Warning: session_start(): open(/home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions/sess_c41496fcf72ab4bf892d0df8cd2841c9, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /home/nortodco/public_html/rss4/src/var/sessions) in /home/nortodco/public_html/rss4/src/bootstrap.php on line 59
Færøyene-sjokket: – Den villeste følelsen - NorwayToday

Færøyene-sjokket: – Den villeste følelsen

2 weeks ago 17


De sjokkerte fredag en hel håndballverden. Færøyene imponerer Ole Gustav Gjekstad.

 SEBASTIEN BOZON / AFP / NTBPernille Brandenborg fra Færøyene, spiller til vanlig for Storhamar i Norge. Foto: SEBASTIEN BOZON / AFP / NTB
Rapporterer fra Trier Oppdatert lørdag 29. november kl. 14:01
  • Færøyenes håndballkvinner sjokkerte med 27–25 seier over Spania i VM.
  • Færøyenes kaptein Pernille Brandenborg kalte det «den villeste følelsen» etter kampen.
  • Dette er første gang et færøysk seniorlandslag vinner en kamp i et VM-sluttspill.
  • Norge spiller mot Kasakhstan lørdag kveld kl. 20.30.

– Det er fantastisk det de har skapt både på dame- og herresiden. At en veldig liten befolkning melder seg på her, er jo veldig bra, sier den norske landslagssjefen til VG i Tyskland.

Norge fortsetter VM mot Kasakhstan lørdag kveld kl. 20.30 (TV 3 / Viaplay). Katrine Lunde står over kampen mens Vilde Ingstad er tilbake etter skade.

Men det er Færøyenes 27–25 over Spania alle snakker om i VM-byen Trier.

– Den villeste følelsen jeg noen gang har hatt i min kropp. Dette er alt vi kunne drømme om, sa kaptein Pernille Brandenborg til Kringvarp mens hun ble overfalt av euforiske lagvenninner i intervjusonen etter sensasjonen.

Storhamar-spiller Brandeborg dominerte stort med syv mål på syv skudd, i tillegg til å være en klippe i forsvar.

– Tårene trillet i Trier, melder Kringvarp.

Lynraske Jana Mittún satte inn det siste målet. Hun scoret seks.

– Hele nasjonen eksploderte i jubel, beskriver kringkasteren på Færøyene.

Dette er første gang et færøysk seniorlandslag vinner en kamp i et VM-sluttspill. Norge kan ikke møte Færøyene før i en eventuell kvartfinale. Tidligere Byåsen-trener Claus Mogensen er landslagssjef.

Spania har VM-bronse, OL-bronse og to EM-sølv i kvinnehåndball. Men fredag måtte storheten med 49 millioner innbyggere se seg slått av Færøyene, som består av 54.000 mennesker fordelt på 17 øyer.

– Sjokktap for Spania, skriver den spanske sportsavisen as.

– Jeg har snakket litt med spanjolene. De er jo ikke særlig fornøyde, forteller Gjekstad.

Det spanske laget, ledet av velkjente Ambros Martín, var foran ved pause. Men fikk store problemer mot Færøyenes taktikk med syv spillere i angrep utover i 2. omgang.

I tillegg gjorde keeper Rakul Wardum 15 redninger.

21-åringen kalles «The Wall» ute i Atlanterhavet.

Åtte norske supportere fulgte Norges VM-åpning mot Sør-Korea. Færøyene har med seg flere hundre fans til SWT-Arena.

– Vi får verdens beste oppbakking, beskriver Pernille Brandenborg – oppvokst i Danmark med mor fra Færøyene.

Øynasjonens kvinner EM-debuterte i fjor. For snart to år siden gjorde Færøyenes herrelandslag sensasjon med å spille uavgjort mot Norge i EM. Over 5000 færinger kom i ekstase i Berlin.

– Det kan ikke beskrives. Vi er en nasjon med 54.000 mennesker hvor håndballen nettopp har begynt å vokse, sa Olli Mittún til VG. Han er broren til matchvinner Jana Mittún. Søsknene er fetter og kusine av den største stjernen, Kiel-spiller Elias a Skipagøtu.

Det er ventet 6000 tilskuere fra Færøyene når gutta skal spille EM-håndball i Norge i januar.

Bilde av Eydun KlaksteinEydun Klakstein

Landslagssjef fotball, Færøyene

Det er ikke bare håndballen som går bra på Færøyene. Også herrelandslaget i fotball gjorde det sterkt i VM-kvaliken. Færøyene slo blant annet Tsjekkia, men endte som nummer tre i gruppen.

Landslagssjef Eydun Klakstein beskrev tidligere i november kulturen bak suksessen i den britiske avisen The Observer:

«Vi taper i dag, vi vinner i morgen. Vi forsvarer oss i dag, vi angriper i morgen. I vind og regn. Og når motstanderne mister motet på en stormfull oktobernatt i Tórshavn, reiser vi oss som aldri før, leverer vår beste prestasjon noensinne – og slår Montenegro 4–0. Mot vinden. Mot regnet. Mot alle odds.»

Read Entire Article