Fikk beskjed om at Norge mistet VM-plass – gjorde helomvending etter lukket møte

2 months ago 15


– Som utøver er det her skrekkscenarioet, sier NRKs kombinertekspert Magnus Moan.

Bakgrunnen er følgende:

I VM-øvelsene kan hver nasjon maks stille med fire utøvere på start. Unntaket er om nasjonen har regjerende mester på øvelsen, og dermed en friplass. Da får nasjonen fem utøvere på start.

Under VM i Trondheim er det gjort flere justeringer på øvelser, og tvil om hvordan dette skal løses skapte kaos blant utøverne.

Den norske kombinertgjengen fikk onsdag kveld høre at Jarl Magnus Riibers friplass i den nye kompaktøvelsen i normalbakken ble inndratt.

Det gjorde at Norge risikerte å måtte vrake én av de fem tiltenkte startende i lørdagens konkurranse.

– Jeg synes det er veldig rart at vi skal komme i en sånn situasjon i et VM. Hadde det vært i et klubbrenn en plass er det greit, men det her er jo ikke bra i det hele tatt, sier kombinertlandslagets sportssjef Ivar Stuan til NRK.

– En liten misforståelse

– Han (Riiber) er ikke tittelforsvarer, for det har aldri vært kompakt i VM før. Så det er det korte og greie svaret på det.

Det sa renndirektør Lasse Ottesen i FIS til NRK torsdag formiddag, som forklaring på hvorfor Riiber ikke skulle få friplass.

Etter over 15 timer hvor den norske mesterskapsplanen stod i fare, tok imidlertid saken en helomvending etter langvarig møtevirksomhet blant FIS-lederne.

Ifølge kommunikasjonssjef Bruno Sassi i FIS, dreide det hele seg om en misforståelse.

– Det har vært en liten misforståelse og litt forvirring om hvordan beskjeden ble mottatt. Endringene i kombinert har ikke vært store nok til å virkelig utgjøre en stor forskjell. Derfor vil vinneren i normalbakken bli regnet som regjerende verdensmester i kompakt, sier Sassi til NRK.

Bruno Sassi

MISFORSTÅELSE: Bruno Sassi i FIS avviser at Riiber mister friplassen.

Foto: Eirik Fure / NRK

– Må gå i oss selv

Renndirektør Ottesen sier forbundet har jobbet tett med advokater for å tolke regelverket riktig, etter at han tidligere på dagen slo fast at Riiber ikke var tittelforsvarer.

– Så kan man helt klart diskutere prosessen og at dette ikke ble gjort klart tidligere, så der må vi gå i oss selv, det er ikke noe tvil om det. Så det er ikke tvil om at her skal vi ta på oss lite grann av skylden, også skal vi sørge for at det er riktig og på plass videre, sier Ottesen.

Verdenscup kombinert Lillehammer

TYDELIG: Renndirektør Lasse Ottesen var tydelig på at Riiber ikke fikk friplass. Så snudde han.

Foto: NTB

– Du sa i sted at Riiber ikke var tittelforsvarer, hvordan kan det misforstås?

– Nei det kan ikke misforstås det, og det er helt riktig. Jeg har for så vidt ikke forandret noe mening. Det er i henhold til våre regler, så har vi gått gjennom de nøye og fått våre advokater til å se på saken totalt sett, og da har vi kommet frem til at selv om det er både forandring i hvor langt de går og at det er et annet format, så er det fortsatt overvekt av likheter med tanke på at det er en individuell øvelse i normal bakke, sier Ottesen.

– Så skal vi ta kritikk på at dette ikke ble gjort før.

– Er du enig i utfallet?

– Jeg er per nå enig i utfallet, ja.

– Aldri opplevd maken

Sportssjef for kombinertlandslaget, Ivar Stuan, er ikke nådig i tilbakemeldingen til FIS.

– Det er vanskelig å sette noen ord på det, for jeg har aldri opplevd maken. Så synes jeg det har blitt håndtert greit til slutt, at vi har fått en løsning på det som vi kan leve med og så gå videre, men hele historien er det bare tapere på, sånn jeg oppfatter det, sier Stuan til NRK.

Ivar Stuan, sportssjef for kombinertt

VIL BLI DISKUTERT: Sportssjef Ivar Stuan mener FIS' håndtering vil bli diskutert videre.

Foto: NTB

Han sier de har fått flere bekreftelser på at Riiber er tittelforsvarer, helt siden normalkonkurransen ble omgjort til kompakt.

– Plutselig kom vi på lagledermøtet i går og da får vi beskjed om at den er borte, så det er jo veldig rart da.

