- Fem klubber boikotter barnelagene til Dvergsnes SK og Høllen FK grunnet bekymringer om fair play og inkludering.
- Miriam Csango-Yaacov reagerer sterkt på boikotten som rammer barna.
- Norges Fotballforbund er imot boikott og understreker at barnefotballen skal være inkluderende.
- Boikottede klubber føler manglende dialog og opplever beskyldningene som grunnløse.
Like før påske meldte Fædrelandsvennen at flere klubber nekter å spille kamper mot konkrete barnelag fra Dvergsnes SK og Høllen FK.
Fem klubber har sendt brev til kretsen der de uttrykker bekymring for manglende fair play, seleksjon og et for stort fokus på å vinne fremfor inkludering.
For Miriam Csango-Yaacovs ti år gamle sønn på Dvergsnes skulle sesongen starte onsdag (i dag) – men fotballgleden blir satt på vent.
– Disse klubbene har ikke god nok innsikt i hva som faktisk skjer i Dvergsnes. De må gjerne komme og se selv før de gjør seg opp en mening. Nå bygger de på rykter, sier hun til VG.
Hun reagerer på at barna rammes.
– Barn på 10–12 år blir brukt som virkemiddel i en konflikt mellom voksne.
Direktør utvikling- og aktivitetsavdelingen, Norges Fotballforbund
Norges Fotballforbund er tydelige på at boikott ikke er ønskelig i barnefotballen.
– Barnefotballen skal være inkluderende og forutsigbar. Barnas rett til å delta skal alltid veie tyngst, sier Alf Hansen i NFF.
VG har kontaktet klubbene som boikotter, men ingen har foreløpig ønsket å svare.
NFF
– Utfordrer barnefotballens verdigrunnlag
– I NFF ser vi en sammensatt problemstilling der enkelte aktører utenfor ordinær klubbdrift – både kommersielle tilbud og foreldredrevne initiativer – opererer innenfor klubbstrukturer på en måte som utfordrer barnefotballens rammer og verdigrunnlag, sier Alf Hansen.
– I denne saken hevdes det blant annet at selekterte spillere samles og gis tilgang gjennom utvalgte klubber, noe som oppleves å bryte med grunnleggende prinsipper i barnefotballen, sier han.
– Slike saker er ikke utbredt, men de er krevende når de oppstår. NFF følger utviklingen nøye, og vårt mål er å håndtere dette gjennom dialog og tydeligere rammer, samtidig som vi er svært varsomme med sanksjoner som i praksis rammer barna.
TV 2-profil Jesper Mathisen startet i fjor et nytt lag for 9- og 10-åringer.
Barna kom fra ulike klubber og spilte høstsesongen for Dvergsnes SK, flyttet opp i 11-årsklassen – der laget dominerte.
Mathisen har tidligere sagt til VG at bruddet med gamleklubben Donn handlet om manglende mulighet for hospitering, altså at spillere får prøve seg på et høyere nivå.
I boikott-saken viser han til nestleder Eivind Haavik.
– Jeg hadde håpet vi kunne løse dette gjennom dialog og fleksibilitet, sier Haavik til VG.
Han forteller at klubbene hadde et dialogmøte før saken ble tatt videre til kretsen.
– Hvordan var det møtet?
– Man sitter sikkert igjen med ulike opplevelser, men jeg opplevde det som en grei dialog, sier Haavik.
Han avviser samtidig kritikken:
– Vi kjenner oss ikke igjen i påstandene.
aJa, når nødvendig.bNei, det rammer barna.cUsikker.
Dvergsnes SK har både seniorlag og flere barnefotballag, i tillegg til andre idretter som volleyball og terrengsykling.
Det er G11- og G12-lagene boikotten er rettet mot.
– Noen spiller i egen årsklasse, noen spiller ett år opp, og enkelte spiller to år opp, sier Haavik.
Han avviser kritikken om seleksjon:
– Dette er ikke gutter som er hentet inn. Som de fleste lag i Norge har vi fokus på mestring, idrettsglede og lek.
– Alt er basert på dugnad og frivillighet innenfor NFFs rammer. Vi er lovlig påmeldt og følger regelverket.
Dvergsnes tilbyr langt mer fotballaktivitet enn flere andre klubber i Kristiansand.
– Jeg har ingen ambisjoner på min sønns vegne – jeg vet hvor trangt nåløyet er. Men at han får spille med gutter som er like engasjerte, var det som trakk oss hit, sier Miriam Csango-Yaacov.
Thomas Dennis er leder for barneavdelingen i Høllen FK.
Klubben har kun ett lag i barnefotballen: G11, med spillere født i 2015 og 2016.
– Jeg reiste på fjellet fredag før påske, og lørdag ringer plutselig Fædrelandsvennen og sier at vi er blitt boikottet. Det var første gang jeg hørte om det.
Han reagerer på manglende dialog:
– Det har ikke vært noen kontakt fra de andre klubbene. Ingen har ringt, sendt mail eller melding.
Høllen FK
Dennis forklarer bakgrunnen for laget:
– Jeg brukte halvannet år i egen klubb på å prøve å få til mer enn én trening i uka.
– Jeg måtte oppsøke tilbud som fotballskole og Start-akademiet. Jeg har også reist til andre byer på fotballskole for at sønnen min skulle få spille mer, fordi han elsker fotball og vil trene mer enn én gang i uka.
– Er det seleksjon eller mangel på inkludering hos dere?
– Absolutt ikke.
For å sikre lik spilletid bruker han ChatGPT, forteller han.
– Når vi er på cup, legger jeg inn kampoppsett, spilletid og antall spillere, og får hjelp til å sette opp bytter slik at alle spiller like mye.
– Hvordan kommer spillere til klubben?
– Jeg inngikk en avtale med Høllen FK da jeg startet laget. Der står det tydelig at jeg ikke kan reklamere eller hente enkeltspillere.
– De som har kommet, er venner av venner. Det har ikke vært seleksjon, og alle som har spurt, har fått være med.
Laget har høy aktivitet:
– Vi har hatt fire treninger i uka gjennom vinteren. Det er ikke obligatorisk. To økter med betalt trener, én fotballskole i klubbens regi, og én foreldrestyrt trening i helgene.
Han håper konflikten blir løst raskt.
Høllen FK spilte første seriekamp tirsdag mot et lag som ikke støtter boikotten.
Onsdag stilte Høllen FK opp til treningskamp mot Dvergsnes SK – som en erstatning for serieåpningen som ikke ble noe av.
– Høllen FK er klare for å løse problemet, men da må vi få til en dialog, sier han.
– Saken er under vurdering
– NFF Agder har mottatt flere henvendelser fra klubber som uttrykker bekymring knyttet til praksis i barnefotballen. Bekymringene er rettet mot enkeltklubber og gjelder konkrete årsklasser. Dette er innspill vi tar på alvor, sier Yngvar Håkonsen, daglig leder i NFF Agder til VG.
– Saken er nå under vurdering. Vi er i dialog med både klubbene som har meldt bekymring, og de klubbene som er berørt, sier han.
– Når det gjelder gjennomføring av seriespillet, jobber vi for å finne løsninger som gjør at seriene kan komme i gang som planlagt, samtidig som hensynet til barnas trygghet og barnefotballens verdier ivaretas.
Hør også podkasten «De skulle bli verdens beste» — om 15-åringene som spilte for Norge. Hva skjedde med dem, og hvor er de nå?

3 days ago
8







English (US)