Galaxy Buds4 Pro er knallbra

20 hours ago 4


Saken har annonselenker som gir VG inntekter. Redaksjonen prioriterer uavhengig av dette.

På Tek finner du saker med annonselenker, hvor du enten kan kjøpe produktene vi har omtalt eller sammenligne priser. Det mener vi er relevant informasjon for våre lesere.

Hvilke produkter Tek skal skrive om, og hva vi skal skrive om dem, velger journalistene og ingen andre. Men det er også viktig at du vet at hvis du klikker på en slik annonselenke til prissammenligning hos Prisjakt, eller kjøper et produkt etter å ha klikket deg inn til en butikk fra en av våre artikler, tjener Tek penger. Disse annonselenkene er alltid merket med «annonselenke».

Det er viktig å understreke at når vi omtaler produkter på Tek, så er det fordi vi mener det er journalistisk interessant. Ingen kan kjøpe seg omtale i våre saker.

I tester eller produktguider er hovedregelen i VG at vi kjøper eller låner produktet. Dersom det ikke er praktisk mulig, baserer vi omtalen på produktprøver vi har fått tilsendt. I så fall opplyser vi om hvilket produkt og hvorfor.

TestSamsung Galaxy Buds4 Pro

Forbedringer over hele linja for Samsung-folket.

Galaxy Buds4 Pro trives best med en Samsung-mobil, slik som Galaxy S26 Ultra. Da får du full funksjonalitet, og tilgang til alle innstillinger. Før var dette tilgjengelig for alle Android-mobiler via Galaxy Wear-appen, men nå er det begrenset til kun Samsungs egne mobiler. Slik sett har Samsung blitt likere Apple, på godt og (mest) vondt.

Galaxy Buds4 Pro trives best med en Samsung-mobil, slik som Galaxy S26 Ultra. Da får du full funksjonalitet, og tilgang til alle innstillinger. Før var dette tilgjengelig for alle Android-mobiler via Galaxy Wear-appen, men nå er det begrenset til kun Samsungs egne mobiler. Slik sett har Samsung blitt likere Apple, på godt og (mest) vondt.

Torstein Norum Bugge / Tek

Torstein Norum Bugge

Galaxy Buds4 Pro er en betydelig oppgradering over fjorårets Buds3 Pro, og vi liker dem meget godt. Ja, dette er det nærmeste du kommer AirPods Pro 3 på noe som ikke er en iPhone, både med tanke på hvor brukervennlige de er, hvor god støydemping de har og også hvor godt det låter. I tillegg har ergonomien og etuiet fått et løft.

Gode nyheter rund baut, altså.

Eller? Det er én nokså utelukkende dårlig nyhet her, og det er at Samsung også har blitt likere Apple når det gjelder eksklusivitet. De har flyttet all finjusteringen og innstillingene til proppene fra Galaxy Wear-appen over i selve mobilens egen verktøyskuff. Kort og godt: Du må ha en Samsung-mobil for å få full funksjonalitet, der du før fikk det på en hvilken som helst Android-mobil.

Med dét sagt, så fungerer selvsagt grunnleggende støydemping og lyd med alle enheter, det være seg iPhone, laptop eller Android-mobil. Og integrasjonen du får om du faktisk har en Samsung-mobil er forrykende god.

Ja, det er et imponerende smidig og lettbrukt par propper så fremt du har en nokså ny (Galaxy S23 eller nyere) Samsung-mobil. Men der eksempelvis Google og Sony gir deg full funksjonalitet også på konkurrentenes mobiler må vi her altså konstatere at Samsung innskrenker mulighetene noe.

Samsung Galaxy Buds4 Pro

Samsung Galaxy Buds4 Pro

sitatSamsung har klatret til samme nivå som AirPods Pro, og det merkes i alle ledd.

Fordeler

  • +

    Suveren og oppgradert lydkvalitet, engasjerende og lettjustert

  • +

    Knallbra og bedre støydemping med justering

  • +

    God passform, noe mer intuitiv ergonomi enn før

  • +

    Svært god styring og mange nyttige valg i innstillingene

  • +

    Har alle de avanserte funksjonene AirPods Pro har, og noen ekstra attåt

  • +

    Vanntette og kan lokaliseres

  • +

    God mikrofonkvalitet og veldig god demping av omgivelseslyd

  • +

    Trådløs lading av etuiet

  • +

    Varer 6 timer med støydemping, 26 timer totalt med etui

Ting å tenke på

  • Nokså dyre

  • Etuiet vil lett ripes opp og bygger litt mer ut enn før

  • Mer Samsung-ekslusive enn før

Mindre romskip, mer hverdag

Vår lille forbrukermessige misnøye til side: Dette er årets så langt kanskje beste allroundere når det kommer til trådløse ørepropper. Der vi i fjor omtalte Galaxy Buds3 Pro som «romskip til å putte i ørene» kan vi på ingen måte si det samme om firern.

