Familiebedrift i brann: – Vanskelig å beskrive følelsene

4 days ago 5


– Da det blusset opp var det forferdelig å se på, sier Markus Lund til NRK torsdag morgen.

Han er daglig leder i familiebedriften Pharmatech som holder til i bygget det brant i natt til torsdag i Fredrikstad.

Brannen startet i 18.30-tiden onsdag kveld. En drøy halvtime senere var Lund på stedet.

– Hva gikk gjennom hodet ditt da?

– Man tenker det meste. Det er vanskelig å beskrive følelsene, sier Lund.

I morgentimene torsdag er administrasjonen i bedriften på plass og noe produksjonspersonell. Deler av produksjonen er i gang igjen.

– Det var veldig godt å se at produksjonen er opprettholdt. At de ansatte her kan starte og jobbe så fort som mulig, og at produksjonen ikke er berørt.

Lund forteller at brannen startet i et lager hvor de lagrer blant annet emballasje. Hva som forårsaket brannen vil han ikke spekulere i.

– Det er et mysterium som noen må sette seg inn i.

  • et helikopter som flyr over en bygning og mye røyk

    Et brannhelikopter bidro i slukkingen av den kraftige brannen.

    Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK
  • brann i et bygg i mørket

    Slukkearbeidet har pågått gjennom natten.

    Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK
  • Brannvesenet forsøker å slukke brann på Pharmatech

    Inne i bygget er det blant annet 300 tonn med fiskeolje.

    Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK
  • en mann i sikkerhetsvest

    Nødetatene er til stede med store ressurser.

    Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK
  • et bygg som brenner

    Det har vært kraftig røykutvikling på stedet.

    Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK
  • et par menn iført sikkerhetsvester og står foran en by om natten Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK

Helseprodusenten lager blant annet omega 3-kapsler, tran og vitaminpiller. Fabrikken ble etablert av faren hans i 1987, mens Lund selv har jobbet der i snart 25 år.

Det er rundt 180 personer som jobber på fabrikken totalt, men kun fire på lageret hvor konsekvensene av brannen er størst.

– Det er veldig trist, selvfølgelig, sier han.

Det er blant annet lagret 300 tonn fiskeolje i bygget, ifølge politiet.

Fikk kontroll i morgentimene

Gjennom natten har store ressurser jobbet på spreng for å få kontroll på flammene.

– Situasjonen er under kontroll, sier operasjonsleder Håkon Nilsen til NRK klokken 05.00.

Da var det fortsatt en del røyk og noen flammer, men ingen spredningsfare.

Ordfører i Fredrikstad, Arne Sekkelsten (H) sier til NRK at de har hatt et møte torsdag morgen om brannen.

– Vi er veldig glade for at ingen er skadet, sier han.

Sekkelsten roser alle som har bistått og samarbeidet mellom etatene.

– En stor takk til alle involverte, dette her har gått bra. Det har vært et veldig profesjonelt og godt samarbeid på tvers av kommunegrensene.

– Lurer på om vi slipper inn

Ingen har blitt skadet i branndramaet, men tolv personer har måtte evakuere fra husene sine.

Klokken 09.00 torsdag morgen fikk de evakuerte reise hjem etter den kraftige brannen.

Men siden etterslukkingsarbeidet kan føre til mer røyk, oppfordres folk i området fortsatt til å holde vinduer lukket. Etterslukkingsarbeidet vil ta lang tid og det er usikkert når politiet kan starte etterforskning.

En av de som ble evakuert er Bjørn Wiggo Johannesen. Han holdt på i hagen da han ble oppmerksom på brannen.

en person som står i en døråpning til et hus

Bjørn Wiggo Johannesen var tilbake i huset sitt igjen torsdag morgen.

Foto: Anne Ognedal / NRK

– Jeg holdt på ute i hagen og så kom leieboeren min og spurte om jeg hadde sett det. Jeg tittet over hekken og da var det ikke vanskelig å se.

Han forteller at politiet ga beskjed om evakuering. Torsdag morgen er han tilbake i huset.

Sov i bobilen

Tone Lie Nilsen og ektemannen tok i går kveld med seg bobilen og sov i den etter å ha fått beskjed om å evakuere fra huset sitt i nærområdet til brannen.

En kvinne som smiler

Tone Lie Nilsen sov i bobilen etter å ha blitt evakuert.

Foto: Privat

Torsdag morgen var de innom huset for å hente personbilene sine før de reiste på jobb.

– Vi fikk ikke lov til å oppholde oss der, men å hente bilene var greit. Det var en lys, hvit eller grå røyk som steg opp. Noen gravemaskiner driver og romsterer der nede for å kvele brannen helt, forteller Nilsen.

Hun forteller at de etter forholdene har hatt en fin natt i bobilen.

– Vi lurer på om vi slipper inn i huset og hvordan det ser ut. Heldigvis har vinden blåst andre veien, hvis ikke kunne det gått galt, sier Nilsen.

En NRK-tipser så brannen fra Østfoldbanen da toget passerte forbi.

Ber folk trekke unna

Sivilforsvaret ble tilkalt for å hjelpe til med slanger og pumper. Et skogbrann­helikopter har også bidratt i slukkearbeidet.

– De har hatt 14 slipp av vann og hatt effekt av det, sa innsatsleder Katrine Tolpinrud til NRK rundt midnatt.

I tillegg til brannvesenet fra Fredrikstad, ble det hentet inn mannskaper fra Sarpsborg, Moss, Follo, Ski og Nedre Romerike.

Det ble også hentet inn en brannrobot for å slokke dypere inne i bygget.

Det hele har skjedd i et industriområde langs Glomma, omtrent midtveis mellom Fredrikstad sentrum og Sarpsborg.

– Flammene står 10–15 meter opp fra taket, meldte politiet klokken 21.51.

Folk ser på brann i bedrift

Det er mange skuelystne, selv om politiet har advart om giftig røyk.

Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK

Brannen førte til mye svart røyk, som politiet har advart om at kunne være giftig.

Naboer ble bedt om å lukke vinduer og ventilasjonssystemer. Folk ble oppfordret til å holde seg unna.

Nødetatene satt en sikkerhetssone på 50 meter fra brannen. Denne vedvarte gjennom natten.

Det brant kraftig i industribygget onsdag kveld.

Publisert 30.07.2025, kl. 19.19 Oppdatert 31.07.2025, kl. 14.44

Read Entire Article