– Bør dette få konsekvenser?

– Det er vanskelig for meg å uttale meg om. Vi skal bruke all energi nå til å virkelig løfte oss inn i den helga her og prøve å få maks ut av det, så får det bli diskusjon på kammerset. Jeg tenker det blir diskutert på vårmøtet til FIS, at her var det noe som skjedde som ikke skulle skjedd.

Reagerte: – Unødvendig

Riiber tok fire VM-gull i Planica i 2023, blant annet i normalbakken. Han hadde lite forståelse for regeltolkningen til FIS da han fikk beskjed om at han ikke var tittelforsvarer.

– Er du regjerende mester i denne øvelsen?

– Tydeligvis ikke lenger. I og med at de har gjort den om fra Gundersen til kompakt. FIS vurderer å trekke den tittelforsvarerplassen, så det er jo litt leit da. Kompakt er jo bare en lik variant av Gundersen, så jeg synes de kunne hatt det videre, sa Riiber til NRK mens forvirringen fortsatt rådet.

Den norske kombinertstjernen sier han fikk nyss om ryktene på trening torsdag. Beskjeden var stikk i strid mot det som hadde blitt kommunisert ut tidligere.

Vi spurte om dette allerede etter forrige sesong. Vi fikk bekreftelse på at vi hadde fem plasser. Det er rart nå som laget er tatt ut og så får plutselig en ikke gå. Det er unødvendig, mente Riiber.

Kombinertekspert Moan slaktet timingen på beskjeden som ble gitt til utøverne.

– Hva synes du om at beskjeden kommer underveis i et VM?

– Det er utrolig dårlig håndtert. Det er kritikkverdig. Her er det utøvere og lag som forsaker så utrolig mye. Det her er noe som absolutt ikke skal skje, sa Moan.

– Akkurat nå vet vi veldig lite. Vi er store spørsmålstegn som vandrer rundt her, sa Jørgen Graabak torsdag formiddag.

Verdenscup kombinert Lillehammer

IKKE INFORMERT: Jørgen Graabak mener FIS var altfor sent ute med å endre antall VM-plasser når mesterskapet alt er i gang.

Foto: NTB

Graabak mente informasjonsnivået fra FIS var under enhver kritikk.

– Hvis det er kommunisert tidligere at Jarl er tittelforsvarer i den lille bakken og det har vært et konkret spørsmål og svar, og man nå går tilbake på det nå, så er det kritikkverdig, sa han.

– Klønete håndtering

NRKs sportskommentator Jan Petter Saltvedt har fulgt kaoset fra utsiden gjennom torsdagen. Han kaller det hele klønete.

– Det er ekstremt klønete håndtering fra FIS sin side. Det går ikke an å sette verken ledere eller utøvere i den situasjonen de har gjort nå, etter at mesterskapet faktisk er i gang, sier Saltvedt.

Jan Petter Saltvedt

FOR DÅRLIG: NRK-kommentator Jan Petter Saltvedt mener regeltolkningen burde vært avklart før mesterskapet.

Foto: Magnus Gamlem / NRK

– De kaller det en misforståelse, er det etter din mening?

– Nei, dette kan ikke være en misforståelse. Det er noen som har gjort en ganske grundig feilvurdering her, og det burde de ha funnet ut av lenge før dette. Den tidslinjen her henger ikke sammen i det hele tatt.

Han mener det er respektløst overfor ledere og utøvere som fikk et ekstra usikkerhetsmoment inn i sesongens høydepunkt.

– Jeg må si at FIS har nå å sørge for at det blir bra vær i samtlige kombinertkonkurranser fremover, det har de fortjent.

VM-sjefen: – Ikke hørt noe om dette

FIS-avgjørelsen kunne potensielt fått stor betydning også for andre langrennsøvelser.

Det var svenske Ebba Andersson som vant tremila i Planica. Ergo kunne også hennes friplass på femmila under mesterskapets siste dag ha hengt i en tynn tråd dersom Riiber ikke fikk friplass.

Regelfortolkningen kunne også rammet herrenes 10-kilometer, og 20-kilometeren for begge kjønn. Ingen av disse distansene ble gjennomført i Planica i 2023.

Kaoset i kulissene hadde imidlertid ikke nådd frem til VM-sjefen selv.

– Jeg har ikke hørt noe om dette, skrev VM-sjef Åge Skinstad i en tekstmelding til NRK torsdag formiddag.

16-åring kom på sisteplass – ble hyllet av publikum 01:10

Publisert 27.02.2025, kl. 19.00 Oppdatert 27.02.2025, kl. 19.10

Read Entire Article