Erik og Kristin bor i Norges VM-by: – Ingenting å være redd for

2 days ago 3


USA vil vise seg fra sin beste side under fotball-VM, tror nordmennene.

 Andreas Hellenes, VGBOR I BOSTON: Erik Dalaker fra Rennesøy kjenner Norges VM-by bedre enn de fleste. Foto: Andreas Hellenes, VG
VG rapporterer fra Boston, Massachusetts Oppdatert onsdag 13. mai kl. 05:00
  • Nordmenn i USA er optimistiske for opplevelsen under fotball-VM, særlig i sportsgale Boston.
  • Erik Dalaker, norsk student i byen, mener sikkerheten er god og hverdagen normal.
  • Fotballforbundet anslår at 7000–10 000 nordmenn vil reise til USA for å følge VM.
  • Utover VM-kamper kan norske supportere nyte Bostons parker, mat og sport.

– Jeg tror ikke Haaland, Ødegaard og Nusa er så kjente navn her. De fleste har hørt om Haaland, men ikke i større grad enn at de har hørt navnet og kjenner til det viking-aktige utseendet, sier Erik Dalaker (23).

I tre år har han bodd i Norges VM-kampby på østkysten i USA, Boston i Massachusetts. Her skal Norge spille åpningskampen mot Irak 17. juni og den siste gruppespillskampen mot Frankrike 26. juni.

Bilde av Gillette StadiumGillette Stadium

Med plass til 66 000 supportere.

Dalaker studerer på ærverdige Harvard University rett utenfor Boston, snakker syv språk og fikk én kamp for førstelaget til Viking før han ga seg med fotballen og flyttet til Boston for å studere.

– Jeg tror det kommer til å bli skikkelig fest i gatene. Fotball er ikke den største idretten i USA, men med store stjerner som Messi i MLS og en voksende latinamerikansk befolkning er interessen gryende.

– I tillegg er Boston en sportsgal by. De lokale elsker sport og byen har noen av de beste lagene i de største idrettene: basketball, ishockey, baseball og amerikansk fotball.

Her kan du se nærmere på Norges VM-stadion i Boston:

Dalaker mener norske supportere som vurderer å ta turen ikke trenger å være bekymret for sikkerhetssituasjonen i USA under VM, og beskriver hverdagen i byen som helt normal.

– Jeg tror nordmenn må forstå at USA, til tross for alle nyhetene som kommer fra det hvite hus, fremdeles er et veldig normalt og velfungerende land. Hvis du kommer til New York og Boston, så er det fremdeles det gode, gamle USA som man kjenner til fra filmer og så videre. Her er ingenting å være redd for.

– I Norge får man kanskje et inntrykk av at alt i USA er krise gjennom nyhetene, men hverdagen her går veldig normalt. Nordmenn i VM vil ikke legge merke til det i det daglige i Boston annet enn at det trolig vil være en del overskrifter.

Skal du se fotball-VM?

aJa, på stadion i USAbJa, på TVcNei, jeg leser heller VG

Boston er den største byen i delstaten Massachussetts, og cirka 675.000 mennesker bor der.

I likhet med Dalaker har Kristin Svendby Otervik skaffet seg billetter til Norges åpningskamp mot Irak. Hun kommer fra Lørenskog og har bodd i Boston i fire år:

– Jeg tror nordmenn kommer til å bli tatt veldig godt imot her. Jeg føler de lokale i Boston er gira på på å arrangere VM og ta imot fans fra alle land.

Bilde av Kristin Svendby OtervikKristin Svendby Otervik

Fotballforbundet har tidligere anslått at mellom 7000 og 10 000 nordmenn drar til USA for å se VM. I tillegg vil byen fylles opp med supportere fra Frankrike, England, Ghana, Haiti, Marokko og Skottland, som alle også skal spille kamper på Gillette Stadium.

Utover å oppleve fotball-VM peker de på mange andre muligheter til å kose seg for norske supportere:

  • Besøk parken Boston Common, kjent som USAs eldste offentlige park og et populært samlingssted midt i Bostons bykjerne.
  • Utforsk Bostons varierte mat- og restauranttilbud. Byen er spesielt kjent for sjømat og spesialiteten lobster roll.
  • Se baseballaget Boston Red Sox spille hjemmekamp på den ikoniske sportsarenaen Fenway Park i Boston sentrum. Laget spiller flere kamper underveis i fotball-VM.
  • Ta en dagstur til Cape Cod, en halvøy sørøst for Boston kjent for lange sandstrender og sjarmerende kystbyer.
Publisert: 13.05.26 kl. 05:00
Read Entire Article