Frisk tok første stikk i NM-finalen: – De kan fint vinne gull

1 day ago 8


Frisk Asker slo Storhamar 3-2 i den første finalekampen i norgesmesterskapet i ishockey.

Philip Granath jubler for scoring mot Storhamar. Foto: Terje Pedersen / NTB

Oppdatert lørdag 4. april kl. 18:46

Frisk har blitt norgesmester fire ganger. Storhamar jakter på sin niende NM-tittel og den tredje strake. Det ble en tøff start på årets finaleserie på hjemmeis.

– Det er én seier av fire, så vi må ikke bli for fornøyde, sa Frisk-scorer Michael Haga til TV 2.

– Det ser ut som at de vil mer enn oss, sa Storhamar-spiller Andreas Martinsen.

TV 2-ekspert Erik Follestad synes Frisk-laget ser ut som sterke gullkandidater.

– Det er et Frisk-lag som er veldig bra og som vinner fortjent her i dag. De kan fint vinne gull med det laget der. Dette er nok den tøffeste motstanderen Storhamar har hatt på tre år, sa han.

Magnus Geheb kriget inn 1-0 med tre minutter igjen av første periode. Like etterpå ble det temperatur da Frisk-spiller Tobias Fladeby taklet Axel Sandnes. Dommerne fikk se situasjonen på video og besluttet å gi Fladeby matchstraff for takling mot hode- og nakkeregionen.

Tre minutter ut i midtperioden la Philip Granath på til 2-0. Etter to svake perioder kom Storhamar mer med i den tredje. Fem minutter ut skapte Jacob Berglund spenning med en redusering, men Michael Haga sendte Frisk tilbake i tomålsledelse like etterpå.

– Veldig dårlige

Fire minutter før slutt fikk Storhamar nytt håp da Austin Cangelosi avsluttet et flott angrep med å score, men kampen ebbet ut til Frisk-seier.

– Vi er veldig dårlige i to perioder og skaper nesten ikke skudd på mål. Vi taper mot et lag som er bedre enn oss, sa Storhamar-trener Petter Thoresen til TV 2 etterpå.

Storhamar spiller sin sjuende strake NM-finale. Storhamar startet sin finalerekke som nå teller sju da de tok tittelen i 2018. Året etter ble det nederlag for nettopp Frisk.

Uten profil

Sander Wold var ikke med for Frisk påskeaften. Han har vært ute av spill siden han ble utsatt for en tøff takling i semifinalen mot Vålerenga.

Lørdag måtte Storhamar-stjernen Kenneth Pappalardo Gulbrandsen forlate isen midtveis i første periode med skadetrøbbel.

Neste kamp spilles i Asker tirsdag. Deretter avvikles kampene annenhver dag fram til man har kåret en vinner.

Read Entire Article