Finske myndigheter har tatt kontroll over et skip som mistenkes for å ha skadet undersjøiske kabler i Finskebukta.
Publisert:
Oppdatert for mindre enn 10 minutter siden
Elisa oppdaget tidlig om morgenen 31. desember at deres telekommunikasjonskabel mellom Helsinki og Tallinn var skadet. Selskapet meldte umiddelbart fra til finske myndigheter.
Kystvakten lokaliserte raskt et skip som mistenkes for å ha forårsaket skadene. Skipet ble funnet av kystvaktskipet «Turva» og et helikopter i finsk økonomisk sone. Ankerlinjen ble observert i sjøen.
Finske myndigheter beordret skipet til å stoppe og heve ankerlinjen, før det ble dirigert til en sikker ankringsplass i finske territorialfarvann.
– Finske myndigheter har gjennomført en inspeksjon av et skip som mistenkes for å ha forårsaket skader på undersjøiske kabler i Finskebukta, skriver Finlands president Alexander Stubb på sosiale medier onsdag ettermiddag.
Overvåker situasjonen
– Vi overvåker situasjonen i tett samarbeid med myndighetene, sier president Stubb.
Han understreker at Finland er forberedt på sikkerhetsutfordringer av ulike slag og «vil håndtere dem etter behov».
Politiet opplyser at de vil komme med ytterligere informasjon om saken senere.
Politiet etterforsker
Ansvaret for saken er nå overført fra kystvakten til Helsinki politidistrikt.
Politiet etterforsker hendelsen for flere mulige lovbrudd, inkludert grov skadeverk, forsøk på grov skadeverk og grov forstyrrelse av telekommunikasjon.
Finsk politi jobber tett med estiske myndigheter for å oppklare hendelsen.
I operasjonen deltar flere finske myndigheter, inkludert politiet, kystvakten, forsvaret, tollvesenet, trafikkmyndighetene, sikkerhetsmyndighetene og nettoperatøren Fingrid, opplyser president Stubb.
Flere hendelser i Østersjøen
Flere undersjøiske kabler i Østersjøen har blitt skadet de siste årene, der myndigheter har mistenkt at handlingene kan ha vært bevisste.
I november 2024 ble en kabel mellom Finland og Tyskland i Østersjøen brutt. Svenske myndigheter mistenkte raskt sabotasje og rettet blant annet mistanke mot det kinesisk-registrerte skipet Yy Peng 3 som befant seg i samme omrpde som de skadede kablene.
kraft- og datakabler mellom Finland og Estland ødelagt ved utgangen av 2024, og finsk politi etterforsket hendelsen som mulig sabotasje. Et utenlandsk skip ble holdt tilbake, og det ble reist spørsmål om hybridoperasjoner rettet mot kritisk infrastruktur.
Bare uker senere ble det norske skipet Silver Dania mistenkt for å ha vært involvert i grovt skadeverk på en fiberkabel i Østersjøen. Hele besetningen om bord på det norskregistrerte skipet var russiske.
Gjentatte kabelskader har økt beredskapen og bekymringen blant europeiske myndigheter.

1 month ago
16








English (US)