Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_67d874e51f219811e108552f67e04956, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
– En pris nærmest opprettet for å smiske med Trump - NorwayToday

– En pris nærmest opprettet for å smiske med Trump

3 hours ago 3


  • VM-trekningen for fotball-VM skjer i kveld i Washington – hvor Norges motstandere blir avklart.
  • FIFA deler ut sin omstridte fredspris, som eksperter mener er for å smigre Trump.
  • Rettighetsorganisasjoner kritiserer manglende åpenhet rundt prisen.
  • Bekymringer eksisterer for at Trumps personlighet kan overskygge VM, ifølge ekspert.

Med knappe 188 dager til fotball-VM, er det duket for trekning, der vi blant annet får vite hvem som blir Norges motstandere. Alt skjer i ærverdige Kennedy Center i Washington, D.C. – et knapt steinkast fra Det hvite hus.

Showet starter klokken 18 norsk tid, og rundt en time senere, klokken 18.59, starter selve trekningen – følg vår sending her:

Det er også ventet at FIFA vil dele ut sin nyopprettede – og omstridte – fredspris i løpet av kvelden.

Men til hvem?

– Det er jo en pris som nærmest er opprettet for å smiske med Trump.

Flere stjerner er på plass for kveldens trekning – se bilder her:

Artisten Robbie Williams Foto: KEVIN DIETSCH / AFP / NTB

Det sier USA-kjenner og Civita-rådgiver Eirik Løkke, som påpeker at den nye FIFA-prisen har en tydelig baktanke.

Han peker på at FIFA ønsker å innynde seg hos den presidenten og mener prisen er et konkret uttrykk for dette.

– Han har jo lyst på fredspris, så det får han her, sier Løkke.

Bilde av Eirik LøkkeEirik Løkke

USA-ekspert og rådgiver i tankesmien Civita

Ifølge Løkke er Trump særlig opptatt av fotball-VM, det han beskriver som verdens største arrangement.

– Det er ingenting som er mer i sentrum enn fotball-VM, sier han.

Er du mest opptatt av fotball eller politikk under VM?

aFotballbPolitikkcBegge deler dBryr meg ikke

Fullstendig mangel på åpenhet

Den nye prisen, «FIFA Peace Prize – Football Unites the World», skal ifølge FIFA deles ut årlig til personer som har gjort «eksepsjonelle og ekstraordinære handlinger for fred».

En rekke rettighetsorganisasjoner har likevel valgt å kritisere initiativet. De har problematisert «fullstendig mangel» på åpenhet rundt FIFAs prosess for den nye fredsprisen.

FIFA har mottatt en rekke spørsmål fra organisasjonene, inkludert:

  • Hvem er nominert?
  • Hvem sitter i juryen?
  • Hvilke kriterier som brukes, og hvordan prosessen foregår?

De har ikke mottatt svar.

I forkant av trekningen av VM-gruppene har FIFA-president Gianni Infantino styrket sitt forhold til Trump.

 YOAN VALAT / AFP / NTBUSAs president Donald Trump og Fifas president Gianni Infantino avbildet sammen under forrige måneds Gaza-toppmøte i Egypt. Foto: YOAN VALAT / AFP / NTB

Nylig inviterte Trump ham til presentasjonen av våpenhvilen i Gaza, noe som overrasket mange. Trump ble også invitert til Klubb-VM-finalen, der han «kuppet» oppmerksomheten.

Frykter Trump kan ødelegge VM

Løkke sier FIFA genuint er bekymret for at Trumps personlighet kan overskygge fotball-VM neste sommer.

– Det jeg tror FIFA er mer redd for er jo om narsissismen til Trump kommer til å ødelegge hele fotball-VM. Om han i kraft av sin person kommer til å ødelegge festen neste sommer, sier han.

Han viser til at Trump kan komme med «spinnville utspill» eller sende ICE-agenter for å arrestere folk som ser mistenkelig ut under mesterskapet.

– Det er nok en av grunnene til at de lager en sånn fredspris for å gi til Trump for å innynde seg nærmere, forklarer USA-eksperten.

 ALEX GRIMM / AFP / NTBFIFA-president Gianni Infantino og Donald Trump under finalen i FIFA Club World Cup 2025 mellom Chelsea og Paris Saint-Germain i sommer. Foto: ALEX GRIMM / AFP / NTB

Strategien til Infantino kan sikre FIFA-presidenten direkte tilgang til presidenten hvis det oppstår kritiske situasjoner under VM.

– Det å nettopp innynde seg og få Trumps øre gjør at hvis det kommer kritiske situasjoner, så har Infantino en lett tilgang til å snakke med Trump og forsøke å få fokus på fotball fremfor på Trump, sier Løkke.

Kritikk mot menneskerettigheter

VM i 2026 er det første i FIFA-historien som integrerer menneskerettighetskriterier i prosessen for å velge vertsland.

Organisasjoner som Human Rights Watch (HRW) sier at det å ære Trump undergraver disse standardene.

Les også: – Du må forlate USA

HRW peker på Trumps innvandringspolitikk og retorikk mot fremmede nasjoner. Senest denne uken kom Trump med en rekke rasistiske bemerkninger mot somaliere, som han blant annet kalte for «søppel».

 JAMIE KELTER DAVIS / AFP / NTBFoto: JAMIE KELTER DAVIS / AFP / NTB

To kvalifiserte nasjoner, Iran og Haiti, står fortsatt på USAs liste over land med innreiseforbud. Enkelte medlemmer av Irans delegasjon skal ikke ha fått visum for å delta på fredagens trekning, skriver ESPN.

Løkke mener likevel at fotballfansen vil fokusere på sporten.

– Jeg tror folk er så opptatt av fotball og den type trekningen at det går nok greit, sier han.

For Trump handler det om å være i sentrum av verdens største idrettsarrangement.

– Alt som er stort og flott og «big og beautiful» er jo noe som tiltrekker Trump. Det er ingenting som er mer i sentrum enn fotball-VM, sier Løkke.

Read Entire Article