Dette er stilrene saker, med ensfarget, matt plast og et flatt metallbånd langs stengene. Det er også her du kan styre musikken og utføre andre kommandoer via berøring.

Apropos styring, så har Samsung fått på plass mer eller mindre rubbel og bit av det samme Apple har på sine AirPods. Dette inkluderer blant annet:

  • Simultanoversettelse ved hjelp av AI
  • Rise på hodet for å avslå samtaler
  • Nikke på hodet for å ta samtaler
  • En lokaliseringsfunksjon (a là «Find My»)
  • Automatisk og umiddelbar tilkobling mellom ulike Samsung-enheter
  • Automatisk oppdagelse av propp i øre og dertil start/stopp av musikk

Solid batteritid og bedre vanntetting

Torstein Norum Bugge / Tek

Batteritiden oppgis til rundt seks timer med støykanselleringen på maks, og syv timer uten støykansellering. Med lading i etuiet kan dette utvides til mellom 26 og 30 timer totalt. Dette stemmer rimelig godt i praksis, og er innenfor det du kan forvente i kategorien – om enn ikke klasseledende.

Eksempelvis har AirPods Pro 3 rundt åtte timer batteritid uten etui, og opp mot 30 timer med etuiet. Sonys WF-1000XM6 har på sin side åtte timer i selve proppene, og 24 timer totalt med etuiet.

Proppene lader dessuten raskt i etuiet, så ti minutter med proppene ute gir deg opp mot én og en halv time avspilling. Etuiet selv kan lade trådløst via både mobilens bakside eller kablet via USB-C.

Nytt i år er også at proppene er helt vanntette, etter IP57-standarden. Tidligere var det kun IP53 å finne. Etuiet er stadig kun vannresistent, ikke tett. For øvrig har etuiet blitt litt mindre praktisk i lomma, rett og slett fordi det er noe tjukkere. Nå åpnes det horisontalt, med et stort, flatt lokk. Fjorårets Buds3 Pro ble derimot åpnet i motsatt ende, slik som Apples etui.

Kontrollert, åpen og rik lyd

Buds4 Pro tar over stafettpinnen der Buds3 Pro slapp den. Det er små forbedringer i driverne her, som – sammen med den bedre passformen – gir et rikt og deilig lydbilde. I utgangspunktet er proppene muligens noe tilbakeholdne på bassen, i alle fall for undertegnede. Dette er imidlertid noe som over lengre lytting kan være bra, og også sannsynligvis mer korrekt for mange musikktyper.

Og om du skulle ønske å endre på det, så kan du alltids gå inn i equalizeren og dra i spakene for å justere lydbildet til din preferanse. Men kun om du har en Samsung-mobil, som vi påpekte tidligere.

Alle de avanserte innstillingene befinner seg nemlig kun i selve nedtrekksmenyen på en Galaxy, og ingen andre steder. De lagres heller ikke på proppene selv om du bytter enhet.

Det er uansett ingen krise, i og med hvor engasjerende og fint det låter her i utgangspunktet. Undertegnede er svært glad i kormusikk, og med en haug ulike harmonier og stemmer som i Jukka Linkolas «Punapaula» blir det fort grøtete eller skingrete. Buds4 Pro holder imidlertid godt tak i såvel førstesopranen som andretenoren, og gjør lytteopplevelsen fornøyelig.

Den kanskje største forskjellen mellom Buds3 Pro og Buds4 Pro i så måte er hvor fyldige og åpne fjerdegenerasjonen låter, samt at diskanten er litt mer under kontroll. Så er det også verdt å nevne at Buds3 Pro har vært undertegnedes daglige drivere i godt over et halvt år, så det er neppe sannsynlig at alle ville merket dette like godt.

Veldig merkbart bedre støydemping

 Hvit, sort og rosa.

Proppene kommer i tre ulike farger: Hvit, sort og rosa.

Torstein Norum Bugge / Tek

Noe du helt garantert vil merke godt umiddelbart er imidlertid hvor god støydempingen er. Både den aktive og den passive. Proppenes utforming stenger i utgangspunktet bedre ute omgivelsene rent ergonomisk, og den aktive dempingen er veldig merkbart bedre og kraftigere enn før.

