et mineral som er sammensatt av titan og oksygen. Det brukes blant annet som hvitt pigment i maling og til å produsere titanmetall.

Selskapet selger rutil til en kunde i Japan og granat til et amerikansk selskap med anlegg i Europa.

Les også

Ny mineralstrategi: Vil fortsatt tillate sjødeponi

Skeptisk til norsk mineralsatsing

Marum sier han ikke har troen på flere store gruveprosjekter i Norge.

Bransjen har de siste årene ropt varsku og flere ganger etterspurt drahjelp fra regjeringen.

Det tar lang tid å utvikle gruveprosjekter, og det kreves store investeringer.

Marum påpeker at Nordic Minings prosjekt i Engebø er det første prosjektet på rundt 40 år som leverer mineraler. Fra oppstart til første leveranse har tatt nesten 20 år.

– Vår suksess viser hvor vanskelig dette er.

– For oss nå er det viktig å holde fokus på det vi skal gjøre og sørge for at Europa får kritiske mineraler. Kundene våre ønsker helt klart forsyning, og det er en knapphet i markedet.

Les også

Norge inngår mineralavtale med USA

Read Entire Article