En stor bløff om fengsel

1 hour ago 2


Strengere straffer fungerer, og enkelte forskere bløffer.

 Naina Helén Jåma / VGUNGDOMSKRIMINALITET: – En rekke rapporter viser at norske fengsler fungerer svært godt, hevder Frps Jon Helgheim. Bildet er fra Mandal fengsel. Foto: Naina Helén Jåma / VG
Onsdag 27. august kl. 13:45
Bilde av JON HELGHEIMJON HELGHEIM

stortingskandidat (Frp)

Denne uken kom nok en gang dystre tall for ungdomskriminalitet i Oslo. Antall alvorlige saker har doblet seg på et år, og antallet unge lovbrytere har steget med over 70 prosent.

Regjeringen vil løse dette ved å satse mer på hurtigdomstol. Hurtigdomstol er bra, men vil ikke fungere alene.

Effekten av hurtigdomstol kommer dersom det fører til en rask reaksjon som svir, ikke dersom det fører til et raskt «klapp på skuldra».

Dessverre har norske kriminologer etter min mening lurt venstresiden til å tro at strengere straffer ikke fungerer.

I alle år før 2014 gikk ungdomskriminaliteten i Norge ned. Det var ikke noen grunn til å endre på noe som helst.

Likevel bestemte Stortinget at vi skulle gå bort fra fengsel og samfunnsstraff for ungdom, og innføre Ungdomsstraff.

Ungdomsstraff er reaksjoner som på ingen måte ligner på straff. Det er samtaler, skole, jobb og andre ting som har null avskrekkende effekt.

 Gabriel Aas Skålevik / VGJustisminister Astrid Aas-Hansen og statsminister Jonas Gahr Støre. Foto: Gabriel Aas Skålevik / VG

Ungdomskriminaliteten begynte å øke umiddelbart etter at vi innførte «klapp på skuldra» som straff. Den eneste aldersgruppen som fortsatte en positiv utvikling, var 18-åringene.

I 2014 skjedde det nemlig ingen endring for 18-åringene, og de risikerer fortsatt fengselsstraff.

Det er en stor bløff at fengsel ikke fungerer. En rekke rapporter viser at norske fengsler fungerer svært godt.

En undersøkelse viser for eksempel at de som møter en streng dommer og får en strengere reaksjon, har lavere risiko for tilbakefall enn en som får mildere reaksjon.

Det er fordummende når venstresiden sier at «Dersom strengere straffer hadde fungert, så hadde det ikke vært kriminalitet i USA».

Det er himmelvid forskjell på norske og amerikanske fengsler og straffer. Norske fengsler lykkes veldig godt, amerikanske fungerer ikke slik.

Det er heller ikke fattigdom og kjedsomhet som gjør ungdom kriminelle, men slike ting som kultur, miljø og traumer.

Fungerer fengsel for å hindre ny kriminalitet? aJabNeicVet ikke

Det er uansett fint med fritidsklubber og fattigdomsbekjempelse, men om vi tror det vil fjerne kriminalitet, så tar vi feil. 80 prosent av ungdomskriminaliteten begås av ungdom med innvandrerbakgrunn.

Skal vi redusere kriminaliteten må vi altså redusere innvandringene, sende ut kriminelle utlendinger, stille strengere krav til integreringen, slå ned på sosial kontroll og innføre strengere straffer.

Så må vi dessverre også slutte å lytte til en lang rekke kriminologer og forskere, for de lyver.

Dette er en kronikk. Kronikken gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til debatt@vg.no.
Read Entire Article