Nå fyker rentene opp. Statsgjelden er for høy. Denne snøballen kan bli tøff å stoppe.
Publisert: Publisert:
Nå nettopp
Dette er en kommentar
Mange land lever over evne. De har lånefinansiert seg inn i luksusfellen.
Lenge var dette å leve med. Et land kan låne friskt og mye lenge. Stater regnes normalt som de aller sikreste betalerne.
Rentene et stabilt land må ut med, ligger mil under monsterrentene en veskeshoppende kredittkortsveiper møter.
Statsrentene ligger også normalt godt under rentenivåene som finansierer norske boligdrømmer.
Men spillet kan også endres.
Og nå har mange av de som finansierer statenes pengefest gått lei.
Les på E24+
Renteoppgang: – Drives av frykt
De fleste land har høyere gjeld nå, enn før pandemien. I 80 prosent av verdensøkonomien, vokser også gjelden raskere enn før.
Statene tilbyr kort og godt mer gjeld enn investorene er villige til å sluke.
Da må landene sukre låneberget for å holde det gående. De må betale investorene mer.
Det er det vi ser nå. Mange av rentene med 30 års løpetid har skutt i været.
I mange land har slike statsobligasjonerstatsobligasjonerNår du kjøper en statsobligasjon, låner du staten et avtalt beløp penger over en avtalt tidsperiode. de siste ukene svevet på eller nær sitt høyeste nivå på mange tiår. Og i Japan har de nylig satt rekord.
Les også
Finansinvestorer i flokk
I Tokyo er dette egentlig en varslet katastrofe. Her er statsgjelden ekstrem, på over 250 prosent av økonomien.
Det gikk lenge bra, fordi statsrentene samtidig var ultralave. Selv etter årets voldsomme byks ligger de på nivåer ingen norsk boligkunde kan drømme om.
Men for det japanske budsjettet er statsrenter på 3 prosent knapt håndterbart.
Forrige uke advarte da også Japans statsminister om at landets finansielle situasjon er verre enn den gjeldsherjede Hellas så for rundt 15 år siden.
I vår verdensdel er Hellas, Italia og Frankrike nærmest statsfinansiell ruin. Det blir ikke bedre av at mange av landene i vår region stadig lanserer dyre velgerflørter.
I tillegg må Europa væpne seg til tennene. Nye og svulmende budsjettunderskudd må dekkes inn.
Opprustningen er nødvendig for å stagge Russlands aggresjon.
Men når villigheten til å kutte i andre budsjettposter samtidig er minimal, går det gal vei. Gjeldsberget vokser også hos NATO-medlemmer flest.
Og så har vi USA. Amerikanske dollar og statspapirer handles suverent mest. Supermakten er ryggraden i verdens finansielle system.
Men den sterke amerikanske veksten de siste årene hviler ikke bare på innovasjon.
Økonomien holdes også oppe av et voksende statlig gjeldsberg, tilsvarende omtrent 21 norske oljefond.
Ja, USA holder stø kurs rett inn på verstinglista.
Les også
Sjeføkonom om USAs enorme underskudd: – Urovekkende
Tilliten til USAs betalingsevne er alt skadet. Alle de største kredittvurderingsbyråene har nå fratatt landet toppkarakteren.
Amerikanske statslån med 30 års løpetid har da også de siste ukene svevet rundt 5 prosent. For verdens største økonomi, er det skremmende høyt.
Samtidig kan gjeldsberget fyres opp av Trumps foreslåtte nye skatteletter.
Nå må igjen det lovpålagte gjeldstaket heves. Fristen renner ut i juli.
Trolig klarer Kongressen igjen å finne en løsning i tolvte time. Men havarerer forsøket, blir det krigstyper i avisene og ragnarok på børsene i sommer.
Les også
Trumps «store, vakre» skattepakke: – Er på feil vei
Renteinvestorer i land etter land har mistet appetitten på stadig mer gjeld. Da blir dette lett en selvforsterkende snøball.
Mer gjeld og mer i rente bidrar til at landene må bruke stadig mer på å betale for gammel moro.
I Frankrike og USA har lånebetalinger alt seilt opp som den største utgiftsposten.
På sikt blir det desto mindre penger til alt det viktige. Mindre til politi, asfalt og gatelys.
Les også
Exit USA er tilbake: – Motvind fra alle kanter
Glem børsene. Kredittmarkedet er verdens største marked.
For å forstå hvordan ledighet, aksjer eller folks forbruk går, må vi også forstå gjeld.
Og gjeldsballonger som begynner å sprekke, er ikke et pent syn.
Det er verdt å huske at lån gjennom alle tider har fyrt opp verdens økonomier. Og knust dem.
Les også
Ikke norske Trump-priser likevel?
Les på E24+
Alarmen går i Japan
Les på E24+
Flukten fra Amerika
Les på E24+