Forvalter advarer etter børsfest: – Risikoen er høyere

2 hours ago 1


Nordea-forvalter Robert Næss mener konsentrasjonen i markedet gjør at rekken av børsrekorder kan få en brå slutt.

Investeringsdirektør i Nordea, Robert Næss. Foto: Eivind Senneset

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

Til tross for Donald Trumps toller mot verden og drama i den amerikanske sentralbanken (Fed) fortsetter de amerikanske børsene å stige. Senest torsdag kveld satt Wall Street nye rekorder.

Les på E24+

Dette blir viktig i Frontline-rapporten

Investeringsdirektør, Robert Næss, i Nordea advarer om at konsentrasjonen i markedet er blitt uvanlig høy.

– Vi har nå en konsentrasjon i markedet som er litt skummel. De åtte største selskapene utgjør 26 prosent av et indeksfond, som gjerne består av 1300 selskaper. En sånn konsentrasjon har vi ikke sett før, sier Næss.

I USA har Nasdaq-indeksen steget rundt 12,5 prosent i år, mens den brede S&P 500-indeksen har steget rundt 10,6 prosent.

Advarer

Siden bunnen i starten av april, etter Trumps tolldag, har S&P 500-indeksen steget rundt 30 prosent. Nasdaq har steget rundt 42 prosent siden bunnen i april.

Det får Næss til å trekke røde linjer.

– Ser vi globalt, så er det bare det danske aksjemarkedet som har hengt skikkelig etter i år. I Danmark kollapset markedet fordi alt var konsentrert rundt Novo Nordisk, sier Næss.

– Nå er verdensindeksen også svært konsentrert. Risikoen er høyere enn før. Hvis ett av de store selskapene skuffer, så drar det alle med seg. Men så lenge de overleverer, ser det veldig sterkt ut, legger han til.

Siden bunnen i starten av april etter Trumps tolldag har S&P 500-indeksen steget rundt 30 prosent. Foto: Carlos Barria / Reuters

Næss mener nøkkelen fremover blir å følge de største AI-kundene.

– De største kundene til Nvidia er selskaper som Google og Meta. Hvis de en dag roer ned investeringene, kan det få stor effekt, men det har vi ikke sett ennå. Google må være ledende på AI for å beholde posisjonen, og Meta bruker AI til å holde folk lenger på plattformene. Det blir en spiral som driver markedet videre, sier Næss.

– Ser ikke så ille ut

Han peker på at AI-selskapene fortsatt driver oppgangen.

– De såkalte Magnificent Seven investerer samlet for én milliard dollar hver eneste dag, og det hjelper selvfølgelig på veksten, sier han.

– Ser vi på prisingen av de amerikanske aksjemarkedene, så er 22 ganger inntjening høyt. Men tar man bort Magnificent Seven, så ligner prisingen mye mer på det historiske. Hvis man godtar den fantastiske posisjonen disse selskapene har, så ser det egentlig ikke så ille ut, forklarer forvalteren.

Selv om markedet nå er «vanvittig optimistisk» til Nvidia og Microsoft, ifølge Næss, så finner han fortsatt «billige» selskaper i USA.

– Det finnes veldig mange billige selskaper i USA, som prises til bare seks eller sju ganger inntjeningen, forkalrer han.

Nvvidia er nå verdens største selskap målt i markedsverdi. Foto: Dado Ruvic / Reuters / NTB

16.000 kroner per amerikaner

Når det gjelder USAs økonomiske politikk, peker han på at Donald Trumps skattekutt og tollsatser utjevner hverandre mer enn man skulle tro, og at dette kan bidra til å løfte børsene.

– På den ene siden får amerikanerne skattekutt, og på den andre siden trekker staten inn penger gjennom tolltariffer. Tollkostnadene tilsvarer 16.000 kroner per amerikaner, og det er konsumentene som betaler. I verste fall kan det svekke etterspørselen, sier han.

Foreløpig holder imidlertid forbrukerne hjulene i gang.

– Konsumentene bruker godt med penger, og inntjeningen går bra. Frykten i april var at økonomien skulle stå stille, men det går faktisk veldig bra, sier Næss.

Han trekker også frem et siste poeng:

– Amerikanere har de siste årene kunnet handle for opptil 800 dollar tollfritt fra utlandet, men det slutter nå på lørdag. Fra nå av må alt tollbehandles. Så langt har konsumentene holdt forbruket oppe, men det blir spennende å se om dette kan få noen innvirkning, sier han.

Read Entire Article