Det er nesten som om romskiputforming på Buds3 Pro gikk litt utover passformen. Hvem skulle trodd? Omgivelsesmodusen er også svært velfungerende, og rett og slett imponerende fordi den luket ut bakgrunnslyd men gjorde stemmer lettere å skjelne. Samtidig som det føles omtrent som å ikke ha propper i ørene i det hele tatt.

Som nevnt kan de imidlertid være et knepp tilbakeholdne i bassen, og i Andy Bluemans «Sea Tides» fikk i alle fall undertegnede et hig etter noe mer «feste» i bunnsegmentet. Igjen, lett å løse på en Galaxy – ikke så lett uten.

Høyere lydkvalitet kun med Samsung

Torstein Norum Bugge / Tek

En annen Galaxy-spesifikk opplevelse er Samsungs «SSC UHQKrysse avSSC UHQSamsung Seamless Codec UHQ (SSC UHQ) er en proprietær blåtannteknologi fra Samsung som gir 24-bit/96kHz.». Dette er i praksis det samme som LDAC er på Sony-propper, altså noe som skal gi bedre lydkvalitet dersom både musikken og avspillingsenhetene støtter det.

Og nettopp støtte er nøkkelordet her, for – overraskelse! – dette er også en Samsung-eksklusiv opplevelse. Med andre ord må du ha både Samsung-mobil og Samsung-propper for å nyte høyere bitrate og musikkvalitet; andre Android-mobiler og iPhone må nøye seg med de vanlige kodekene.

Med det sagt er lydkvaliteten glitrende god uansett, men for de aller mest innbitte entusiastene kan dette kanskje spille inn.

Konklusjon – En serie heldige hendelser

Torstein Norum Bugge / Tek

Det er neppe mange som faktisk velger mellom eplepropper eller galaksepropper; de er spesiallaget for hver sine økosystemer. Men de representerer det samme konseptet, altså hyper-integrerte og sømløse lytteopplevelser som slår deg paddeflat med både funksjonalitet og lydkvalitet.

Særlig nå som Samsungs støykansellering og den omkringliggende programvaren har blitt så god er det lettere å gjøre denne sammenligningen direkte.

Lyden når neppe helt opp til den ekstreme kvaliteten fra Sonys WF-1000XM6, men det er heller ikke langt unna. Og dette er betydelig mer kompakte, behagelige og hverdagslige propper enn Sonys nokså gedigne monsterpropper. Med det i mente er det rett og slett ganske imponerende hva Samsung har fått til her. Sammenlignet med fjoråret et dette små forbedringer over hele linja, og et ganske stort hopp akkurat på støydempingsfronten.

På maks er dempingen svært kraftig, i den grad at det neppe er nødvendig å dra den helt til høyre med mindre du faktisk sitter på et fly eller Linje 1 fra Jernbanetorget rundt klokka 15:30.

Så er det altså prisen, da. Den lander på snaut tre tusenlapper, altså omtrent akkurat det samme som AirPods 3 Pro. Det er ikke direkte billig, men heller på ingen måte landeveisrøveri for totalpakka du får.

Om du heller vil ha noe litt rimeligere – eller noe som ikke krever Samsung-mobil for fullverdig opplevelse – så kan du alltids titte mot Google Pixel Buds Pro 2. Eller til og med et budsjettalternativ som CMF by Nothing Buds 2 Plus.

Samsung Galaxy Buds4 Pro

Samsung Galaxy Buds4 Pro

sitatSamsung har klatret til samme nivå som AirPods Pro, og det merkes i alle ledd.

Fordeler

  • +

    Suveren og oppgradert lydkvalitet, engasjerende og lettjustert

  • +

    Knallbra og bedre støydemping med justering

  • +

    God passform, noe mer intuitiv ergonomi enn før

  • +

    Svært god styring og mange nyttige valg i innstillingene

  • +

    Har alle de avanserte funksjonene AirPods Pro har, og noen ekstra attåt

  • +

    Vanntette og kan lokaliseres

  • +

    God mikrofonkvalitet og veldig god demping av omgivelseslyd

  • +

    Trådløs lading av etuiet

  • +

    Varer 6 timer med støydemping, 26 timer totalt med etui

Ting å tenke på

  • Nokså dyre

  • Etuiet vil lett ripes opp og bygger litt mer ut enn før

  • Mer Samsung-ekslusive enn før

Read Entire Article