«Low Expectations» sprer seg internasjonalt etter Cannes-premiere.
- Girl In Red debuterer som skuespiller i «Lave forventninger», regissert av Eivind Landsvik.
- Filmen om musiker Maja som sliter med suksess er solgt bredt internasjonalt etter Cannes.
- Amerikanske Variety og norske medier gir filmen strålende anmeldelser.
- Den norske kinopremieren er 11. september.
Marie Ulven Ringheim (27), bedre kjent som artistkometen Girl In Red, gjør filmdebut i regissør Eivind Landsviks «Low Expectations», som er døpt «Lave forventninger» i Norge.
Etter at filmen hadde verdenspremiere under Directors’ Fortnight tirsdag, har selskapet Salaud Morisset solgt den til en rekke land, melder Variety.
Filmen er ifølge det amerikanske magasinet solgt til Be-Ne-Lux, Østerrike, Spania, Tsjekkia og Hellas. Forhandlinger pågår også med kjøpere i Italia, Storbritannia, Sveits, Polen, Brasil, Taiwan og USA.
Distribusjonsavtaler i Frankrike og Tyskland var på plass før festivalen i Frankrike.
aHøyebLavecHar ikke
I filmen spiller artisten Maja, en musiker på vei opp som sliter med å håndtere suksessen. Hun blir tvunget til å trekke seg tilbake fra karrieren, vender hjem og tar en deltidsjobb på en lokal videregående skole. Der jobber hun sammen med Johannes, spilt av Anders Danielsen Lie.
– Krevende
Girl In Red åpnet selv nylig opp om en tung tid – men både hun og regissøren gjør det klart at filmen ikke handler om henne.
I mai 2025 fortalte hun om depresjon og avhengighet.
Til TV 2 sa hun nylig at hun tvilte på om hun skulle takke ja til rollen, fordi hun fryktet at fansen skulle tro at dette er en film om henne.
– Jeg er veldig annerledes enn karakteren, sier hun til TV 2.
– Det har vært krevende å være emosjonelt inni en veldig deprimert person hver dag, i en tid der jeg egentlig hadde det veldig bra.
– Fascinerende
Variety har også anmeldt filmen.
I en veldig positiv anmeldelse (uten karaktersetting) skriver Variety at filmens «fascinerende kraft» i stor grad kan tilskrives Girl In Red, som ifølge kritikeren «spiller Maja med merkbar sårbarhet og ærlighet».
– Jeg kjenner jeg ble litt lettet nå, fy fader. For det verste jeg har sett for meg er at noen ser filmen og tenker at jeg aldri burde gjort dette. Det har vært mitt verste mareritt, sier artisten til TV 2 om anmeldelsen.
På hjemmebane blir filmen også godt mottatt: Både NRK og Aftenposten gir karakter 5.
– Marie Ulvens magnetiske prestasjon, kombinert med Eivind Landsviks følelsesmessige presisjon og filmens universelle temaer rundt utbrenthet, sårbarhet og det å bygge seg selv opp igjen, overbeviste umiddelbart kjøperne, sier Paul Jullien, salgssjef i Salaud Morisset, til Variety.
Filmen er produsert av Lotte Sandbu og Synnøve Hørsdal for Maipo Film. I Norge har den kinopremiere 11. september.

4 days ago
13











English (US)